22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ ۱۲:۵۲:۴۳
کد مطلب:  1723955
با حضور مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شد:
نخستین نشست هم اندیشی و هماهنگی پیرامون "مجمع خیرین حامی بازماندگان از تحصیل استان خراسان رضوی"

نخستین نشست هم اندیشی و هماهنگی پیرامون "مجمع خیرین حامی بازماندگان از تحصیل استان خراسان رضوی" با حضور مدیر کل دستگاه تعلیم و تربیت استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده در این جلسه با اشاره به اهمیت موضوع سواد و سوادآموزی در رشد و پیشرفت متوازن جوامع و ملت ها اظهار داشت: امروزه مفهوم سواد تنها به توانایی خواندن و نوشتن محدود نمی شود بلکه می توان سواد را توانایی استفاده کاربردی افراد از آموخته های خود به منطور حل مشکلات در زندگی روزمره دانست.

وی با اشاره به حوزه های متنوع سواد از جمله سواد بهداشتی، رسانه، ورزشی، مالی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تصریح کرد: هر یک از این حوزه های سواد کاربرد خاص خود را دارد و می تواند نقشی موثر در جهت رشد و توسعه فردی و به تبع رشد و توسعه جامعه ایفا کند.

خدابنده با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه "ایران را مدرسه کنیم" و تاکید بر لزوم انسداد مبادی بیسوادی اظهار داشت: دستگاه تعلیم و تربیت استان به منظور پوشش حداکثری تحصیلی و پیشگیری از بازماندگی از تحصیل دانش آموزان در تمامی نقاط استان مدارس را فعال نموده است، لیکن با این وجود آمار دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل استان آمار بالایی است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه پیش بینی ما برای سال تحصیلی جاری ثبت نام یک میلیون و ٣٩۵ هزار دانش‌آموز در مدارس استان بوده است که تاکنون یک میلیون و ۳۶۰ هزار دانش‌آموز در مدارس استان ثبت نام نموده اند افزود: مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، فعالیت مدارس مختلط به ویژه در مقطع متوسطه اول، کودک همسری و ازدواج زودهنگام دانش‌آموزان، مهاجر پذیر بودن استان و همچنین آمار بالای کودکان کار از جمله عوامل متعدد رشد تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل در استان خراسان رضوی است.

خدابنده با بیان اینکه امیدواریم با ایجاد ارتباط و تعامل سازنده فی ما بین آموزش و پرورش، خیرین نیک اندیش و همچنین استفاده از ظرفیت سازمان ها و نهادها گام های مثبتی در جهت پیشگیری از بازماندگی از تحصیل دانش آموزان استان برداریم افزود:دفاتر تسهیل گری در حاشیه شهر مشهد، خانه های بهداشت و دهیاری ها می تواند نقش موثری در کمک به تسهیل و تسریع این فرایند داشته باشند.

 

به اشتراک بگذارید :