28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۰۸:۵۲:۱۵
کد مطلب:  1730359
رونمایی از کتاب توسعه مشارکت‌ها در آموزش‌وپرورش استثنایی

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، اعضای شورای راهبری و حضور ویدئو کنفرانسی رؤسای ادارات استثنایی استان‌ها و در حاشیه نشست شورای راهبری از کتاب " توسعه مشارکت‌ها در آموزش‌وپرورش استثنایی" رونمایی شد.

 به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی، توسعه مشارکت در ابعاد مختلف در نظام تعلیم‌وتربیت ضرورتی انکارناپذیر است و چیستی و چرایی این امر از ابعاد مختلفی قابل‌بررسی و تبیین است. نظام آموزش‌وپرورش به‌عنوان پهن‌پیکرترین نظام اداری کشور که اولاً بیشترین کارکنان و نیروی انسانی دولتی را در خود جای‌داده است و ثانیاً ساختار اداری آن تا دورترین نقاط و نوار مرزی گسترش‌یافته است به یک نظام بروکراسی پهن‌پیکر درعین‌حال متمرکز و متصلب تبدیل شده است و خود موضوع تمرکز به‌عنوان یک چالش اساسی کنونی نظام تعلیم‌وتربیت باعث ایجاد هنجار آفرینی، بخشنامه گرایی، مدیریت چندلایه به‌مثابه سری بزرگ بر پیکر لاغر خصوصاً مدرسه عامل جدی کاهش کیفیت و انگیزه گردیده است.

در سازمان عریض‌وطویل آموزش‌وپرورش روزبه‌روز روحیه مطالبه‌گری افزایش‌یافته و فرهنگ مسئولیت‌پذیری کاهش می‌یابد درحالی‌که بسط و گسترش مشارکت همه ارکان و اضلاع نظام درونی و بیرونی آموزش‌وپرورش مثل معلمان، دانش‌آموزان، کارکنان، مدیران، پیش‌کسوتان و نیز سازمان‌های عمومی و دولتی و خصوصاً اولیا و مردم در نظام تعلیم‌وتربیت نه‌تنها این چالش‌ها و مسائل را از بین می‌برد، بلکه هزینه‌های آموزش‌وپرورش را به‌شدت کاهش داده و نظام تعلیم‌وتربیت که امروزه به‌شدت گران اداره می‌شود را به سمت کاهش هزینه‌ها سوق می‌دهد.

 مشارکت در نظام تعلیم‌وتربیت بر ارتقای کیفیت، بسط عدالت، رشد هویت و تأمین منابع نقش انکارناپذیری دارد و بر همه مسئولان و برنامه‌ریزان فرض است که بر اساس آموزه‌های سند تحول بنیادین و اسناد فرادستی برای بسترسازی مشارکت، برنامه‌ها و اقدامات مؤثر طراحی و اجرا بگذارند.

با رویکرد گسترش مشارکت در ابعاد درون و برون‌سازمانی سال گذشته بسته تحولی توسعه مشارکت‌ها در آموزش‌وپرورش استثنایی تدوین و اجرایی شد.

 شایان‌ذکر است کتاب توسعه مشارکت‌ها در آموزش‌وپرورش استثنایی شامل چهارفصل مبانی نظری و قلمرو مشارکت در آموزش‌وپرورش، طرح‌های مشارکت محور در نظام آموزش‌وپرورش استثنایی، عملکرد سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در حوزه مشارکت و طرح هدایت هر دانش‌آموز یک تبلت هر تبلت یک کلاس می‌باشد.

به اشتراک بگذارید :