22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۶ ۱۰:۵۴:۰۸
کد مطلب:  1741691
از سوی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس انجام شد :
تشریح دستورالعمل اجرایی مراکز یادگیری محلی در فارس

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت :چنانکه یک مرکز یادگیری محلی در سامانه ثبت و کد شناسایی قطعی از سازمان دریافت شده باشد در صورتی که آن مرکز در زمان مقرر، نتواند کلاس ها را با حدنصاب لازم‌تشکیل دهد مشمول توقف فعالیت می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر بهزاد نوروزی چگینی در وبینار آموزشی با کارشناسان سوادآموزی استان که به منظور تشریح وظایف و فعالیت های مراکز یادگیری محلی برگزار شده بود گفت: رشد فزاینده تحولات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور و بروز و ظهور فن‌آوری‌های نوین، اجرای فعالیت های سواد آموزی را با اقتضائات و رویکردهای جدید مواجه کرد و سبب شد تا تجربه موفق راه اندازی مراکز یادگیری محلی مورد توجه قرار گیرد.

 معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: مرکز یادگیری محلی یک واحد آموزشی است که بر اساس نیازسنجی محلی و به منظور ارائه خدمات آموزشی شامل آموزشهای سواد پایه آموزش مهارتهای اساسی زندگی، حقوق شهروندی و مهارت های اجتماعی در جهت توانمندسازی با هماهنگی شورای آموزش و پرورش استان فعالیت می نماید. 

نوروزی چگینی افزود: مخاطبان این مراکز تمام افراد بی‌سواد و کم‌سواد در گروه هدف یعنی افراد ۱۰ تا ۴۹ سال بازمانده از تحصیل میباشد .

وی گفت: توانمند سازی و ایجاد فرصت یادگیری مادام العمر برای مخاطبان، متناسب سازی و کاربردی کردن آموزش با نیازهای واقعی مخاطبان، بومی سازی و محلی کردن فعالیت های سواد آموزی و تسهیل دسترسی مخاطبان به مواد آموزشی و مکتوب از جمله اهداف کلی تاسیس این نوع مراکز می باشد.

 نوروزی چگینی گفت: به طور کلی سه نوع مرکز یادگیری محلی وجود دارد که عبارتند از مرکز یادگیری محلی دولتی ، غیردولتی و مشارکتی .

وی گفت: مرکز یادگیری محلی دولتی همانند یک واحد آموزشی رسمی مدیریت خواهد شد و مرکز یادگیری محلی غیر دولتی با مجوز سازمان توسط مؤسسات و تشکل های غیر دولتی واجد شرایط و برابر دستورالعمل های ابلاغی سازمان نهضت سوادآموزی اداره می شود. 

 معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس گفت: حدنصاب فراگیران در مراکز یادگیری محلی دولتی و مشارکتی ۷۵ نفر و در غیر دولتی ۵۰ نفر در دوره های سوادآموزی می باشد .

وی افزود حدنصاب تشکیل مرکز یادگیری محلی مشارکتی در زندان ها به دلیل شرایط خاصی که دارند از این قاعده مستثنی بوده و با توافق با مدیریت آموزش و پرورش شهرستان یا منطقه و رئیس زندان تا ۴۰ نفر تعدیل پذیر است .

نوروزی چگینی تأمین مکان مناسب برای تشکیل مرکز ،داشتن مخاطبان کافی ، اقبال عمومی جامعه محلی و نیز تامین تجهیزات و امکانات را از جمله شروط اصلی برای موافقت با تشکیل مرکز برشمرد .

وی در مورد شرایط غیر فعال شدن یک مرکز یادگیری محلی گفت: چنانچه مرکز یادگیری محلی در سامانه ثبت و کد شناسایی قطعی از سازمان دریافت نموده باشد در صورتی که از تاریخ تشکیل تا پایان مهلت کلاس گذاری نتواند حد نصاب تعیین شده را در سامانه ثبت نماید و یا در بررسی ها و ارزیابی های حضوری و غیرحضوری استان یا سازمان معلوم شود که فعالیت آن مطلوب نیست مشمول توقف فعالیت می شود.

 وی افزود: بدیهی است فعالیت سوادآموزی کلاس های این قبیل مراکز باید تا برگزاری آزمون پایانی به روال عادی توسط آموزش دهنده ها ادامه یابد.

به اشتراک بگذارید :