17 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۳ ۰۸:۳۹:۵۶
کد مطلب:  1791997
مصاحبه با زهرا دریکوند دانش آموز کلاس دوم ابتدایی مهندس عسگری
«خردسال ترین نویسنده با موضوع ایثار و شهادت»

کودک نویسنده "حاج قاسم و بچه‌ها": عمو قاسم را خیلی دوست دارم/ کتابم تقدیم به نگاهش

به گزارش اطلاع رسانی و روابط عمومی ناحیه چهار قم «زهرا دریکوند» کودک ۸ ساله  داستانی با عنوان "حاج قاسم و بچه‌ها" و موضوع رفتارهای انسانی و خوب شهید سلیمانی با بچه‌ها نوشته و به چاپ رسانده است.
هر چند در کشور کودکانی همسن و سال زهرا هستند که کتاب‌شان مجوز چاپ گرفته اما نکته مهم در خصوص کتاب زهرا فارغ  از سن کم موضوعی است که انتخاب کرده، یعنی حاج قاسم سلیمانی که به مفهوم واقعی کلمه به کودکان عشق می‌ورزید.
تربیت در خانواده‌ی مذهبی و اهل مطالعه بدون شک در موفقیت و شکوفا شدن استعداد زهرا نقش مهمی داشته است.


داستان نویسی را از چه سنی شروع کردید؟
بعد از تمام شدن پایه اول، از سن 7 سالگی داستان نویسی رو شروع کردم و از آن زمان در کنار داستان نویسی، تمرین خط تمرین می‌کنم و نقاشی هم می‌کشم
چطور شد به سمت نویسندگی روی آوردید؟ 
من دوست دارم اول از معلم‌های مهربانم خانم بحرینی، شهابی پور و خانم نسرین فرد مدیر مدسه مهندس عسکری قم و معلم‌های مدرسه تلویزیونی خیلی تشکر کنم چون چیزهای زیادی از آنها یاد گرفتم.
وقتی درس‌های کلاس اولم تمام شد پدرم که نویسنده است به من گفت باید از وقتت درست استفاده کنی.
با برنامه‌ریزی‌هایی که پدرم برایم انجام داده بود، هر روز کتاب می‌خواندم و  تمرین می‌کردم، هرشب می‌گفتم برایم قصه بگویند، پدرم بیشتر قصه‌های ساختگی خودش را برایم تعریف می‌کرد.
همین باعث شد که به نوشتن علاقه‌مند شوم و با تشویق پدرم بعد از کلاس اول در تابستان 45 داستان همراه با نقاشی و تمرین خط نوشتم، اکنون که کلاس دوم هستم 15داستان نوشته‌‌ام که چند مورد آن در مورد حاج قاسم است.
 

در مورد کتاب حاج قاسم توضیح می‌دهی؟
بله، موضوع کتاب در خصوص رفتارهای انسانی و خوب شهید سلیمانی با بچه‌ها است.
چطور شد به این فکر افتادید، چرا حاج قاسم؟
من هم مانند بچه‌های ایران عمو قاسم رو خیلی خیلی دوست دارم ، پدرم داستان‌هایی در مورد عمو قاسم مهربان برایم خرید، اساتید بابام هم به من هدیه می‌دادند.
وقتی پدرم داستان‌های من را به یکی از اساتید خودش نشان داده بود، گفته بود حالا که زهرا می‌تواند بنویسد در مورد حاج قاسم بنویسد، زمانی که از پدرم این را شنیدم خیلی خوشحال شدم و شروع کردم به نوشتن.
حاج قاسم یک الگو برای کوچک و بزرگ است و همه او را دوست دارند، خصوصا به بچه‌ها خیلی احترام می‌گذاشت و برای بچه‌های شهدا یک پدر مهربان بود. به دستورات پیامبر و امامان مهربان‌مان عمل می‌کرد و کارهای او باعث شده که همه حاج قاسم را دوست داشته باشند. کتابم را به عموقاسم تقدیم می‌کنم.

پدر زهرا که خود محقق و پژوهشگر است، می گوید: دانشمندان بر این عقیده‌اند که انسان دارای استعداد و توانایی‌هایی است؛ مافوق این توانائی که اکنون از آن برخوردار است، اما افراد بشر تاکنون نتوانسته‌اند استفاده کامل از ظرفیت‌ها و نیروهای خود داشته باشند این در حالی است که می‌توانند قوی‌تر از آنچه هستند؛ ظاهر شوند و بهتر و بیشتر از توان خویش بهره‌مند گردند.
حاج آقا دریکوند می‌افزاید: بشر از تمامی استعداد خویش استفاده نمی‌کند و توانایی انسان فراتر از آن چیزی است که اکنون از آن بهره می‌برد، پس هر انسانی توانایی‌هایی دارد که نیازمند شکوفایی و رشد است.
وی می‌گوید: زهرا هم یک بچه عادی است که مانند بچه‌های دیگر عاشق بازی‌های کودکانه است و بازی و سرگرمی‌های خاص خود را دارد

 

دریکوند عنوان می‌کند: در ابتدا تصاویری نشان زهرا می‌دادم و می‌گفتم با تخیل خودت هر چه دوست داری درباره این تصویر بنویس، به مرور زمان با تمرین، خواندن و نوشتن آزاد و تشویق و وقت گذاشتن، توانست در این زمینه گام بردارد و یقینا نیازمند تلاش مجدانه است.
 

به اشتراک بگذارید :