3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۱۵:۴۲:۳۱
کد مطلب:  1721637
معاون آموزش ابتدایی مطرح نمود:
لزوم تحلیل رصد روند ادامه تحصیل دانش آموزان عشایری

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در نشست مجازی با مسئولین آموزش و پرورش عشایر کشور و معاونین آموزش ابتدایی استان ها بر لزوم تحلیل رصد روند ادامه تحصیل دانش آموزان عشایری تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت ابتدایی؛ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش صبح امروز بیستم مهرماه در نشست مجازی با مسئولین آموزش و پرورش عشایر کشور و معاونین آموزش ابتدایی استان ها حضور یافت و به تشریح برخی از برنامه ها و سیاست های معاونت آموزش ابتدایی و دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر پرداخت.

وی ضمن تقدیر از دغدغه مندی و اهتمام ویژه ی مسئولین آموزش و پرورش عشایر کشور  نسبت به تداوم امر آموزش دانش آموزان عشایری علی رغم مشکلات ناشی از بحران کرونا؛ از مشاهدات خود در جریان بازدید  مدارس عشایری و نتایج خوب ارزیابی میدانی از میزان یادگیری مهارت های پایه سواد در این دانش آموزان گفت و این موفقیت را مرهون تلاش کلیه دست اندرکاران در این حوزه مهم دانست.

حکیم زاده به موضوع آمارثبت نام دانش آموزان به عنوان اولین و مهمترین مسائل آموزش و پرورش عشایر اشاره کرد و اذعان داشت: به دلیل آنکه ما برآورد دقیقی از جمعیت دانش آموزان عشایر کشور نداریم؛ هرچند آمار ثبت نام هر ساله رو به رشد گزارش شده است ؛ لکن باید برای محاسبه دقیق درصد پوشش تلاش کنیم.

معاون آموزش ابتدایی در ادامه به تحلیل رصد روند ادامه تحصیل دانش آموزان عشایری پرداخت و گفت: بر اساس آخرین آمار از 208هزار و 448 دانش آموز عشایری 72.3درصد در دوره ابتدایی، 19.4درصد متوسطه اول و 8.17درصد در دوره دوم متوسطه تحصیل می کنند.

وی با ابراز نگرانی نسبت به کاهش آمار دانش آموزان در دوره های تحصیلی تصریح کرد: امسال برای اینکه اطمینان حاصل کنیم چه تعداد از این دانش آموزان  به تفکیک دختر و پسر وارد مدارس دیگر شده و یا از چرخه تحصیل خارج شده اند، برنامه شناسایی روند تحصیل میان پایه ها در واحد مدرسه و منطقه را آغاز کرده ایم که بخشنامه آن به زودی به استان ها و مناطق ارسال خواهد شد.

 

حکیم زاده در بحث رصد یادگیری  توجه معلمان به شاخص های عملکردی را بسیار مهم دانست و گفت: وقت آن فرا رسیده است که از صرف ارائه ی فعالیت به تهیه لیستی از شاخص های عملکردی اصلی برای هر دانش آموز تغییر جهت دهیم تا بتوانیم به بهترین شناخت از وضعیت یادگیری و تحصیلی دانش آموز ان برسیم و از اثربخشی فعالیت ها اطمینان حاصل نماییم.

وی در پایان با اشاره به استفاده از ظرفیت های درون و برون دستگاهی در جهت ایجاد فرصت های بهتر برای یادگیری با کیفیت دانش آموزان عشایری، بر رصد روند حضور دانش آموزان در مناطق عشایری همراه با اهتمام ویژه به موضوع سلامت آنان منطبق بر پروتکل های بهداشتی تاکید کرد.

در پایان این نشست تعدادی از مسئولین آموزش عشایر استان ها به بیان نقطه نظرات و چالش های مرتبط با استان خود پرداختند.

به اشتراک بگذارید :