3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ ۱۲:۵۸:۴۰
کد مطلب:  1729121
مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در هفته پیوند؛
باید دیوار مدرسه برداشته شده و ارتباط مدرسه با محله با مردم و اولیا بیشتر شود

آیین گرامیداشت هفته پیوند اولیا و مربیان (نواختن زنگ پیوند) در دبیرستان دخترانة شهیدة حجاب سمنان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان؛ محمد دستورانی در این آیین، دانش آموزان را همانند خونی در شریان خانواده، جامعه و نهاد تعلیم و تربیت توصیف کرد که حضور آنان موجب حرکت، تکاپو و تکامل جامعه است. 

مدیر کل آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به اینکه هفته پیوند امسال با شعار «همراهی با اولیا و همکاری با مربیان» و رویکرد بازگشت به مدرسه آغاز شده است، اظهار کرد: خانه و مدرسه دو نهاد فرهنگ ساز و ارزش گذار هستند و ارزش آفرینی و فرهنگ سازی در پیوند این دو نهاد محقق خواهد شد. اگر این دو نهاد را به عنوان یک درخت تشبیه کنیم هر چه ارتباط و تندیدگی ریشه و شاخه بیشتر باشد ثمره و محصول این شجره بیشتر و دانش آموزان در زیر سایه امن این درخت بهتر رشد کرده و به کمال می رسند.

وی یکی از اثرات ارتباط خانه و مدرسه و اولیا و مربیان را اخلاق و معنویت برشمرد و افزود: اگر قرار است دانش آموزان را بر اساس فرهنگ اصیل دینی پرورش دهیم و اخلاق و معنویت را که فصل مشترک همه ادیان در جهان است را به آنها بیاموزیم و به یک زندگی سعادتمند و باکیفیت و با حس و حال خوب سوق دهیم، قطعا باید دانسته های اولیا با مربیان به اشتراک گذاشته شود و به یک فهم مشترک برسند.

دستورانی با بیان این مطلب که یکی از وظایف اساسی نهاد انجمن اولیا و مربیان، ارتباط عاطفی، علمی، آموزشی و پرورشی با مدرسه و مدرسه با خانه و خانواده است، ادامه داد: ثمره دیگر ارتباط و تعامل مؤثر اولیا و مربیان و پیوند صحیح خانه و مدرسه، وحدت و همسویی است که هر جامعه ای در سایه آن می تواند به رشد و تعالی دست پیدا کند.

وی امنیت، اقتصاد و آموزش را از فایده های دیگر پیوند خانه و مدرسه عنوان کرد و گفت: مگر غیر این است که تمام جوامع بشری این سه رکن را در جامعه خودشان تجربه می کنند و به کمال می رسند. انجمن ها می توانند با اشراف و آگاهی از نیازها و کمبودهای مدرسه در رفع آن کمک کرده و فرآیند ارائه خدمات آموزشی و پرورشی را تسهیل کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: دیوار مدرسه باید برداشته شود و ارتباط مدرسه با محله با مردم و اولیا بیشتر شود.

وی با بیان این نکته که همه شش ساحت سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با پیوند صحیح اولیا و مربیان قابل دستیابی است، اظهار کرد: در شرایط و زیست بوم جدید قدرت فرماندهی را به شورای مدرسه داده اند تا بهترین تصمیم را اتخاذ کند و عضویت اعضای انجمن در این شورا بسیار تأثیرگذار و راهگشاست.

دستورانی به مدیران مدارس توصیه کرد ویژگی های شخصیتی، تخصص و توانایی تک تک والدین دانش آموزان را شناسایی کنند که هرکدام از آنها در هر شغل و حرفه ای باشند می توانند در یکی از اضلاع مدرسه فعال شده و کمک حال باشند.

سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان هم در این برنامه گفت: در شرایط که ما جز معدود کشورهایی بودیم که آموزش حضوری را تعطیل کردیم و الان در حال بازگشت دوباره به فضای مدرسه هستیم برای بازسازی و ترمیم اثرات گذشته و زمینه سازی برای آموزش حضوری که فرآیند مهم و پیچیده ای است به همراهی و همکاری انجمن های اولیا و مربیان نیازمندیم.

مصطفی مرادی تبلور مشارکت عمومی و اجتماعی مردمی در امر مدیریت دولتی را انجمن های اولیا و مربیان دانست و افزود: انجمن اولیا و مربیان یکی از از مجموعه های اثر گذار هم در بخش مشارکت های مالی و هم در موضوع آموزش هستند و در عصر همه گیری فضای مجازی و تغییرات گسترده اجتماعی، آشنا شدن دانش آموزان با این تغییر و تحولات و رابطه با معلمان و مربیان برای مدیریت آسیب های اجتماعی بسیار اثر گذار است.

وی گفت: اعتقاد ما این است که امر آموزش و فرآیند تعلیم و تربیت مهم و آموزش و پرورش مهم‌ترین نهاد است و به تنهایی نمی تواند از عهده مدیریت این موضوع و گستردگی که در حوزه تعلیم و تربیت دارد برآید، لذا می‌طلبد سایر نهادها و دستگاه‌ها در این موضوع حمایت کننده و یاریگر باشند.

گفتنی است آیین بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان (24 تا 30 مهر) در تمام مدارس استان برگزار می شود و برنامه نمادین آن با حضور مسؤولان استانی و شهرستانی در دبیرستان دخترانة شهیدة حجاب شهرستان سمنان انجام شد.

 

به اشتراک بگذارید :