18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ ۱۴:۰۰:۵۵
کد مطلب:  1776041
سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس خبر داد؛
دانش‌آموزان بر اساس برنامه مدرسه، در کلاس های درس حاضر خواهند شد/ فقط کلاس‌هایی که اطلاع‌رسانی شده دایر می‌شوند

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس گفت: بازگشایی مدرسه‌ها بر اساس برنامه‌ریزی‌ هایی که مدارس انجام دادند و با اطلاع قبلی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها، انجام می‌شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، علیرضا کمرئی، اظهار کرد: سومین مرحله از بازگشایی مدارس جهت فعالیت‌های حضوری از امروز؛ اول آذر آغاز می شود و دانش‌آموزان دوره ابتدایی در تمام پایه‌ها و دانش‌آموزان دوره متوسطه اول راهی مدارس می شوند.

وی با بیان این که بازگشایی بر اساس برنامه‌ریزی که مدارس انجام دادند و قبلا به اطلاع دانش‌آموزان و خانواده‌ها رسیده است، افزود: در شرایطی هستیم که باید فاصله‌گذاری را با تأکید تمام رعایت کنیم و این موضوع جزو عناصر اصلی فعالیت حضوری مدارس است و ایجاب می‌کند که دانش‌آموزان گروه‌بندی و فاصله‌گذاری انجام شود.

کمرئی تصریح کرد: در طول هفته برای برخی دانش‌آموزان سه روز و برخی دانش‌آموز دو روز و در برخی مدارس هم ممکن است تمام روزها را برای فعالیت حضوری در نظر گرفته باشند؛ بر همین اساس یا به اطلاع دانش‌آموز و خانواده رسیده است که در اولین روز از آذر ماه باید دانش‌آموز وارد مدرسه شود یا روزهای دیگری را تعیین کردند و دانش‌آموزان بر اساس برنامه در مدرسه حاضر خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی ما از این بابت هست که مبادا در جایی که کلاس‌های درس با تراکم مواجه هستند، دانش‌آموزان وارد مدرسه شوند و آن حد فاصله‌گذاری را نتوانیم رعایت کنیم؛ بر همین اساس خانواده‌هایی که هنوز به آنها اطلاع داده نشده است، لزومی ندارد که در روز اول آذر به مدرسه مراجعه کنند؛ این گروه فعلا آموزش خود را غیرحضوری دریافت می‌کنند اما این موضوع به معنای این نیست که در روزهای بعد، مدرسه نباید فعالیت حضوری خود را شروع کند.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس، اظهار کرد: در واقع ممکن است که آمادگی در مدرسه به وجود نیامده باشد و این مدرسه فعالیت حضوری خودش را از روز‌های بعدی شروع کند اما به طور کلی زمان آغاز فعالیت‌های حضوری برای تمام مدارس، از اول آذر بر اساس هماهنگی با خانواده‌ها و دانش‌آموزان است.

وی ادامه داد: دلیل اینکه فعالیت حضوری تمام وقت نمی‌توانیم داشته باشیم، این است که رعایت فاصله‌گذاری‌ها این امکان را فراهم نمی‌کند که تمام دانش‌آموزان را یکجا در کلاس درس داشته باشیم و نقض پروتکل خواهد شد و به همین دلیل ناچار هستیم که زمان آموزش را در هفته به روزهای معینی که از قبل به دانش‌آموزان اطلاع دادیم، اختصاص دهیم و آنها در مدارسی که پرجمعیت هستند، حضورشان نیمه‌وقت یا یک روز در میان است.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، در خصوص اجباری یا اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان در مدارس گفت: با تکلیفی که ستاد ملی مدیریت کرونا معین کرده است، فعالیت‌های آموزشی شروع شده و مدارس مکلف هستند که فعالیت‌های حضوری را ارائه داده و مدارس را باز کنند و بنای آموزش‌های حضوری را بگذارند ولی اگر امکان حضور دانش‌آموزان نیست برای آموزش غیرحضوری اختصاص دهند. بنابراین همه دانش‌آموزان در مدارس بر اساس مقررات مدرسه در زمان‌هایی که مقرر شده، حاضر خواهند شد و تکلیفی که بر عهده مدارس گذاشته شده، این است که بازگشایی را انجام دهند و بنای آموزش را به آموزش حضوری بگذارند مگر برای آن دسته از کلاس ها و دانش‌آموزان که روز فعالیت حضوری‌شان نیست.

وی اضافه کرد: بنابراین با برگشت به شرایط آموزش‌های حضوری، هم مدارس تکلیف روشن دارند که بنای‌شان بر آموزش حضوری است و هم دانش آموزان بر اساس آیین‌نامه‌های آموزشی باید مقررات مدرسه را رعایت کنند و مدارس نیز در صورت عدم حضور دانش‌‌آموز، باید به خانواده‌ اطلاع دهند تا با یک وضعیت روشنی در ارتباط با دانش‌آموزان روبرو باشیم.

کمرئی درباره اصلی‌ترین ضوابط برای زنگ ورزش، زنگ تفریح و بوفه مدارس، اظهار کرد: در ارتباط با بوفه مدارس که باز نخواهد بود و سرویسی داده نمی‌شود؛ اگر دانش‌آموزان نیاز به خوراک دارند باید از منزل بیاورند؛ همچنین بطری آبی نیز به همراه داشته باشند.

وی افزود: کلاس‌های 15 نفره برای فعالیت‌های خاص ورزشی با رعایت ابعاد بهداشتی مجاز شناخته شده است و اصلی‌ترین کاری که مدرسه باید رعایت کند، فاصله‌گذاری اجتماعی است و تهویه کلاس‌ها نیز باید مورد توجه باشد.

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در امر بازگشایی مدارس، ادامه داد: اگر مدارس از سیستم گرمایشی استفاده می‌کنند، در هر یک ساعت، باید 10 دقیقه بتوانند با بازکردن پنجره‌ها، جریان هوا را برقرار کنند و این را می توانند به زنگ تفریح موکول کنند؛ اصلی‌ترین کار در مورد دانش آموزان این است که بهداشت فردی را رعایت کنند و استفاده از ماسک و سایر ابعاد که در ارتباط با دیگر دانش‌آموزان است، رعایت شود

به اشتراک بگذارید :