24 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۲۱:۲۶:۱۷
کد مطلب:  1776389
رئیس سازمان دانش آموزی استان مازندران:
فرهنگ مواجهه با زلزله در خانواده ایرانی، با آموزش دانش آموزان در مدارس نهادینه می شود

رئیس سازمان دانش‌آموزی استان مازندران در جلسه هماهنگی مانور زلزله گفت: فرهنگ مواجهه با زلزله در خانواده ایرانی، با آموزش دانش آموزان در مدارس نهادینه می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «محمد رضایی» در جلسه هماهنگی مانور زلزله که صبح امروز با محوریت اتخاذ تدابیر لازم جهت انجام تمهیدات مناسب برای اجرای مانور زلزله در سازمان دانش آموزی استان برگزار شد، گفت: طبق نظر صاحب‌نظران و کارشناسان، کشور ما در یک ناحیه زلزله‌خیز قرار دارد و با توجه به شرایط اقلیمی کشور هر چند وقت یک بحران در استان داشتیم و از این رو آموزش دانش‌آموزان و خانواده ها بسیار برایمان در اولویت است .

رئیس سازمان دانش‌آموزی با اشاره به اهمیت نقش دانش‌آموزان در پایدار شدن یک فرهنگ در خانواده ایرانی ابراز کرد: با توجه به تجربه 30 ساله ای که در امر آموزش دارم به صراحت عرض می کنم هر زمانی که ما آموزش عملی کاری را در داخل مدرسه انجام دادیم و دانش‌آموزان را به این باور رساندیم که در خانواده خودشان می توانند ناجی باشند و فرهنگی را به خانواده تفهیم کنند توانستیم در پایدار کردن یک فرهنگ در خانواده ایرانی موفق شویم پس باید همه چیز را از مدرسه شروع کنیم .

رضایی با بیان اینکه نتایج حاصل از اجرای این مانورها در زندگی فرزندانمان در صورتی اثرگذار خواهد بود که از حالت نمایشی خارج شود گفت: باید با کمک دوستانی که در بخش های مختلف کار می کنند کاری کنیم تا مانورها از حالت نمایشی و نمادین خارج شود و بیشتر جنبه آموزشی و توجیهی به خود بگیرند به طور مثال اداره گاز می تواند در ایام مدرسه کارشناس بفرستد تا آموزش‌های لازم به دانش آموزان جهت اجرای یک مانور خوب تحت عنوان مدرسه ایمن و جامعه تاب آور داده شود .

وی با تاکید بر اجرای برنامه مانور زلزله توسط دانش‌آموزان افزود: در سال گذشته به طور تقریبی بیش از صد هزار دانش آموز به طور مستقیم عضو تشکیلات بودند و ما در فعالیت‌های دانش‌آموزی صاحب گسترده ترین تشکیلات دانش‌آموزی هستیم. مخاطبین ما در این حوزه همه تشکل‌های آموزشی اعم از انجمن اسلامی ، بسیج دانش آموزی و پیشتازان را شامل می شود که در این فعالیت با ما مشارکت خواهند داشت. الان هم با وجود مجازی بودن دستورالعملی گسترده امده تا دانش آموزان در منزل خودشان این دستورالعمل را اجرا کنند و کلیپ مانورهایشان را برای شرکت در مسابقه استانی برایمان بفرستند .

این مقام مسؤل در ادامه به تصریح اهداف اصلی این مانور پرداخت و گفت: نخستین هدف ما از اجرای این مانور ترویج فرهنگ ایمنی در سطح مدارس کشور و به تبع آن در جامعه بوده است و آنچیزی که در مدرسه پایدار می شود قطعا در کشور هم پایدار خواهد شد هر چه آموزش بیشتر شود از آنطرف کار دستگاه های اجرایی مختلف با اگاه شدن دانش‌آموزان کمتر خواهد شد. ارتقاء توانمندی دانش‌آموزان برای مواجهه صحیح با بلایای طبیعی و واکنش های صحیح و سریع در برابر زلزله و تمرین همکاری و تعاون و شناخت اهمیت آن در وضعیت بحرانی از دیگر اهداف مورد نظر برای اجرای مانور زلزله است.

وی در پایان جلسه در خصوص زمان و مکان اجرای مانور گفت: دوشنبه هشت آذر 1400 ساعت ده و ربع آژیر زنگ زلزله از شبکه سراسری رادیو به صدا در می آید اجرای مانور به دو صورت حضوری در مدرسه و مجازی در بستر شبکه شاد انجام می شود.

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید :