18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ ۱۸:۲۶:۲۱
کد مطلب:  1766453
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران:
جایگزینی تقاضامحوری با عرضه‌محوری رسالت امروز سوادآموزی است

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران در جلسه مشترک شورای آموزش و پرورش و شورای پشتیبانی شهرستان عباس آباد گفت: جایگزینی تقاضامحوری با عرضه‌محوری رسالت اصلی نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «داود تقی‌نیا» صبح امروز در جلسه مشترک شورای آموزش و پرورش و شورای پشتیبانی عباس‌آباد که با حضور رئیس و اعضای این شورا در سالن کنفرانس آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد، ضمن  گرامی‌داشت یاد و خاطره همه شهدای گران‌قدر خاصه ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز و پنج‌هزار شهید فرهنگی افزود: هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین تدریس حضوری شود زیرا همه دنیا می‌خواهند که مدرسه‌ها باز شود، همان‌طورکه آموزش حق همه دانش آموزان است، سلامتی نیز مقدم بر آموزش فراگیران می باشد.

 

این مقام مسئول در ادامه آسیب حضور نداشتن دانش‌آموزان در مدرسه را بیشتر از کرونا دانست و افزود: با استفاده از ظرفیت‌های موجود درون و برون سازمانی و منابع انسانی باید به‌طور جدی طرح باسواد کردن اولیای بیسواد و طرح خودآموز را پیگیری کرد و از تجارب و دستاوردهای آموزش های گذشته نهایت بهره را برد؛ چراکه کرونا هم از نظر روحی و روانی و هم از نظر جسمانی-حرکتی، افسردگی مفرط و آسیب‌های شدیدی را بر پیکر جامعه و به‌ویژه جامعه فرهنگیان و دانش‌آموزان وارد نموده و نشاط و شادابی را از بچه‌ها گرفته است.

 

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش مازندران با قدردانی از تلاش‌های معلمان مقاطع مختلف تحصیلی در تعلیم و تربیت فرزندان ایران اسلامی، اذعان داشت: آموزش‌دهندگان سوادآموزی از زحمت‌کشان عرصه آموزشی و پرورشی کشور هستند.

 

داود تقی‌نیا به مقایسه کمی و کیفی آموختن سواد در مدارس برای دانش‌آموزان و سوادآموزان گروه هدف 49 ـ 10 سال پرداخت و بیان داشت: از طریق با سوادکردن گروه سنی 49 ـ 10 سال می‌توان این معضل اجتماعی و فرهنگی کشور را از بین برد.تا این قشر آسیب پذیر به قشر آسیب رسان تبدیل نشوند.

 

این مسئول استانی با برشمردن برخی از علل بی‌سوادی و کم‌سوادی در خانواده‌ها، اظهار داشت: همه با هم در شناسایی اولیای بی‌سواد تلاش کنیم تا شاهد به صفررسیدن این پدیده شوم باشیم. یکی از راه‌های شناسایی اولیای بی‌سواد این است که آخرین مدرک تحصیلی والدین دانش‌آموزان در هنگام ثبت‌نام باید در پرونده تحصیلی فرزندان‌شان قرار داده شود تا والدین بی‌سواد جامعه هدف دانش‌آموزی شناسایی و تحت پوشش آموزشی سوادآموزی قرارگیرند. لازمه‌ی اجرای این طرح، همکاری مدیران مدارس است که برای اولین بار در شهرستان عباس‌آباد به اجرا درآمد.

 

تقی‌نیا به نقش سواد در عزت و سربلندی انسان اشاره کرد و تصریح کرد: فرد باسواد می‌تواند توانایی خود را به‌طور چشم‌گیری پرورش دهد و در توسعه جامعه خود به‌صورت فعال مشارکت داشته باشد.

 

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان مازندران در پایان مشارکت هرچه بیشتر  شورای آموزش و پرورش و  مدیران مدارس را در عرصه سوادآموزی خواستار شد و اظهار داشت: توانمندسازی افراد بی‌سواد در خصوص خواندن، نوشتن و حساب کردن دارای اجری اُخروی است.

به اشتراک بگذارید :