27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ ۰۸:۱۹:۱۸
کد مطلب:  1730235
سرپرست وزارت آمورش و پرورش در آیین افتتاحیه چهارمین دوره آموزشی توانمندسازی کارشناسان قرآن، عترت و نماز:
مهم ترین، والاترین و اصلی ترین مأموریت آموزش و پرورش، «توسعه و ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نماز» است

سرپرست وزارت آمورش و پرورش در آیین افتتاحیه چهارمین دوره آموزشی توانمندسازی کارشناسان قرآن، عترت و نماز گفت: مهم ترین، والاترین و اصلی ترین مأموریت آموزش و پرورش، «توسعه و ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نماز» است و توفیق خدمت در حوزه قرآنی، بالاترین نعمت است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی  وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز علیرضا کاظمی در آیین افتتاحیه چهارمین دوره آموزشی توانمندسازی کارشناسان قرآن، عترت و نماز که در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)  برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب و تبریک اعیاد ربیع و ولادت پیام آور قرآن و آخرین پیک رسالت، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و همچنین میلاد صادق آل محمد حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، اظهار کرد: حضرت امام(ره) احیاگر واقعی قرآن بودند که بعد از 1400 سال اسلام را زنده و قرآن را احیا کردند.

وی افزود: آن چه را امروز در حوزه پرورشی و قرآن و عترت به دست آورده ایم، مدیون خون شهداست و خوشبختانه در سال های اخیر با برنامه ریزی های دقیق، اتفاقات خوبی در حوزه قرآن،‌عترت و نمازافتاده است.

کاظمی تصریح کرد: از زحمات و تلاش های شبانه روزی کارشناسان قرآن، عترت و نماز سراسر کشور که یکی از فلسفه های تشکیل این همایش است، تقدیر و تشکرمی کنم؛ تبیین سیاست ها و برنامه های قرآنی وزارت آموزش و پرورش و ایجاد درک مشترک از جهت گیری ها و حرکت ها در مسیر توسعه فعالیت های قرآنی و استفاده از تجارب ارشمند بخش های مختلف از دیگر دستاوردهای این همایش است.

وی ادامه داد: ارتقای سطح علمی و  قرآنی، تبیین برنامه های دو سال آینده،  تقویت روحیه مشارکتی و تجلیل از تلاش های کارشناسان قرآن،‌عترت و نماز از دیگراهداف برگزاری این دوره دوسالانه است.

 سرپرست وزارت آمورش و پرورش خاطرنشان کرد: مهم ترین، والاترین و اصلی ترین مأموریت آموزش و پرورش، «توسعه و ترویج فرهنگ قرآن، عترت و نماز» است و این موضوع مبنای قیام ائمه علیهم السلام و امام راحل بوده است و ما وظیفه ای جز این نداریم.

وی گفت: اگر به دنبال تحقق ساحت های تعلیم و تربیت هستیم، پایه اصلی آن باید تربیت دینی و اعتقادی باشد و بنیان ساحت تربیتی و اعتقادی، انس با قرآن و برپایی نماز است.

کاظمی ادامه داد: پیامبر صلی الله علیه و آله نیز در آخرین لحظات عمرگرانقدر خود، انسان را به تمسک به قرآن و عترت توصیه کرد؛ بنابراین هیچ چیزی در دنیا، گران بهاتر از قرآن و اهل بیت علیهم السلام وجود ندارد.

وی اضافه کرد: فلسفه خلقت انسان چیزی جز عبادت و نماز نیست و آموزش و پرورش هرگز نباید این مأموریت را در پیچ و خم های سایر فعالیت های اداری، فراموش کند؛ به همین دلیل ما اولویت اول کار خود را بر روی این وظیفه بنا نهادیم. علاوه بر این مهم ترین راهبر قرآن برای نجات بشر، توسعه فرهنگ نماز و قرآن است و خداوند نیز این را در قرآن مطرح کرده است.

 سرپرست وزارت آمورش و پرورش اظهار کرد: راهبرد قرآن برای برقراری آرامش درانسان و جامعه، انس با قرآن است.

وی بر تلاوت روزانه قرآن تأکید و عنوان کرد: تلاوت، تدبیر و تفسیر و ترجمه قرآن از اهداف نظام تعلیم و تربیت است و تمسک به قرآن هدف غایی این نظام است و نباید در آن کوتاهی کرد.

کاظمی بر تجلی رفتارهای قرآنی در  کارشناسان قرآنی  تأکید و اعلام کرد: خوشبختانه در سال های اخیر اتفاقات خوبی در حوزه نماز و قرآن و عترت افتاده است و گام های بلندی در مسیر قرآن برداشته شده است.

وی در ادامه خطاب به مدیران مدارس و کارشناسان قرآنی تأکید کرد: مراقبت نمایند تا «زنگ نماز» در کلاس های مجازی شبکه شاد و برنامه درسی مدارس  گنجانده شده و کلاس های درس با قرائت قرآن آغاز شود.

سرپرست وزارت آمورش و پرورش گفت:حفظ راهبردی قرآن،‌بویژه حفظ جزء سی قرآن باید همچنان با قوت ادامه پیدا کند و این موضوع جزو برنامه های محوری قرار گیرد تا انس با قرآن محقق شود.

وی ادامه داد: کارهای بزرگی در حوزه های مختلف پرورشی، فرهنگی و هنری  اتفاق افتاده است و انتظار داریم منابع مالی ارزشمند این حوزه را اثربخش، هزینه کنیم . مراقب باشیم، چرا که در بحث قرآن مسئولیت ما سنگین تر است.

کارشناسان نیز باید با حساسیت بیشتری کار کنند و ادارات با میدان اثربخشی ارزیابی شوند و تمرکز خود را بر برون دادها و اثربخشی معطوف کنیم و با نظارت بیشتر و دقیق تر، شاهد اتفاقات جدیدی باشیم.

کاظمی خدمت در نظام تعلیم و تربیت را نعمت و عنایت الهی خواند و گفت: خدمت در حوزه قرآن و عترت از بالاترین فضائل ونعمت های الهی است و ما باید قدردان این نعمت باشیم.

به اشتراک بگذارید :