20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۸ ۱۸:۰۱:۰۰
کد مطلب:  1786637
وزیر آموزش و پرورش در اولین نشست با مدیران کل آموزش و پرورش استان ها:
دستیابی به «جامعه صالح» و «شهروند مسؤول» درگرو داشتن «مدرسه صالح» و تربیت «دانش آموزان تمام ساحتی» است

وزیر آموزش و پرورش در اولین نشست مجازی با مدیران کل آموزش و پرورش استان ها، گفت: دستیابی به «جامعه صالح» و «شهروند خوب و مسؤول» درگرو داشتن «مدرسه صالح» و تربیت «دانش آموزان تمام ساحتی» است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، عصر امروز یوسف نوری در دومین روز از آغاز به کار رسمی خود، در نشست با مدیران کل آموزش و پرورش استان ها که به صورت ویدئو کنفرانس و در فضای مجازی برگزار شد، با تقدیر از رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرهنگیان، اظهار کرد: علمی دارای فضیلت است که دارای «تقوا» باشد، اگر فرد در مراتب تربیتی ششگانه پیشرفت کند،  «حکمت»، حاصل خواهد شد.
وی افزود: دستیابی به «جامعه صالح» و «شهروند خوب و مسؤول» درگرو ایجاد «مدرسه صالح» و تربیت «دانش آموزان تمام ساحتی» است؛ اما چون در عمل، دانش آموزان تحت تأثیر  «کنکور» ، تنها در یک ساحت تربیتی رشد می کنند و از سایر ساحت ها باز می مانند، ممکن است شهروند مطلوب تربیت نشود.
نوری تصریح کرد: هر چند قدم های خوبی در راستای تحول در نظام تعلیم و تربیت از سال ۹۰ تاکنون در قالب سند تحول بنیادین برداشته شده است، اما سند تحول بنیادین چنان که باید، پیاده سازی نشده و بیشتر به شکل اداری به آن پرداخته شده است.
وی  «سواد» را به معنی داشتن  «مدرک تحصیلی»  ندانست و افزود:  انجام فرآیند گزینش افراد برای جذب در دستگاه ها، در فرصتی محدود، مطلوب نیست؛ زیرا در این فرصت کم، امکان تشخیص افراد شایسته دشوار است.
وزیر آموزش و پرورش، اظهار کرد: یکی از مواردی که باعث شده به سمت سواد اسمی و تک ساحتی برویم، وجود مسائل مبتلا به، در نیروی انسانی است؛ لذا علاوه بر افزایش ظرفیت ها، باید زیرساخت های دانشگاه فرهنگیان را برای جذب نیروهای نخبه و شایسته، آماده کنیم.
وی گفت: اجرای دقیق سیاست ها و راهبردهای مندرج در اسناد بالادستی و منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، مشکلات نیروی انسانی را مرتفع خواهد کرد.
نوری با اشاره به وقوع زلزله استان هرمزگان و تخریب برخی مدارس، تصریح کرد: هرچند مقرر شده با مشارکت خیرین، به زودی تعدادی مدرسه ۳ کلاسه در مناطق زلزله زده هرمزگان احداث شود اما در کوتاه مدت نیز با دایر کردن کلاس های موقت، مشکل فضای آموزشی را رفع خواهیم کرد.
وی ادامه کرد: استفاده از ظرفیت های موجود و مناسب، جهت ارائه آموزش ها، از جمله فضاهایی مانند کانون های تربیتی و سایر مراکز فرهنگی، می توان مشکل کمبود کلاس درس در این  استان را  در کوتاه مدت، برطرف کرد.
عضو کابینه دولت مردمی، ایران قوی خاطرنشان کرد:  ضروری است، مدیران از ظرفیت شوراها برای رفع مشکلات آموزشی ناشی از کرونا، بیش از پیش بهره مند شوند.

به اشتراک بگذارید :