25 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۶/۰۱ ۰۸:۴۵:۰۰
کد مطلب:  bvgpIgmE
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع دانش‌ آموزان و مربیان سازمان دانش آموزی کشور:
محور تربیت انساني بايد برپایه کرامت نفس باشد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع دانش‌ آموزان و مربیان سازمان دانش آموزی کشور گفت: محور تربیت انساني بايد برپایه کرامت نفس باشد.

به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ،عصرديروز علي مطهري در اختتامیه نخستین اردوی مربیان و ششمین دوره اردوی ملی اعضای پیشتازان سازمان دانش‌آموزی که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با بیان اینکه در آموزش و پرورش دو موضوع تعلیم و تربیت تجلی پیدا می‌کند اظهار داشت: در تعلیم قوه تعقل و تفکر رشد پیدا می‌کند و وظیفه معلم تقویت و رشد این دو می‌باشد و در تربیت سایر استعدادهای وجود دانش آموزان باید رشد پیدا کند.

وی ادامه داد: تربیت یعنی پرورش و فرق است بین تربیت و صنعت زیرا در صنعت اشیا برای ساختن شی‌ای ناقص می‌شوند و در تربیت استعداد وجودی انسان رشد پیدا می‌کند.

مطهری با بیان اینکه محور تربیت انسانی باید بر پایه کرامت نفس باشد تصریح کرد: اگر مربی بخواهد تمام استعدادهای وجودی انسان ها را به حرکت درآورد باید کرامت نفس او را زنده کند و این موضوعی است که در اسلام و در قرآن به آن تاکید ویژه شده است.

نائب رئیس مجلس ادامه داد: باید به انسان‌ها فهمانده شود که چه موجودی هستند انسان اگر اشرف مخلوقات و جانشین خدا به آن نگاه شود مقام و ارزش والایی برای وی قائل شده‌ایم و این برخلاف تفکر غربی‌ها است که انسان را یک کامپیوتر و ماشین پیچیده نامگذاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه اشرف مخلوقات خودش را بالاتر از آن می‌داند که هر کار ناپسندی انجام می‌دهد تصریح کرد: کرامت نفس در انسان‌ها لازم است تا جایگاهش را در دنیا بشناسد و تن به هر پستی و آلودگی ندهد.

مطهری تربیت اجتماعی و سیاسی در دانش آموزان را مورد اشاره قرار داد و افزود: دخالت در سرنوشت خویش وظیفه هر مسلمانی است و هنر امام در انقلاب اسلامی این بود که دخالت در سرنوشت را یک وظیفه شرعی معرفی کرد و این موضوع در مقابل تفکری است که جدایی دین از سیاست را بیان می‌کند و اعلام می کند که دین یک مسئله شخصی و سیاسی است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آموزش و پرورش باید مهارت‌های اجتماعی و تربیتی را در دانش آموزان تقویت کند و نوع دوستی و حساسیت به سرنوشت انسان‌های دیگر را به نوجوانان و جوانان آموزش دهد.

به اشتراک بگذارید :