20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۳۰ ۱۲:۵۶:۲۸
کد مطلب:  1774099
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران عنوان نمود
اجرای طرح ارتقای سواد حرکتی برای ۱۸۰ هزار دانش آموز دبستانی پایتخت

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: بسته ارتقای سواد حرکتی دانش‌آموزان برای ۳۰ درصد یعنی حدود ۱۸۰ هزار دانش‌آموز دبستانی در حال اجراست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران به نقل از فارس؛ حسن محمدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران اظهار کرد: در ادامه برنامه‌های تحولی معاونت تربیت‌بدنی و سلامت، بسته تحول ارتقای سواد حرکتی در حال اجراست. 
وی ادامه داد: سواد حرکتی، زمان‌بندی طلایی دارد که اگر از دست دهیم، جبران کردن موضوع سخت است یعنی اگر تا ۱۲، ۱۳ سالگی توانستیم مهارت‌های پایه را به کودکان آموزش دهیم، اقدام مناسب انجام دادیم وگرنه در آینده با چالش و مشکل مواجه می‌شوند.
محمدی با اشاره به بسته‌های تحولی که در دوره گذشته اجرا شد، گفت: در سال گذشته طرح کوچ اجرا شد و امسال طرح ارتقای سواد حرکتی را اجرا می‌کنیم؛ این طرح، امسال ۳۰ درصد دانش‌آموزان را تحت پوشش قرار می‌دهد که این رقم در شهر تهران ۱۸۰ هزار دانش‌آموز را شامل می‌شود و در کل کشور عددی حدود ۲ میلیون دانش‌آموز است. 
وی افزود: طرح ارتقای سواد حرکتی، فرآیند سه مرحله‌ای است که سواد حرکتی دانش‌آموزان را مورد تحقیق و پژوهش انجام می‌دهد؛ در این طرح میزان سواد حرکتی دانش‌آموزان سنجیده می‌شود و دوره سه ماهه در قالب برنامه طراحی می‌شود و در اسفند ماه، میزان مهارت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند.
معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: آمار سواد حرکتی می‌تواند به عنوان نشانگر خوب برای سیاست‌گذاری حوزه سلامت قرار گیرد. 
وی ادامه داد: سال گذشته همکاران ما اطلاعات طرح کوچ را وارد کردند اما امسال خانواده‌ها انجام می‌دهند که آزمون‌ها را در منزل انجام دهند؛ این طرح در راستای ترغیب کردن خانواده‌ها به مشارکت اجتماعی است؛ چرا که اگر به سواد حرکتی توجه نکنیم، خانواده‌ها در آینده با هزینه‌های بالایی مواجه می‌شوند.
محمدی به طرح کوچ اشاره کرد و گفت: نتیجه چاقی میانگین کشوری ۳۰ درصد و در تهران ۴۰، ۴۲ درصد بود و نشانگر این است که سبک زندگی دانش‌آموزان تهرانی مناسب نیست البته شرایط کرونا موجب تشدید این موضوع شد که بعد از اجرای طرح کوچ توانستیم ۳ درصد چاقی و اضافه وزن دانش‌آموزان را کاهش دهیم و به ۳۹ درصد رسید. 
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش شهر تهران درباره آلودگی هوا، اظهار کرد: کمیته اضطرار آلودگی هوا در صورتی که دستگاه‌ها تخصصی‌شان، هشدار آلودگی دهند وارد این مسأله می‌شوند که امسال برای اولین بار یکی از مصوبات جلسات این بود که امروز فعالیت‌های ورزشی در فضای باز را تعطیل کرد. بر این اساس، امروز ورزش در مدارس تعطیل است. 
 

به اشتراک بگذارید :