20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ ۱۲:۰۰:۴۵
کد مطلب:  1772101
تشریح گزارش هفدهمین جشنواره کشوری الگوهای تدریس برتر
عباس سلطانیان:جشنواره شامل دو محور اساسی " تجارب تدریس موفق و برتر دبیران" و "مقالات علمی مرتبط با تدریس" است.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش،همایش تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جشنواره کشوری الگوهای تدریس برتر در سالن ولایت آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و همزمان به صورت ارتباط ویدئو کنفرانسی و پخش زنده برنامه از طریق شبکه شاد در سراسر کشور برگزار شد. دراین همایش، مدیرکل دفتر دوره دوم متوسطه نظری با ارائه گزارشی روندبرگزاری جشنواره راتشریح نمود.

عباس سلطانیان ، در این اختتامیه به ارائه گزارش و آمار از مراحل برگزاری هفدهمین جشنواره الگوهای تدریس برتر اشاره کرد. وی گفت: بخشنامه هفدهمین دوره این جشنواره 19 بهمن ماه سال 1399 به ادارات کل آموزش و پرورش استان­های سراسر کشور ابلاغ شد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ضمن تبیین اهداف برگزاری جشنواره، به خاستگاه شکل گیری جشنواره در جهت تحقق دو راهکار از سند تحول بنیادین، اشاره کرد:  راهکار 7-11 سند تحول بنیادین که به توسعه زمینه پژوهشگری و افزایش توانمندی­ها و صلاحیت ها ی حرفه ای  معلمان در قالب جشنواره الگوهای تدریس برتر اشاره دارد و راهکار 3-17 سند تحول بنیادین که تاکید بر اصلاح و  به روز آوری تعلیم و تربیت  با تأکید بر روش­های گروهی و تمرکز بر نقش الگویی و محوریت و مرجعیت معلم در تدریس دارد.

وی گفت: بخش علمی این جشنواره  شامل دو محور اساسی " تجارب تدریس موفق و برتر دبیران" و "مقالات علمی مرتبط با تدریس" است. در بخش تجارب تدریس برتر و موفق دبیران، 998 اثر به دبیرخانه این بخش، مستقر در استان خراسان رضوی ارسال شده است که بعد از انجام مراحل داوری آثار، 63 منتخب کشوری در این محور معرفی گردید.

سلطانیان گفت: در بخش مقالات علمی مرتبط با تدریس 12 موضوع اساسی تعیین گردید و مدیران، معاونین، دبیران و دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در این محور به ارائه مقالات علمی و آخرین یافته های پژوهشی و علمی در حوزه یادگیری دانش آموزان پرداختند. در این محور 834 اثر به دبیرخانه این بخش مستقر در استان زنجان ارسال شد که 35 اثر توسط داوران انتخاب شد.

این مقام مسئول، بخش غیر حضوری و مجازی جشنواره را شامل مراحل منطقه ای، استانی و کشوری بیان کرد و گفت: این بخش شامل تدریس همکاران در دروس عمومی و تخصصی در 20 عنوان درسی شاخه نظری بوده است و در این بخش 994 اثر به دبیرخانه این جشنواره مستقر در استان آذربایجان شرقی در مرحله کشوری ارسال شده است که 88 منتخب کشوری داشتیم.

عباس سلطانیان گفت: کار ما در رابطه با این جشنواره تازه آغاز شده است . وی هدف جشنواره را حضور گسترده همکاران جهت ارائه تجربیات کسب شده و به اشتراک گذاری تجربیات با همکاران سراسر کشور دانست و اشاره کرد: تجارب و تدریس های برتر منتخبین جشنواره از طریق سایت دبیرخانه های برگزاری جشنواره و همچنین لوح فشرده در اختیار همکاران در سراسر کشور قرار خواهد گرفت.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری  وزارت آموزش و پرورش، از سرگروه های استانی و مناطق خواست که امسال نیز نظارت سیستمی از مدارس و کلاس های درس را در الویت کارهای خود قرار داده و وضعیت تدریس همکاران را با هدف پشتیبانی و کمک به همکاران انجام دهند.

وی در پایان صحبت های خود، ضمن تقدیر و تشکر از جهاد آموزشی معلمان در 20 ماه گذشته، از معلمان خواست در جهت رفع نواقص آموزش­های سال قبل و جبران افت یادگیری دانش آموزان اهتمام ورزند و همچنین در آموزش دروس جدید با توجه به محدودیت زمانی ناشی از گروه بندی دانش آموزان، تمرکز خود را بر تدریس اهداف کلیدی و مهم درس که توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی تهیه و ابلاغ شده است، قرار دهند.

به اشتراک بگذارید :