17 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۸ ۰۷:۴۸:۰۷
کد مطلب:  1771159
معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قزوین:
طرح توسعه سواد حرکتی دانش آموزان در ۳۰ درصد مدارس قزوین اجرا می شود

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ عین اله صادقی معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قزوین گفت: طرح توسعه سواد حرکتی در سال تحصیلی جدید ویژه دانش آموزان شهری در ۳۰ درصد مدارس ابتدایی استان اجرا می‌شود.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قزوین گفت: طرح توسعه سواد حرکتی در سال تحصیلی جدید ویژه دانش آموزان شهری در ۳۰ درصد مدارس ابتدایی استان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه براساس سند تحول بنیادین آموختن سواد حرکتی مانند یادگیری الفبا ضروری است، اظهار داشت: باید حرکات بنیادین مانند دویدن، پریدن، جهیدن، چرخیدن، تعادل، توازن، آگاهی از فضا و آگاهی از بدن را در سنین پایین به دانش آموزان آموزش داد.

صادقی تصریح کرد: دوران طلایی برای آموزش سواد حرکتی از سنین ۲ تا ۱۲ سالگی است و در دروان کودکی تا قبل از سنین مدرسه این آموزش‌ها برعهده والدین و بعداز بر عهده معلمان و مربیان تربیت بدنی است.

این مسئول با بیان اینکه آموزش و پرورش در جهت ترویج زندگی سالم برنامه‌های گوناگونی را دارد، اضافه کرد: اگر می‌خواهیم در ورزش همگانی و قهرمانی موفق ظاهر شویم، محل برنامه ریزی و اجرای آن آموزش و پرورش و به خصوص مدارس ابتدایی هستند.

وی تاکید کرد: توجه به سلامت جسمی و روحی دانش‌آموزان از مهمترین اهداف توسعه تعالی آموزش و پرورش است و طرح ارتقا سواد حرکتی زمینه‌ساز افزایش تحرک دانش‌آموزان خواهد شد.

صادقی ادامه داد: طرح سواد حرکتی شامل مراحل ارزیابی اولیه، مداخلات، ارزیابی ثانویه در خصوص افزایش توان جسمانی و ارتقای فعالیت‌های حرکتی دانش آموزان توسط مربیان تربیت بدنی و آموزگاران مدارس است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان قزوین افزود: مراحل مختلف اجرای طرح توسط معلم‌ در سامانه"پادا" ثبت می‌شود و دانش‌‎آموزان از نظر شاخص‌های مختلفی مثل قد، وزن و میزان تحرک مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

صادقی  با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۵ درصد ارزیابی دانش آموزان در استان قزوین انجام شده است، تصریح کرد: اجرای  این طرح در مدارس ابتدایی شروع شده و تا پایان اسفند ماه به صورت مجازی و حضوری ادامه خواهد داشت.

وی رصد وضعیت دانش آموزان در سنجش اولیه و سنجش ثانویه و ترغیب و تشویق آنان در جهت ارتقای سواد حرکتی و چگونگی مقابله با موانع اجرای طرح و ارتباط مستمر اولیا با مدرسه را از اولویت‌های اساسی این طرح دانست افزود: پس از سنجش اولیه و تعیین سطح حرکتی دانش آموزان، معلمان و مربیان تربیت بدنی مدارس و آموزگاران پایه در خصوص نحوه ارتقاء وضعیت جسمانی دانش آموزان به والدین آنها مشاوره لازم را خواهند داشت تا بتوانیم در راستای سواد حرکتی دانش آموزان و تحرک و پویایی و سلامتی آنان گامی مثبت برداریم.

استان قزوین دارای ۲۵۳ هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی است که از این تعداد ۱۲۷ هزار دانش آموز در پایه ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.

به اشتراک بگذارید :