14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۲۳ ۰۸:۳۹:۱۵
کد مطلب:  1763777
رئیس دانشگاه فرهنگیان در آیین اختتامیه دومین پویش سفیران حسینی (ع):
کربلا و اربعین، درسنامه، رهنامه و نظام نامه زندگی است

رئیس دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: کربلا و اربعین حسینی درسنامه، رهنامه و نظام نامه زندگی و اربعین حسینی(ع) شفاف ترین راه رسیدن به معبود است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، حسین خنیفر در آیین اختتامیه دومین پویش سفیران حسینی(ع) دانشگاه فرهنگیان، که با حضور مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان و جمعی از مسئولین ستادی و استانی، به صورت حضوری و مجازی در مرکز شهید رجایی اصفهان برگزار شد، با اشاره به درس ها و آموزه های فرهنگ عاشورایی گفت: درس‌های کربلا بسیار زیاد  و دانشگاهی بزرگ بدون تاریخ انقضاء است.

وی با اشاره به پژوهش های انجام شده در حوزه مکتب عاشورایی، ادامه داد: با این وجود هنوز محورهای ناگفته بسیاری وجود دارد،  کربلا تمام شدنی نیست و پایانی ندارد. کربلا یک آموزه است نه موزه.

دکتر خنیفر، برگزاری پویش سفیران حسینی (ع) در دانشگاه فرهنگیان را فعالیتی در جهت نهادینه سازی فرهنگ و ترویج گفتمان حسینی(ع)  و حرکت دانشجومعلمان و فرزندانمان  به سمت فرهنگ کربلا برشمرد و اظهار کرد: اتصال به مکتب عاشورایی انسان را از بسیاری فتنه ها دور می‌کند. هر کس اقدامی برای مرامنامه امام‌حسین(ع) انجام دهیم، در همین دنیا و به سرعت نتیجه‌ آن را می‌بیند و این از ویژگی‌های کربلاست.

وی،  با تاکید بر اهمیت اتصال به فرهنگ عاشورایی، عاشورا را مکتب درس ایثار و شهادت عنوان کرد و گفت: کربلا و اربعین حسینی درسنامه، رهنامه و نظام‌نامه زندگی و اربعین حسینی(ع) شفاف‌ترین راه رسیدن به معبود است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به بخش‌های مختلف سوگواره حسینی (ع) و ارسال آثار در بخش‌های مختلف هنری توسط دانشجومعلمان گفت: چنین فعالیت هایی همواره در میان دانشجویان تربیت معلم مورد استقبال بود چنانکه در دوران دفاع مقدس عده‌ای از معلمان تکیه‌ای برای امام حسین(ع) تشکیل داده و هر شب مراسمی برپا می‌شد. ما دانشجویان تربیت معلم هم در آن تکیه‌ کارهای مختلفی انجام می‌دادیم.

وی حق گویی، حق جویی و حق پویی را از آموزه های کربلا برشمرد و خاطر نشان کرد: کربلا به ما یاد داد مومن واقعی ستاره‌های آسمان وجودش رو در امتحانات بزرگ شکار خواهد کرد. از کربلا آموختیم در کارهای بزرگ تردید جایز نیست تا مبادا موریانه تردید بر ساقه وجود ما لانه کند.

این مقام مسئول کربلا را انقلابی به ظاهرکوچک و شکست خورده اما پیروزترین انقلاب دانست که طومار حکومت 90 ساله اموی را در هم پیچید. و افزود: از این جهت کربلا در سه واژه حماسه، سوگ و پیام تعریف می‌شود.

دکتر خنیفر در پایان با قدردانی از زحمات معاونت فرهنگی و اجتماعی و استان‌ها در برگزاری این پویش ابراز امیدواری کرد: بتوانیم  میراث دار کربلا باشیم‌ و از دردنامه ها و درس نامه های  کربلا  درس بگیریم.

به اشتراک بگذارید :