3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۲ ۰۸:۲۱:۰۵
کد مطلب:  1723321
از سوی نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس انجام شد:
تشریح آخرین جزییات خدمات، امتیازات و مزایای اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: بیش از5هزار وپانصد نفرازهمکاران فرهنگی فارسی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان بابت صرفا سود یک ساله 1399 مبلغی بین 10 الی 22 میلیون تومان دریافت نموده اند

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، مجید حق نگهدار گفت: موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان که با سرمایه های فرهنگیان و کمک های دولت ایجاد شده است به عنوان یک نهاد غیر دولتی در سال 1374 با هدف ارتقاء وضعیت معیشتی فرهنگیان در زمان بازنشستگی ،از طریق تشویق و ترغیب فرهنگیان به مشارکت فعال در فعالیت های اقتصادی، بازار سرمایه و ایفای نقش پر رنگ در اقتصاد کشور تاسیس شده است.

حق نگه دار گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان با داشتن چهار هلدینگ پتروشیمی و انرژی،مالی و سرمایه گذاری، ساختمانی و خدمات و حدود ۳۰شرکت زیر مجموعه این هلدینگ ها در حال فعالیت اقتصادی به منظور کسب سودآوری و تولید ثروت برای فرهنگیان عضو است و کلیه دارایی های آن نیز متعلق به اعضا است.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس با بیان اینکه 89 درصد فرهنگیان شاغل کشور این صندوق هستند گفت: خوشبختانه در استان فارس در حال حاضر بیش از 94 درصد فرهنگیان عضو صندوق ذخیره هستند که 5٪ بالاترازمیانگین کشوری است

حق نگهدار گفت: مطابق قانون تاسیس موسسه و بر اساس تبصره 63 قانون برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (کارکنان وزارت آموزش و پرورش) که عضویت صندوق ذخیره فرهنگیان را پذیرفته و یا خواهند پذیرفت باید ماهانه درصدی از حقوق و مزایای خود را تا (%5) به حساب صندوق واریز کنند و دولت نیز موظف است همه ساله معادل سهم واریزی اعضا را به طور کامل در ردیف اعتباری خاص در بودجه سنواتی منظور و به صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت نماید.

وی افزود: واریز سهم دولت به معنی سود 100 در صدی اعضا به محض عضویت در موسسه است به این مفهوم که اگر از عضوی ماهانه هر میزان حق عضویت کسر شود به همان میزان سهم دولت در حساب وی منظور می شود از این رو سهم دولت یک امتیاز ویژه برای فرهنگیان محسوب می شود.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: مقایسه روند سودآوری موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در سال های گذشته به خوبی نشان دهنده عملکرد این مجموعه و چشم انداز مثبت و رو به رشد آن است در حالی که سودآوری موسسه در سال 1395 و 1396 معادل 250 و 280 میلیارد تومان بوده است.

حق نگهدار گفت: سودآوری این مجموعه در سال های بعدی با جهش دو برابری روبرو بوده به طوری که در سال 1397 به 620 میلیارد تومان و در سال 1398 به یکهزار و صد  میلیارد تومان رسید و این جهش در سال مالی منتهی به شهریور 1399 بیش از سه برابر شده و سود صندوق ذخیره فرهنگیان سه هزار و 440 میلیارد تومان شده است.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: با احتساب اعضا 755 هزار نفری صندوق فقط در سال مالی 1399 به طور میانگین به هر عضو بیش از چهار میلیون و پانصد هزار تومان تعلق گرفت

وی بااشاره به اینکه سود بالای اختصاصی تابعی از سال های عضویت و میزان سهم الشرکه پرداختی ماهانه اعضا است که در استان فارس همکارانی بابت صرفا سود یک ساله 1399 مبلغی بیش از 22 میلیون تومان دریافت نموده اند .

حق نگه دار گفت: بیش از5 هزار وپانصد نفرازهمکاران  فرهنگی فارسی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان بابت صرفا سود یک ساله 1399 مبلغی بین 10 الی 22 میلیون تومان دریافت نموده اند که این افراد عموماً سهم الشرکه ماهانه پرداختی آنها۵٪ بوده است بنابراین بهره مندی کامل ازسهم دولت وسود بیشترمنوط به افزایش حق عضویت تا۵٪ می باشد.

وی گفت: اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان علاوه بر بهره مندی از سودآوری فعالیت های اقتصادی موسسه، از خدمات رفاهی حین خدمت نیز برخوردار می شوند و فرهنگیان عضو از ابتدای تاسیس موسسه تا کنون حدود 4 هزار میلیارد تومان در قالب خدمات رفاهی در حوزه های خودرو ، کالای های لیزینگی ،انواع خدمات بیمه ای ،خدمات گردشگری (تور های مسافرتی) و تامین مسکن دریافت کرده اند.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: هم اکنون عملیات اجرایی قریب به500 واحد آپارتمانی از طریق تامین مسکن معلم صندوق ذخیره فرهنگیان در شیراز در حال اجرا است که به زودی همکاران عضو در چارچوب شرایط اعلام شده می توانند در این فراخوان به منظور بهره مندی از آپارتمان های در دست اجرا شرکت نمایند.

حق نگهدار گفت: فرهنگیان عضو موسسه علاوه بر ،برخورداری از خدمات مختلف در سایر حوزه ها برای نخستین بار می توانند با توجه به اعتبارسنجی که خواهد شد از کارت اعتباری با اعتبار 5 تا 50 میلیون تومان بهره مند شوند

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت:  این طرح به همت شرکت فرآیند نوین فرهنگیان ابتدا به صورت پایلوت در یک استان انجام می شود و سپس به تدریج فرهنگیان سراسر کشور از مزایای این طرح بهره مند خواهند شد. قابل ذکر است شاخص هایی مانند سابقه عضویت در صندوق ذخیره ،در صد واریزی به صندوق مبنای تخصیص اعتبار از 5 میلیون تا 50 میلیون تومان است.

وی افزود: ورود به بورس و بورسی شدن شرکت های تابعه یکی از استراتژی های اصلی صندوق است اما واضح است که مدیران موسسه در این مسیر ریسک و صرفه و صلاح فرهنگیان عضو را در نظر دارند

وی گفت: البته ورود صندوق ذخیره فرهنگیان به بورس به معنی ورود خود صندوق به بورس نیست زیرا همه دارایی صندوق متعلق به معلمان عضو است و هیچ فرد حقیقی و حقوقی دیگری نمی تواند مالک بخشی از دارایی صندوق در قالب سهام و یا به هر شکل دیگر باشد

وی همچنین گفت:هم زمان با محاسبه ارزش روز دارایی های صندوق اقدامات لازم جهت بورسی شدن شرکت ها در قالب چهار هلدینگ (پترو فرهنگ ،ساختمانی معلم ،سرمایه گذاری فرهنگیان و تدبیرگران اطلس )در دستور کار قرار دارد.

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: همچنین برای محاسبه دقیق ارزش افزوده ،کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی در صندوق در حال انجام است و تحقق آن از برنامه های اصلی مدیریت فعلی صندوق محسوب می شود.

حق نگهدار گفت: سود سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان در پایان هر سال مالی  پس از برگزاری مجمع عمومی موسسه در بین اعضا توزیع شده و به حساب آنها نزد موسسه منظور می شود تا در زمان بازنشستگی و پس از تسویه حساب اعضا صندوق مجموع سرمایه فرهنگیان شامل: واریزی عضو، سودآوری ناشی از فعالیت مالی اقتصادی موسسه ،سهم دولت و سود سهم دولت به حساب بازنشستگان واریز و این مبلغ همواره چندین برابر واریزی اعضا بوده است.

وی گفت: فرهنگیان  محترم می توانند برای عضویت و یا افزایش حق عضویت خود با مراجعه به کارشناسی تعاون و حسابداری اداره متبوع خود و یا به eform   الکترونیکی شماره 2746 به آدرس https://eform.farsedu.ir/2746 رجوع و برای ثبت درخواست خود اقدام نمایند .

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در فارس گفت: تلفن شماره های 43376-021 و 32347040-071 پاسخگوی سئوالات همکاران فرهنگی در رابطه با صندوق می باشد.

به اشتراک بگذارید :