18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ ۱۰:۳۳:۱۲
کد مطلب:  1767305
آیت‌الله رئیسی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش:
همه ظرفیت دولت را برای اجرای «سند تحول آموزش و پرورش» به کار خواهیم گرفت

رئیس جمهور با معرفی وزیر جدید آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: بعد از ۱۰ سال شورای‌عالی آموزش و پرورش به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد تا همه ظرفیت های دولت در خدمت آموزش و پرورش قرار گیرد و اجرای سند تحول آموزش و پرورش به طور جدی دنبال شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، صبح امروز در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اقداماتی که در زمینه واکسیناسیون سراسری کرونا انجام شده است، گفت: امروز شاهدیم که با تزریق ۱۰۰میلیون دوز واکسن گام مثبتی در جهت صیانت از جان مردم برداشته شده است. اگر چه خطر مرتفع نشده، اما گام بسیار خوبی بود. همچنین با مدیریت میدانی وضعیت دسترسی مردم به دارو و تامین واکسن کاملا متفاوت از گذشته شده است.

آیت الله رئیسی افزود: هر چه زمان می‌گذرد، امیدواری بنده نسبت به آینده بیشتر می‌شود. ۸۳روز از آغاز به کار دولت می‌گذرد و با تمام مشکلات مالی پرداخت‌های دولت، به ویژه پرداخت حقوق کارکنان بدون تأخیر و بدون استقراض از بانک مرکزی انجام شده است.

رئیس جمهور با اشاره به نشست‌های خود با مجامع استانی نمایندگان مجلس تصریح کرد: در ۸۳روز گذشته به یک سوم استان‌های کشور سفر کرده‌ام و اصرار دارم که مسائل را به شکل میدانی دنبال و پیگیری کنم.

وی با اشاره به معرفی «مسعود فیاضی» به عنوان وزیر جدید آموزش و پرورش، گفت: بعد از ۱۰سال شورای‌عالی آموزش و پرورش به ریاست رئیس جمهور تشکیل شد تا همه ظرفیت های دولت در خدمت آموزش و پرورش قرار گیرد و اجرای سند تحول آموزش و پرورش، به طور جدی دنبال شود.

رئیس جمهور گفت: تعطیلی مدارس مقداری طولانی شده بود و لذا باید برنامه‌ریزی جامعی برای بازگشایی مدارس در ابتدای مهر انجام می‌دادیم و آموزش مجازی و آموزش حضوری تثبیت می‌شد که این کار الحمدالله انجام شد.

 

بعد از ۱۰سال شورای عالی آموزش و پرورش را تشکیل دادیم

دکتر رئیسی اضافه کرد: از همین تریبون قول دادم که به شورای‌عالی آموزش و پرورش اهمیت می‌دهم و خودم در جلسات آن شرکت خواهم کرد. بعد از ۱۰سال اولین جلسه شورا را در این مدت تشکیل دادیم و در خدمت عزیزان و مدیران آموزش و پرورش مسایل اصلی را مرور کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ستاد اجرای سند تحول در دولت با مدیریت معاول اول تشکیل شد، اظهار داشت: وزیر آموزش و پرورش مدیریت آموزش و پرورش را بر عهده دارد، اما برای اجرای برخی از مواد سند تحول آموزش و پرورش، تمام دستگاه‌های دولتی باید کمک کنند، لذا نیازمند این بودیم که دولت سهم بیشتر و همکاری بیشتری با وزارتخانه داشته باشد. لذا تشکیل این ستاد در جلسه شورای‌عالی آموزش و پرورش مطرح شد که بتواند در اجرای سند تحول به وزارتخانه کمک کند.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: موضوع طرح رتبه‌بندی معلمان که دغدغه بحق عزیزان بود در این مدت دنبال شده و امیدواریم به نتیجه قطعی هم برسد. ارتقاء منزلت و شأن و جایگاه و کیفیت کار معلمان مسأله مهمی است و حتماً در دستور کار دولت و مجلس است و دنبال می‌شود و با همکاری این دو بخش به نتیجه خواهد رسید.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جا دارد، صمیمانه از خانواده آموزش و پرورش و از همه خانواده‌های کشور برای همکاری در بازگشایی مدارس تشکر کنم. با گسترش و افزایش واکسیناسیون شرایط به نحوی فراهم شده که بشود مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز علمی و کسب و کارها را فعال کرد. این روزها شاهدیم که با گذشت ۸۳روز از آغاز فعالیت دولت، فضا برای رونق کسب و کارها و بازگشایی مراکز علمی و فرهنگی عادی می‌شود. اگر رعایت‌ها بیشتر شود فکر می‌کنم این فعالیت و تلاش‌ها بیشتر هم خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی فرآیند انتخاب وزراء و مسئولین دولتی را توجه به شایسته سالاری دانست و گفت: رابطه، رفاقت، قرابت و فشار آوردن‌های احیاناً رسانه‌ای، هیچ کدام موجب نمی‌شود که یک فردی معرفی شود. می توانید این دولت را با دولت های ۳دهه گذشته در این زمینه و مقایسه کنید.

 

در انتخاب وزیر آموزش و پرورش فقط «شایستگی» را مدنظر قرار دادیم

دکتر رئیسی افزود: محور اصلی در انتخاب افراد، شایستگی است و این موضوع را به عدالت نزدیک می‌دانیم. در ارتباط با انتخاب وزیر آموزش و پرورش نیز به همین ترتیب عمل شده است.

آیت الله رئیسی گفت: جایگاه و شأن وزارت آموزش و پرورش، ایجاب می‌کند که  نسبت به آن هم شما، هم فرهنگیان و هم دولت با حساسیت عمل کند. فسادستیز بودن فردی که معرفی می‌شود، داشتن روحیه انقلابی، داشتن کارآمدی و روحیه تحولی از شرایطی است که برای انتخاب همه وزراء و همکاران‌مان داریم و این شرط همکاری است. بارها هم گفتیم که این شرط باید همواره به صورت مستمر در افراد باقی بماند و موضوع مقطعی نیست و در همه مقاطع باید ارزیابی شود.

دکتر رئیسی افزود: اگر کسی با توصیه و سفارش در پستی گذاشته شود به همان میزان بی‌عدالتی است که اگر به دستاوردهای زندگی کسی، بی‌اعتنایی و بی توجهی شود. در مورد افرادی که بنده به مجلس معرفی می‌کنم، توصیه افراد به هیچ عنوان تأثیرگذار نیست. افراد زیادی را در سایت‌ها و نوشته‌ها معرفی می کنند ولی تشخیص نهایی با شاخص‌های لازم، کاملاً هم‌خوانی دارد و این برای ما مهم است.

آیت الله رئیسی گفت: آنچه برای بنده به عنوان طلبه و مسئول مهم است. حجت الهی است و تا حجتی بین خودم و خداوند متعال نداشته باشم، یقین بدانید که اگر همه هم جمع شوند، چون حجت ندارم، اقدام نمی‌کنم. لذا برای معرفی وزیر و یا حتی هر مسئولی که باید در جایگاهی قرار بگیرد، باید حجت داشته و شایستگی‌ها را احراز کرده باشم. البته بنده کار خودم را می‌کنم و مجلس هم حق خود و جایگاه قانونی را دارد و پیگیری‌ می‌کند و تصمیم با مجلس محترم خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به سوابق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، خاطرنشان کرد: آقای دکتر فیاضی کلاس، مدرسه، تعلیم و معلم را می‌شناسد. سال‌ها معلم آموزشی و پرورشی بوده است. با فرآیند محتوای درسی آشناست. با بسته‌های یادگیری و آموزشی آشنایی دارد یا در تهیه آن‌ها مباشرت داشته است. در ستاد آموزش و پرورش، مدیر کل بوده است، همچنین با زیرساخت‌های آموزش و پرورش در حوزه نوسازی مدارس و بخش‌های مختلف آشنایی دارد. در حوزه آموزش مجازی مثل سامانه رشد، بعضاً طراح بوده است. در یک مقطعی مسئول فناوری وزارتخانه بوده است. کسی که مسئول فناوری باشد با بخش‌های مختلف انتشارات، چاپ و کتاب آشنایی دارد.

دکتر رئیسی تصریح کرد: در میان کسانی که برای آموزش و پرورش مطرح بودند، شناخت ایشان نسبت به آموزش و پرورش از هیچ کدام از این عزیزان، کمتر نبوده است. ایشان کسی هستند که هم شناخت دارد و هم برای آموزش و پرورش برنامه قابل ارایه و دفاع دارد که کارشناسان، نظرات و دیدگاه‌هایش را با سیاست‌های کلان، سند تحول و اسناد بالا دستی انطباق و بررسی کردند.

رئیس جمهور افزود: ایشان در کنار برنامه و شناخت، تحول‌گرا است. با روحیه تحولی است که تغییر و اتفاقی رخ می دهد والا وضع موجود همین است که معلمان و والدین محترم از آن گله‌مند هستند.

دکتر رئیسی با اشاره به افزایش سطح انتظارات برای حل مشکلات در کشور به دلیل همسویی دولت و مجلس گفت: این انتظار به جایی است و از ما و مجلس برمی‌آید که خیلی از این گره‌ها را باز کنیم و مسائل را ان‌شاء الله حل کنیم.

آیت الله رئیسی با توجه به روحیات گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: آقای فیاضی روحیه تحولی، تعاملی و همکاری با بخش‌های مختلف دارد. روحیه همکاری با بخش‌ها در ایشان روحیه قوی‌ای است و مسائل آموزش و پرورش هم تعامل می‌خواهد.

رئیس جمهور با تاکید بر نیازمندی آموزش و پرورش به تحول، تصریح کرد: اگر این روحیه در مورد آقای فیاضی را احراز نمی‌کردیم ایشان را به نمایندگان مجلس معرفی نمی‌کردم.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: علاوه بر تدین، تقوا و آن شرایط کلی که هر کسی که در نظام جمهوری اسلامی کار می‌کند باید برخوردار باشد، شاخص‌هایی چون آشنایی با مسأله آموزش و پرورش، آشنایی با آموزش، آشنایی با پرورش، آشنایی با سازمان و ساز و کار آموزش و پرورش در کشور و داشتن روحیه تحولی برای اجرای سند تحول را در ایشان می‌بینم.

رئیس جمهور با بیان این که سند تحول آموزش و پرورش در دولت سیزدهم در حال اجرا است، خاطر نشان کرد: در سخنان خیلی از آقایان وزرا، مدیران و مسئولین موضوع سند تحول را دیدید؛ اما این نگاه که کسی سند را که یک سند بالادستی است، هم قبول داشته باشد و هم بنایش این باشد که اجرا کند، نکته مهمی است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اهمیت تحول در آموزش و پرورش، گفت: کسانی هستند در همین بیست و چند نفری که با آنها مصاحبه شده و یا افرادی که احیاناً معرفی شدند سوابق اجرایی قابل قبولی هم دارند، اما باید می‌دیدیم که تحول اتفاق می‌افتد یا نه.

رئیس جمهور با تاکید بر روحیه تحولی در مدیران اظهار داشت: این برای ما مهم است که در انتخاب افراد روحیه تحولی وجود داشته باشد. بنده شاید یک روز هم با برخی از مدیران روبرو نشده‌ام و هم حزبی، هم گروهی و هم دسته‌ای هم نبودم و اصلا هم نمی‌دانم به چه کسی رأی دادند اما آنچیزی که برایم مهم است این بود که معلوم شود مدیران روحیه انقلابی دارند ولو اینکه بنده با آنها آشنا نباشم.

آیت الله رئیسی در مورد سوابق مختلف گزینه پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حوزه پژوهش ایشان بیش از ۲۵پژوهش قابل قبول و ارائه دارد که هم در بحث دانشگاه و هم در حوزه بوده است. همچنین هم در مدرسه و در صف، هم در ستاد و وزارت آموزش و پرورش، هم در حوزه آموزش و هم در حوزه پژوهش، هم در حوزه کار مهندسی و هم در حوزه کار علمی و هم در حوزه‌های دانشگاهی کار کرده‌اند.

رئیس جمهور گفت: در رابطه با آموزش و پرورش آن دغدغه‌هایی که شما نمایندگان محترم دارید و درست هم است آنها را پیگیری و بررسی کردیم و رسیدیم به آقای دکتر فیاضی؛ با برخورداری از نیروی جوانی، ابتکار و خلاقیت‌اش و با کمک شما عزیزان نماینده مجلس.

 

تحول در آموزش و پرورش باید خود را در سطح مدرسه نشان دهد

آیت الله رئیسی با اشاره به اهمیت تعامل کمیسیون آموزش و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای کمک به دولت و وزرات آموزش و پرورش اظهار داشت: تحول باید به مدرسه سرایت کند تا مردم آن را احساس کنند. تا زمانی که تحول از سطح سند و وزارتخانه و از شورای آموزش و پرورش به کف مدرسه نیاید اتفاقی نمی‌افتد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در انتخاب آقای فیاضی دغدغه‌ها مورد توجه قرار گرفته است، تصریح کرد: آن دقت‌هایی که نمایندگان مجلس و دولت دارد را برای انتخاب آقای فیاضی مدنظر قرار دادیم و حتماً هم نظر شما در این رابطه نظر صائبی خواهد بود و ما هم به نظر شما احترام قائلیم و نظر نمایندگان تعیین کننده است.

 

سند تحول دولت به زودی ارائه می‌‌شود

آیت الله رئیسی با اشاره به برنامه‌ های دولت در آغاز فعالیت خود گفت: از همین تریبون قول دادم که برنامه‌ای را به صورت کوتاه‌مدت نسبت به مسائل پیش‌رو، خواهیم داشت و بحمدالله این برنامه به عنوان سند تحول دولت سیزدهم با استفاده از سیاست‌های نظام، اسناد بالادستی و مواردی که پیش‌روست هم ظرف چند روز آینده در اختیار نمایندگان، فرهیختگان و صاحبنظران قرار خواهد گرفت و نقد‌ها و نظرات را درباره این سند به دولت منتقل کنید.

رئیس جمهور با بیان این که تاکید بنده در دولت این است که ارتباط وزرا با نمایندگان همواره برقرار باشد تا نمایندگان نکات خود را منتقل کنند، گفت: اگر نمایندگان در جایی نیاز دیدند که مسأله‌ای به بنده منتقل شود، حتماً موضوع را از طریق معاونت پارلمانی یا از طریق رئیس محترم و هیات رئیسه محترم مجلس به بنده منتقل کنند تا بدون فوت وقت در جریان مساله قرار گیرم.

دکتر رئیسی افزود: گاهی اگر یک مسأله از زمان خودش بگذرد، آثارش را از دست می‌دهد. دوست دارم زود در جریان قرار بگیرم. وقت بنده هم برای همین کارهاست. یکی از کارهای مهم این است که به دغدغه‌های مردم توجه کنیم و برای این هم انگیزه وجود دارد. در نکاتی که احتیاج به توضیح و تبیین وجود دارد، دوستان اعلام کنند، آقای رئیس محترم  مجلس اعلام کند، هر جا نیاز به توضیح و تبیین و تشکیل کارگروه‌ها و کمسیون‌های مشترک بین مجلس و دولت باشد، حتماً پییگری خواهد شد که این اتفاق بیفتد.

به اشتراک بگذارید :