27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۶ ۰۸:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1727671
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبر داد:
موفقیت دو تصویرگر ایرانی در دوسالانه «تصویرگری براتیسلاوا»

کتاب‌های «تو یک جهانگردی» به تصویرگری غزل فتح‌الهی و «سیمرغ» به تصویرگری محمد بررنگی موفق به دریافت جایزه پلاک دوسالانه تصویرگری براتیسلاوا شدند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط‌ عمومی وزارت آموزش وپرورش، طی اعلام رسمی دوسالانه براتیسلاوا در روز ۲۳ مهر ۱۴۰۰ (۱۵ اکتبر ۲۰۲۱) جایزه بزرگ این جشنواره به «الینا ادریزلا» از کشور اسپانیا اختصاص پیدا کرد.

بر این اساس، تصویرگرانی از کشورهای مکزیک، فرانسه، کره، روسیه و چین، «سیب طلایی» را دریافت کردند و همچنین تصویرگرانی از کشورهای ژاپن، آفریقای جنوبی، مکزیک و دو تصویرگر از ایران، موفق به دریافت پلاک دوسالانه«تصویرگری براتیسلاوا» شدند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان نماینده ایرانی این مسابقه در هر دوره با اعلام فراخوان به ناشران و جمع‌آوری آثار برگزیده تصویرگران ایرانی، اقدام به برگزاری نشست داوری با حضور تصویرگران و کارشناسان این حوزه می‌کند.

در این دوره از مسابقه، تعداد ۱۸ کار (۱۱۰ تصویر) از ۱۵ تصویرگر به این جشنواره ارسال شد که «تو یک جهانگردی» به تصویرگری غزل فتح‌الهی و «سیمرغ» به تصویرگری محمد بررنگی، توانستند پلاک این رویداد هنری را برای کشور ایران به ارمغان بیاورند.

نمایشگاه بین‌المللی «تصویرگری براتیسلاوا» هر دو سال یک بار در جمهوری اسلواک آثار تصویرگران کتاب‌های ویژه کودکان را به نمایش می‌گذارد. این نمایشگاه همگام با اهداف یونسکو، کمیته کتاب برای نسل جوان IBBY، کمیسیون‌های ملی و نیز سازمان‌هایی مرتبط با هنرهای زیبا، امکان رویارویی تصویرگرها را فراهم کرده و شرایط را برای ارزیابی آثار و در نتیجه توسعه و پیشرفت این هنر فراهم می‌کند.

 

به اشتراک بگذارید :