22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۸/۰۴ ۱۳:۱۱:۴۹
کد مطلب:  1739023
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در نشست با اصحاب رسانه:
 کسب گواهینامه «صلاحیت حرفه ای معلمان» از شروط ورود به «طرح رتبه بندی» است

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در نشست با اصحاب رسانه، دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان را از شروط ورود به «طرح رتبه بندی معلمان» دانست.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز محمود امانی طهرانی؛ در نشست خبری که در ساختمان علاقه مندان برگزار شد، با تشریح تاریخچه شورای عالی آمورش و پرورش، اظهار کرد: این شورا قدیمی ترین نهاد قانون گذار در نظام تعلیم و تربیت است. لذا برای اولین بار در سال ۱۲۷۵این نهاد یعنی ۱۰سال قبل از نهضت مشروطه، با نام «انجمن معارف»، فعالیت خود را آغاز و تا  سال ۱۳۰۰ادامه داد. اما در سال ۱۳۰۰، «شورای عالی آموزش و پرورش» به صورت رسمی تشکیل و از آن زمان تاکنون با همین عنوان فعالیت خود را ادامه داده است.

 

وی افزود: اکنون شورای عالی آموزش و پرورش در یکصد و بیست و پنجمین سال تولد خود و یا در یکصدمین سال تولد رسمی خود قرار دارد و یک هزارمین جلسه خود را در ۲۹شهریور ۱۴۰۰با حضور رئیس جمهور برگزار کرده است.

امانی طهرانی تصریح کرد: در قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش، تأکید شده است؛ این شورا نهادی قانونی است که در راستای انجام طرح های مطلوب آموزش و پرورش  مساعدت و راهبری می کند.

وی درباره آخرین وضعیت «گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان» اظهار کرد: گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمان، اتفاق  بسیار مبارکی است. زیرا کار معلمی، صفت «کیفیت» دارد. لذا هر کاری که می‌توان درباره کیفیت آن سخن گفت، ارزشمند است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، در خصوص «صلاحیت حرفه ای معلمان» خاطرنشان کرد:  پاره ای از صلاحیت‌های معلمان به قبل از ورود افراد به عرصه معلمی بازمی‌گردد. بنابراین آموزش معلمان در دانشگاه فرهنگیان یا روند آموزش افرادی که از طریق دوره‌های مختلف وارد مسیر معلمی شده اند؛ مصداق این موضوع است.

وی افزود: عرصه تعلیم و تربیت به لحاظ محتوایی و روشی، دچار تغییر و پیشرفت است. لذا معلم باید به روز باشد و این ساز و کار نیازمند تغذیه کارکنان و رصد کارکنان است.

امانی طهرانی گفت: در مصوبه اخیر شورای انقلاب فرهنگی موضوع صلاحیت حرفه ای و دارا بودن گواهینامه آن، در تمام دوره‌های کاری مورد تأکید بوده و  بر این اساس، شورای عالی آموزش و پرورش وارد عرصه عمل شد تا آن را به یک برنامه عملیاتی تبدیل کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش  اظهار کرد: ما در زیرنظام تربیت معلم، صفر تا صد معلم را ترسیم کرده بودیم. لذا متنی را آماده کردیم و پس از بررسی در جلسات متعدد، به تصویب رسید. بنابراین در ادامه باید یک شیوه نامه اجرایی تهیه شود که معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع، درحال تهیه و تدوین این شیوه نامه است زیرا یکی از شرایط ورود به رتبه بندی این است که فرد باید گواهینامه صلاحیت حرفه ای معلمی داشته باشد.

وی افزود: یک دوره زمانی ۴تا ۵ساله زمان می‌برد تا تمام معلمان وارد  فرآیند صلاحیت‌ها و دریافت گواهینامه شوند. لذا افراد پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های شهید رجایی و فرهنگیان  دارای این گواهینامه هستند. اما بعد از  گذشت ۵سال آن را باید تجدید ‌کنند، افراد ماده ۲۸نیز به واسطه گذراندن دوره های مربوطه در دانشگاه فرهنگیان، این گواهینامه را دارند و بعد از ۵سال این گواهی نیز تجدید می‌شود.

خبر تکمیل می شود.....

به اشتراک بگذارید :