19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ۰۹:۱۶:۴۴
کد مطلب:  fXEVLrhp
رئیس اداره مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی :
آموزش و پرورش تنها مرجع صدور مجوز فعالیت مراکز پیش دبستانی است

رئيس اداره مدارس غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی از ایجاد فرصت دوباره برای ثبت‌نام مراکز پیش‌دبستانی سازمان‌ها در آموزش و پرورش خبر داد.

علی بیات با اشاره به فعالیت 387 مرکز پیش دبستانی دارای مجوز از آموزش و پرورش استان زنجان گفت: در حال حاضر بیش از 9 هزار و 250 نوآموز در 571 کلاس درس زیر نظر آموزش و پرورش به آموزش مهارت های مختلف مشغولند.

وی افزود : بسیاری از پیش‌دبستانی‌های فعال استان ، تحت نظر آموزش و پرورش هستند و تعدادی نیز تحت پوشش دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و وزارت ارشاد هستند .

وقتی نوآموزان وارد کلاس اول می‌شوند با توجه به تفاوت ها در نوع آموزش دچار مشکل می‌شوند؛ در همین راستا ، برای یکپارچه سازی محتوای آموزشی این بخش با هماهنگی دستگاه های ذیربط برنامه‌هایی ارائه و اجرایی می شود اما مهمترین اقدام این است که همه مراکز پیش دبستانی مستقیما زیر نظر آموزش و پرورش که متخصص این کار است فعالیت نمایند .

رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی آموزش و پرورش تاکید کرد : در حوزه مدارس غیردولتی بر اساس قانون، که برای همه لازم الاجراست ، صدور مجوز برگزاری دوره پیش‌دبستانی بر عهده وزارت آموزش و پرورش است و آنهایی که خارج از این مجموعه فعالیت می‌کنند باید وارد یک مدیریت یکپارچه بشوند و از آموزش و پرورش مجوزهای لازم را اخذ نمایند . آموزش و پرورش نهایت همکاری را با این موسسان داشته و در کمترین زمان ممکن مساعدت لازم را به عمل می آورد.

وی افزود: متولی صدور مجوز مراکز پیش دبستانی ،  توسط مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و سند تحول بنیادین، آموزش و پرورش شناخته شده و اختلافی بین وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی بود که با استعلامی که از حوزه حقوقی ریاست جمهوری شد، مجدداً این امر بر عهده آموزش و پرورش قرار گرفت.
رئیس اداره مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی استان زنجان با تاکید مجدد بر این که  صدور مجوز این مراکز بر عهده آموزش و پرورش است، یادآور شد: این مراکز که تحت نظارت نهادهای ذکر شده است باید با ضوابط آموزش و پرورش فعالیت کنند.

بیات با اشاره به این که پیش از این فرصت مناسبی برای ثبت نام مراکز پیش دبستانی تحت نظارت بهزیستی در آموزش و پرورش فراهم شده است گفت : به زودی فرصت دوباره ای به این مراکز داده خواهد شد تا خود را با آموزش و پرورش هماهنگ نمایند تا آموزش نوآموزان دوره پیش دبستانی با هماهنگی و انسجام بیشتر و بر اساس اصول اساسی تعلیم و تربیت انجام پذیرد.

وی رویکرد آموزش و پرورش را در این زمینه مبتنی بر تعامل و همکاری دانسته افزود : یکی از مهم ترین اهداف دوره پیش دبستانی آماده ساختن دانش آموزان برای ورورد به دوره دبستان و تعلیم و تربیت رسمی است و طبیعی است که یکپارچه سازی محتوای آموزشی این دوره و هماهنگی لازم با آموزش و پرروش برای تحقق اهداف این دوره یک ضرورت انکارناپذیر است .

به اشتراک بگذارید :