15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۶ ۰۸:۵۵:۲۲
کد مطلب:  1781979
مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین:
تفکر بسیجی عقلانی، حکیمانه، عمیق و برخاسته از دانش و آگاهی است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ حسنعلی اصغری مدیرکل آموزش و پرورش استان در گردهمایی سراسری مسئولین بسیج دانشگاه فرهنگیان ،در خصوص نقش محوری بسیج و تشکیل نیروی مردمی بسیج به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام‌خمینی (ره) در پنجم آذرماه سال ۱۳۵۸ که یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار، اثربخش انقلاب‌ اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور است، اشاره کرد و گفت: بسیج در هر میدانی تکیه گاه نظام و سدی محکم در مقابل تهدیدات بوده است، بسیج شجرۀ طیبه ،درخت تناور و معراج اندیشۀ پاک انقلاب اسلامی در نگاه امام خمینی (ره) بود.

ایشان بر پرداختن بیشتر به اندیشه های والای  جایگاه بسیج در رسیدن به اهداف و آرمان های متعالی انقلاب را تابع الزامات و استلزاماتی بیان داشت و افزود: به تفکر بسیج پژوهی برای دستیابی به نتایج و خروجی مطلوب در محیط های دانشگاهی نیازمند هستیم، باید به این موضوع مهم بیش از پیش بپردازیم.

وی توجه به روش های خلاقانه برای رسیدن به اقدامات مطلوب و نتایج بهتر را مفید بیان داشت و افزود: مهم ترین سند و محور فعالیت ها درآموزش و پرورش سند تحول بنیادین است، برای تحقق و اجرای این سند باید به آن نگاه عمیق و تحول آفرین داشته باشیم.

اصغری مدیریت دانش را بسیار با اهمیت عنوان کرد و گفت: برای تولید علم به مسئله محور شدن باید تاکید کنیم و مسائل را خوب تشخیص داده و صحیح احصاء نماییم و پیش از اینکه بخواهیم‌ مسئله ای را حل کنیم باید درست تشخیص داد شود که چه مسئله‌ای وجود دارد و با داشتن رویکردهای مختلف به حل آن اقدام کنیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه، با توجه به پیچیدگی ها و عدم قطعیت جهان امروز برای حل مسائل موجود نیاز به راه حل های تحول آفرین است، بنابراین دانشگاه فرهنگیان باید مکان پیشرفت های علمی گسترده و تغییرات تحول گرایانه باشد، اظهار کرد: مسائل و دغدغه ها در آموزش و پرورش فراوان است، به همین لحاظ  تشخیص و توانایی حل مسائل و اتخاذ استراتژی درست و عُقلایی در مقابل آن ها ضرورت دارد.

ایشان بر افزایش ظرفیت های علمی برای مواجهه منطقی با بحران ها اشاره کردند و مقاومت در برابر تغییر و پذیرش شرایط جدید را،  بزرگ‌ترین مانع  بر سراه پیشرفت دانستند و افزودند: امروز تفکر متعالی بسیج از مرزهای ایران اسلامی عبور کرده و پیام آن در تمامی کشورهای اسلامی و به ویژه همه مردم آگاه و آزادی خواه دنیا منتشر شده است.

وی نقش معلمان را به عنوان یک مربی تاثیرگذار و محور همه تحولات در آموزش و پرورش دانستند و گفتند: فرهنگیان در تمامی صحنه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور نقش تاثیر گذار دارند، امروز نمی توان با راه حل های قدیمی، سنتی و غیر علمی  مسائل مهم را مدیریت کنیم، لذا جامعه و خانواده ها باید مطالبه خود را به همین میزان از ما تغییر دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش با اشاره به اینکه نیازمند رویکرد های متفاوت نسبت به دانشگاه های دیگر در کشور هستیم، گفت: تلاش کردیم با وقت گذاری بیشتر ،مسئولیت پذیری، نگاه علمی و برنامه محوری تا حصول نتایج مناسب اقدام کنیم.مهم‌ترین مسئولیت در پرورش عنصر حیات‌بخش در فرایند سرمایه‌ی انسانی در آموزش و پرورش برعهده دانشگاه فرهنگیان است و خطیرترین نهادی است که می‌تواند با اتخاذ روش‌های نوین تربیت صحیح تعالی‌بخش  توسعه‌ی پایدار در کشور باشد.

اصغری آشنایی با فلسفه معلمی را مستلزم داشتن نگاه خلاقانه تر به موضوع تربیت دانستند که محور اصلی آن را وابستگی به شناخت، نگرش‌ها، ارزش‌ها و باورها عنوان نمود و گفت: برای شکوفا کردن استعدادهای بالقوه در تعلیم و تربیت باید از رویکرد انفعالی پرهیز شود.به منظور ایجاد پذیرش باید از مرز دانش عبور کنیم تا تغییر در نگرش را بتوانیم نهادینه نماییم‌.باید عوامل و موانع پرورش و شکوفایی استعدادها را نیز شناسایی کنیم.

به اشتراک بگذارید :