11 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ ۱۱:۲۱:۵۲
کد مطلب:  mzTQO3TF
هوشمندسازي مدارس قم
غلامحسین احمدوند رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: در استان قم هوشمند سازی مدارس تا حدودی انجام گرفته و اکنون دوهزار و 23 کلاس هوشمند شده‌اند که بیشتر شامل پایه‌های ششم و هفتم می‌شود.

غلامحسین احمدوند رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش استان قم در این خصوص گفت: در استان قم هوشمند سازی مدارس تا حدودی انجام گرفته و اکنون دوهزار و 23 کلاس هوشمند شده‌اند که بیشتر شامل پایه‌های ششم و هفتم می‌شود.

ه گزارش خبرگزاری فارس از قم، یکی از مهمترین اهداف در هر جامعه ارتقای کیفیت نظام آموزشی و پرورشی است، ایجاد بستری برای توسعه سرمایه‌های علمی و فکری اصلی مهم است که جامعه اطلاعاتی آن را دنبال می کند. رسیدن به این مهم نیز میسر نمی‌شود مگر آنکه آموزش در دستور کار قرار گیرد و زمینه بروز استعداد و خلاقیت‌ها، مشارکت و همکاری‌های فعالانه فراهم شود. فراهم‌سازی این امر نیازمند تعریفی جدید و و نو از نقش و اهمیت مدارس به منزله مهمترین نهاد آموزشی است. مدارس هوشمند که از رویکردهای نوین در این بخش به حساب می‌آید با همراه سازی فناوری اطلاعات و برنامه‌های آموزشی و درسی می‌تواند تغییری جدی و اساسی در فرآیند آموزشی داشته باشد.

آنچه در مدارس هوشمند به عنوان هدف در نظر گرفته می‌شود توسعه و رشد همه‌جانبه دانش‌آموزان و افزایش توانمندی‌ها و تربیت افرادی متفکر، مبتکر و عالم به فناوری‌های نو و گسترش همکاری و مشارکت بین افراد است. در مدارس هوشمند آموزش و یادگیری به شکلی عمقی و اکتشافی دنبال می‌شود و تولید علم جای مصرف دانش را می‌گیرد. در مدارس هوشمند تنها دانش‌آموزان نیستند که آموزش می‌بینند، بلکه مربیان و معلمان و حتی والدین دانش‌آموزان نیز زیرپوشش امر یادگیری قرار می‌گیرند.

بی شک زمانی که کودکان از همان زمان آغاز به تحصیل همراه با فناوری‌های نوین و ارتباطی رشد و دانش پیدا می‌کنند، به موفقیتی مطلوب‌تر دست یافته و می‌توانند همگام با دانش‌جهانی حرکت کرده و توسعه یابند.

برای نخستین‌بار در سال 1998 کشور مالزی ایجاد مدارس هوشمند را در نظام تعلیمی خود در دستور کار قرار داد و در کشور ما نیز این مهم در سال 80 از سوی شورای عالی آموزش و پرورش کشور مطرح شد و قرار شد این مدارس یک سال بعد یعنی در سال 81 ایجاد و راه‌اندازی شود، اما مسائل و مشکلاتی از جمله مسئله تامین بودجه، عدم مهارت و دانش و تخصص مانع از این امر شد و اما بار دیگر در سال 90 با تعریف جدیدی از نظام آموزشی و تصمیم بر ایجاد تحول در این حوزه، هوشمند سازی مدارس با جدیت بیشتری دنبال شد و آموزش و پرورش تصمیم گرفت با ورود فناوری‌های ارتباطی به مدارس گامی در این راستا بردارد. از این روی بودجه‌هایی برای اقدام به این امر از سوی دولت در نظر گرفته شد و بسیاری از مدارس به ویژه در پایه‌های ششم و هفتم هوشمند سازی شد.

استان قم نیز از جمله استان‌هایی بود که هوشمندسازی مدارس در آن در دستور کار قرار گرفت و طبق گفته مسئولان اکنون  460 مدرسه این استان هوشمندسازی شده‌اند.

غلامحسین احمدوند رئیس اداره فناوری اطلاعات اداره کل آموزش و پرورش استان قم در این خصوص گفت: در استان قم هوشمند سازی مدارس تا حدودی انجام گرفته و اکنون دوهزار و 23 کلاس هوشمند شده‌اند که بیشتر شامل پایه‌های ششم و هفتم می‌شود.

وی با بیان اینکه همچنان طرح هوشمندسازی تمام مدارس استان یکی از اهداف این سازمان است و اقدامات لازم برای این امر نیز انجام می‌شود، ادامه داد: هوشمندسازی مدارس تاثیر مثبت و ویژه‌ای در آموزش داشته و طبق بررسی‌های به عمل‌ آمده این اثربخشی بیش از 60 درصد بوده است.

احمدوند با مطلوب شمردن استفاده از این تجهیزات در مدارس افزود: ارتقای سطح یادگیری، آشناساختن دانش‌آموزان با دانش و فناوری‌های نوین و انواع نرم‌افزارها از جمله تاثیراتی است که هوشمند سازی مدارس به همراه دارد.

مصطفی رحمتی رئیس اداره پشتیبانی و خدمات اداری اداره کل آموزش و پرورش استان نیز به میزان بودجه اختصاصی برای هوشمند سازی مدارس استان اشاره کرد و گفت: سال پیش 800 میلیون تومان و در سال جاری نیز تا کنون صد میلیون تومان برای این مهم اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته برای هوشمند سازی مدارس از اعتبارات استانی استفاده شد، تصریح کرد: تنها 320 میلیون تومان از اعتبارات توسط وزارتخانه تامین شد.

وی با بیان اینکه این میزان اعتبارها نمی‌تواند پاسخگوی هوشمندسازی مدارس باشد، ادامه داد: طبق شیوه جدید آموزشی تدریس دروس در تمام پایه‌ها بایستی به صورت هوشمند انجام گیرد اما متاسفانه امکان هوشمند سازی مدارس و کلاس‌ها وجود ندارد.

بی‌شک هوشمند سازی مدارس نقشی مهم در توسعه آموزشی کشور دارد و می‌توان سطح کیفیت آموزشی را به میزان قابل توجهی ارتقا بخشید در واقع هوشمند سازی به فهم بهتر دروس و مطالب کمک کرده و به میزان زیادی به بروز خلاقیت‌ها و استعدادهای فردی دانش آموزن منجر می‌شود.

احمد هدایتی کارشناس مدیریت آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با بیان اینکه با هوشمندسازی مدارس شاهد عملکردی بهتر از سوی دانش‌آموزان بوده‌ایم، گفت: استفاده از سیستم‌های هوشمند در تدریس دروس به فهم و درک بهتر از دروس کمک کرده و فرآیند یادگیری را سرعت می‌بخشد.

وی با بیان اینکه استفاده از این شیوه آموزشی توانمندی‌های فردی دانش‌آموزان را ارتقاء داده و موجب تنوع و ایجاد فضایی پویا و جالب برای بروز استعدادها می‌شود، ادامه داد: همچنین میزان بازدهی را افزایش داده و از بطالت و هدررفت زمان جلوگیری می‌کند.

 هدایتی استفاده از تخته‌های هوشمند را در تدریس برخی از دروس همچون زبان‌های خارجی الزامی خواند و افزود: بهره گیری از ابزارهای هوشمند به کیفی سازی آموزش کمک کرده و می‌تواند سرعت یادگیری را بالا ببرد.

وی تامین بودجه برای هوشمند ساختن تمام مدارس را ضروری دانست و گفت: علاوه بر تامین ابزارهای هوشمند باید محتوای دروس نیز مطابق با علم روز در حرکت باشد و با تولید محتوای کیفی سطح آموزشی را تقویت کنیم.

بر این اساس باید گفت که هوشمندسازی مدارس و ارتقای کیفی آموزش شاید در ابتدا تنها اینگونه به نظر برسد که یک بستر برای رشد و شکوفایی توانمندی‌ها و استعدادهای دانش‌آموزان و رفع چالش‌هایی است برای مشکلاتی که تاکنون در سیستم آموزشی وجود داشته اما بدون شک این شیوه آموزشی می‌تواند بستری شود برای ورود به مدار کشورهای توسعه یافته. به واقع زمینه تحول و توسعه تمام سیستم‌های یک جامعه بسته به فضایی دارد که از ابتدا آموزش در آن صورت گرفته و دانش و تخصص و مهارت در آن آموخته شده است. باید دانست که هزینه کردن برای ارتقای سیستم آموزشی هرگز یک هزینه هدررفته نیست، بلکه می‌تواند آینده‌ای شکوفا و درخشان را برای جامعه به دنبال داشته باشد.

به اشتراک بگذارید :