23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ ۱۰:۲۴:۰۰
کد مطلب:  1725239
آیا کرونا مانند آنفلوانزا ماندگار می شود؟

یک متخصص عفونی، با بیان اینکه امکان پیش بینی درباره پیک های بعدی و شدت و ضعف آن وجود ندارد، تصریح کرد: به مردم توصیه می کنیم که حتما هر دو دوز واکسن کرونا را بزنند و خطر بیماری کووید۱۹ را همچون دیگر بیماری های موجود بپذیرند و از خودشان مراقبت کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، به گفته دانشمندان و محققان و پژوهشگران علوم پزشکی، ویروس کرونا همانند بسیاری از ویروس‌های قوی که انسان‌ها نتوانستند از پس آنها برآیند، برای همیشه در جهان باقی خواهد ماند، اما این بدان معنا نیست که برای همیشه قرار است انسان‌ها خانه‌نشین شوند و در قرنطینه بمانند.

بهترین راه برای رسیدن به نقطه ایمنی جمعیت انسان‌ها در مقابل ویروس کرونا، واکسن است؛ به ویژه برای جمعیت خاصی که قبلا در معرض ابتلا به این ویروس قرار گرفته‌اند یا هنوز قرار دارند.

کرونا ویروس بسیار شایع و قابل انتقال است و محتمل‌ترین سناریو این است که این بیماری همه‌گیر در برخی نواحی که افراد زیادی مبتلا یا واکسینه شده‌اند به پایان می‌رسد، اما این ویروس همچنان در سطوح پایین‌تر در دنیا شیوع پیدا خواهد کرد.

دکتر آیدین پورکاظمی در پاسخ به این سوال که «آیا احتمال شکلگیری پیکهای بعدی کرونا وجود دارد؟»، اظهار کرد: ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ همچنان در دنیا وجود دارد و مانند سایر بیماریهای عفونی همچون آنفلوانزا از بین نخواهد رفت و با بشر همراه و ماندگار خواهد بود.

وی با بیان اینکه هرگونه عادیانگاری درباره ویروس کرونا احتمال شیوع بیشتر و ایجاد پیک را به دنبال دارد، افزود: اگرچه اغلب کشورها از جمله ایران واکسیناسیون کرونا را آغاز کردهاند، اما واکسن روشی برای کنترل بیماری و جلوگیری از مرگ و میر است و نمیتوان از انتقال بیماری جلوگیری کرد.

این متخصص بیماریهای عفونی، با اشاره به توصیه همه پزشکان و محققان ویروسشناسی دنیا مبنی بر لزوم استفاده از ماسک و فاصلهگذاری اجتماعی تا پایان پاندمی کرونا، خاطرنشان کرد: در برخی از کشورها که واکسیناسیون جمعیت خودشان را به پایان رساندهاند، شاهد کاهش استفاده از ماسک هستیم؛ البته میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی سیاست هر کشور محسوب میشود و برخی از کشورها همچنان پایبند به ماسک و فاصلهگذاری هستند.

پورکاظمی، تزریق دو دوز واکسن را موجب ایمنیزایی در افراد دانست و یادآور شد: واکسن میزنیم که دچار حالت خفیف بیماری شویم و به معنی عدم ابتلا به کرونا نیست و تا زمانی که پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکنیم، احتمال انتقال ویروس و مبتلا شدن ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه امکان پیشبینی درباره پیکهای بعدی و شدت و ضعف آن وجود ندارد، تصریح کرد: به مردم توصیه میکنیم که حتما هر دو دوز واکسن کرونا را بزنند و خطر بیماری کووید۱۹ را همچون دیگر بیماریهای موجود بپذیرند و از خودشان مراقبت کنند. به عنوان مثال سالیان سال است که با بیماری آنفلوانزا مواجه هستیم و هنوز موفق به توقف انتقال این ویروس نشدیم، اما با واکسن از حالتهای شدید آن حلوگیری کردیم.

این متخصص عفونی، در پاسخ به این سوال که «میتوانیم برای افزایش ایمنیزایی اقدام به تزریق دوز سوم واکسن کرونا کنیم؟»، متذکر شد: دوز سوم یا یادآور معمولا چند ماه بعد از ایمنیزایی دوز دوم تزریق میشود، اما با توجه به اینکه هنوز بخش قابل توجهی از جمعیت جهان موفق به تزریق دوز اول نشدند، امکان تزریق دوز یادآور وجود ندارد و اولویت با تزریق دوز اول و دوم است.

پورکاظمی، با بیان اینکه فرایند واکسیناسیون و تعیین واکسن براساس دستورالعملهای وزارت بهداشت انجام میشود، عنوان کرد: افرادی که دوز اول واکسن خود را دریافت کردهاند و به دنبال تغییر واکسن در دوز دوم هستند، باید براساس این دستورالعملها اقدام کنند، زیرا شرایط خاص دارد و پلتفرم واکسنها باید مشابه باشد و امکان تزریق هر نوع واکسنی حتی در دوز یادآور وجود ندارد و تعیین نوع واکسن بر عهده وزارت بهداشت است.

 

به اشتراک بگذارید :