18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۱۰ ۰۹:۲۲:۲۲
کد مطلب:  1790611
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین:
سیره شهدا بهترین الگو برای رسیدن به حیات "طیبه"

به گزارش اداره اطلاع رسانی و ورابط عمومی؛ حسنعلی اصغری، در مراسم نمادین استانی طرح لاله های روشن در دبیرستان شاهد شهید حاج قاسم سلیمانی شهر الوند، اظهار داشت :وظیفه ای که بر دوش تعلیم و تربیت کشور گذاشته شده یک تربیت تمام ساحتی است و اگر صحبت از تربیت تمام ساحتی می‌کنیم پرداختن به همه حوزه های تربیتی که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

اصغری تصریح کرد: نوجوانان زمینه ها و ظرفیت های عظیمی برای پذیرش نکات مناسب و مطلوب دارند، بنابراین برای اینکه از این ظرفیت عظیم استفاده کنیم نیازمند این هستیم که عمیق به موضوعات و مسائل توجه نماییم و الگوهایی که در مسیر تربیتی کودکان و نوجوانان ما قرار دارد را به خوبی شناسایی و همچنین قادر باشیم آنها را به درستی معرفی کنیم.

وی ادامه داد: اگر به دنبال معرفی یک  شاخص به دانش آموزان در حوزه‌های مدیریتی در کشور بگردیم سپهبد بسیجی شهید سلیمانی الگویی بی‌نظیر در دوران امروز ما است و همه شهدایی که در دوران دفاع مقدس، جنگ تحمیلی ، انقلاب اسلامی و شهدای مدافع حرم همه این عزیزان الگوهای بی نظیری بودند که اگر ما در نظام تعلیم و تربیت کشور قادر باشیم این قهرمانان واقعی را شایسته معرفی کنیم شاهد اتفاقات خیلی خوبی خواهیم بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: برای اینکه انسان‌ها رفتارشان را تغییر دهند صرفاً یادگیری دانش کفایت نمی‌کند و ضرورت دارد که نگرش افراد نیز مثبت و تغییر پیدا کند. برای تغییر در نگرش مهمترین کار ارائه و نشان دادن الگوهایی هستند که در این مسیر می‌توانند موثر واقع شوند، بنابراین اگر بخواهیم به دنبال الگو بگردیم اگر بخواهیم به دنبال مصادیقی باشیم که نقشه راهی را برای ما ترسیم کنند هیچ الگویی بهتر از شهدا پیدا نمی کنیم .

مدیرکل آموزش و پرورش گفت: شهدا سرمایه‌های اجتماعی کشور هستند، همه سرمایه‌های مادی روزی تمام شدنی است، اما اگر یک جامعه به سرمایه‌های اجتماعی خودش بپردازد در همه حوزه‌های سرمایه‌ای میتواند هر روز تولید داشته باشد و موانع را یکی پس از دیگری از مسیر بردارد، بنابراین اگر ما می‌خواهیم این سرمایه های مادی و سایر سرمایه‌ها در یک جامعه رشد و نمو بیشتری داشته باشند راهش این است که به سرمایه‌های اجتماعی جامعه بسیار توجه کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تمام صفات پسندیده انسانی را در شهدا میتوان به وضوح پیدا کرد گفت:  یاد و خاطره ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز و حدود ۵ هزار شهید معلم کشور که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند امروز مایه سربلندی ، عزت و افتخار ماست، یاد و خاطره شهدا را گرامی می‌داریم، شهیدان به ما آموختند نقشه راهی برای آینده کشور ترسیم کنیم که این نقشه راه ما را به سرمنزل مقصود و سعادت حقیقی خواهد رساند.

 

به اشتراک بگذارید :