15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۷ ۱۱:۳۱:۵۱
کد مطلب:  1783949
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در جمع مدیران مدارس پاسارگاد خبر داد:
آیین نامه اجرایی جدید مدارس جهت اجرای آزمایشی به مدارس فارس ابلاغ شده است

مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: آیین نامه اجرایی جدید مدارس با محوریت ارتقای جایگاه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت و تمرکززدایی و کاهش وابستگی مدارس به ادارات جهت اجرای آزمایشی به مدت 3 سال به مدارس ابلاغ شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی با حضور در جمع مدیران مدارس شهرستان پاسارگاد گفت: وظیفه همه مدیران است که آیین نامه جدید اجرایی را با دقت مطالعه کنند و از اختیارات خاصی که به آنان داده شده است به نحو مطلوب بهره بگیرند.


مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: آگاهی و رشد علمی فرهنگیان موجب خواهد شد آموزش و پرورش جایگاه اصلی خود را پیدا کند و با این رویه  باید به آینده سیستم تعلیم تربیت امیدوار باشیم.
اسماعیلی گفت: 131 راهکار در سند تحول اندیشیده شده است که برخی از این راهکارها در سطوح وزارتی قابل تحقق است و آگاهی از حقوق و مفاد سند توسط معلمان باعث می شود ما بینش تازه ای از آموزش و پرورش داشته باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: اگر مدیر مدرسه و شورای مدرسه جایگاه حقیقی خود را به دست آورند یقینا بسیاری از مشکلات آموزشی و تربیتی مرتفع خواهند شد.
وی گفت: در بحث حضوری شدن مدارس، این فرآیند باید به صورت آرام و تدریجی صورت پذیرد و باید از نظر مشورتی شورای مدارس را در رابطه با کمیت و کیفیت ارایه محتوای آموزشی  بهره بجوییم.
اسماعیلی گفت: محتوای آموزشی در حال بروز رسانی است و محتواهای آموزشی با یک رویکرد منعطف متناسب با شرایط آموزشی در حال تغییر است.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: از نسخه جدید برنامه شاد رونمایی شده است که ظرفیت های بی نظیری را به این شبکه اضافه کرده است که ظرف یک هفته آینده در دسترس معلمان قرار خواهد گرفت.
وی گفت: قبل از هوشمندسازی باید معلمان بتوانند طرح درس هایی مبتنی بر امکانات هوشمند کلاس طراحی کنند تا بتواند از این امکانات به نحو مطلوب و بهینه استفاده کرد.
اسماعیلی گفت: هرچند با رویه فعلی همیشه نیاز به آموزش مجازی خواهیم داشت اما هیچ مدلی جایگزین مدرسه نخواهد شد و تاثیرات تربیتی مدرسه بسیار شگفت انگیز است.
اسماعیلی گفت: کارکرد های تربیتی مدرسه از جمله جامعه پذیرکردن افراد، پرورش استعدادها، تقویت ذوق و شادی و دیگر جنبه های روحی و عاطفی دانش آموزان  تنها با حضور در مدرسه میسر می شود.
وی با بیان اینکه در دوره ابتدایی تاکید ویژه ای بر حسن اجرای طرح مدرسه خوانا داشتیم افزود: با طرح های مثل جابربن حیان باید روحیه پژوهشی را در دانش آموزان تقویت کرد تا در آینده شاهد تربیت دانش آموزانی پرسشگر باشیم.
وی گفت: در طرح شهاب ( شناسایی و هدایت استعدادهای برتر) که مورد توجه مقام معظم رهبری نیز هست در شناسایی استعدادهای دانش اموزان در فارس خوب عمل کرده ایم.


اسماعیلی گفت: برنامه هدایت طرح شهاب را در فارس به کمک بنیاد نخبگان مدلسازی کرده ایم  تا دانش آموزان را به فراخور استعدادهایشان به خوبی هدایت کنیم که با بازگشایی مدارس این امر راحت تر و بهتر صورت خواهد پذیرفت.
اسماعیلی گفت: یکی از سیاست های  ما در سالهای اخیر توسعه مدارس فنی و حرفه ای و کاردانش  بوده است تا فرایند هدایت تحصیلی همراه با عدالت آموزشی شرایط مطلوب تری را به خود گیرد.
وی توصیه کرد: در انتخاب سرگروه های آموزشی در مناطق دقت نظر کافی به عمل آید و از معلمانی به عنوان سرگروه آموزشی استفاده شود که تجربه کافی در کلاسهای درس را داشته باشند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: امیدواریم اجرای مطلوب رتبه بندی موجب تحول و پویایی در سیستم تعلیم و تربیت شود تا معلمان با انگیزه کافی در کلاسها حاضر شوند.
وی گفت: بیمه تکمیلی فرهنگیان مدتهاست تضعیف شده است که بارها در این رابطه رایزنی کرده ایم و امیدواریم وضعیت بهتری را در آینده شاهد باشیم.


مدیرکل آموزش و پرورش فارس در پایان گفت: شرایط کشور باتوجه به تحریم های ظالمانه سخت شده است و انتظاراتمان را باید با بضاعت کشور متناسب کنیم و باید با در نظر گرفتن واقعیت ها برنامه ریزی و حرکت کنیم.
خاطر نشان میشود: در ابتدای این نشست صمیمی ، مرادی رییس اداره آموزش و پرورش و سه تن از فرهنگیان پاسارگاد به نمایندگی از معلمان و دانش اموزان این شهر به بیان مشکلات و درخواست های خود پرداختند.

لازم به ذکر است در این سفر اقایان مهبودی و شعبانی روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل ، مدیرکل را همراهی میکنند.

به اشتراک بگذارید :