1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1721601
محمود امانی طهرانی؛
عمل آگاهانه، شناخت و معرفت، کلید توسعه و پیشرفت هر کشوری است

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: عمل آگاهانه، شناخت و معرفت، کلید توسعه و پیشرفت هر کشوری است، بدون آگاهی و شناخت قدم های کورکورانه برداشتن ما را به جایی نمی رساند.

محمود امانی طهرانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، در اجلاسمشترک سرگروه های درس کتاب  انسان و محیط زیست پایه یازدهم و مسئولان روابط عمومی های آبفای کشور افزود: آغاز سال تحصیلی و سال آبی با هم تقارن دارند، در این سالها و بخصوص امسال این دو حوزه همراه با بیم و امید است.

وی ابراز داشت: آموزش و پرورش درگیر بیماری شد که به کلی روند آموزش سنتی آنرا دچار تغییر و دگرگونی بسیاری نموده است، یک فضای جدید آموزشی را برای آن خلق کرد. آبفای کشور هم با کاهش بارندگی ها و نشست آب های زیر زمینی با چالش های فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

امانی طهرانی اظهار داشت: در پی این تهدید ها، فرصت های خوبی هم برای آموزش و پرورش و هم برای آبفای کشور بوجود آمد؛ آموزش و پرورش پی برد تنها راه آموزش استفاده از روش های سنتی نیست بلکه با استفاده از تکنولوژی و فناوری های نوین می توان چراغ آموزش و پرورش را روشن نگهداشت.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه حیات انسان به آب وابسته است، تصریح کرد: در حوزه آبفای کشور با کاهش باران و نشست آب های زیرزمینی، این فرصت را برای آنها ایجاد کرد که دانش و آگاهی خود را در این باره افزایش داده و دنبال راه های مناسب برای جبران این کمبود باشند و در این بین مردم هم به قدر و ارزش مصرف بهینه آب بردند تا در مصرف آن اسراف نکنند.

امانی طهرانی امید مایه آرامش و آسایش انسان برای پیدا کردن راه حل های جدید و ابتکاری در زندگی است، بیان داشت: امیدواریم هم سال آبی و هم سال تحصیلی خوبی داشته باشیم، کرونا از بین برود، بچه ها به محیط مدرسه بازگردند تا از این طریق شور و نشاط به جامعه تزریق شود.

وی با اشاره به کتاب انسان و محیط زیست گفت: این یک کتاب مساله محور می باشد که درباره 7 موضوع که از مسائل اصلی و مهم جهان بشریت است. این کتاب بر روی این 7 مساله متمرکز شده و سعی دارد به بچه ها کمک کند تا بتوانند به عمل آکاهانه دست بزنند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: باید کاری کنیم بچه ها اول نسبت به مسائل مختلف شناخت و معرفت کافی پیدا کنند و بعد به عمل آگاهانه در آن مورد دست بزنند. هیچ حرکتی از انسان سر نمی زند مگر اینکه انسان در آن عمل نیازمند آگاهی و شناخت کافی است.

امانی طهرانی عمل آگاهانه، شناخت و معرفت، کلید توسعه و پیشرفت هر کشوری دانست، تاکید کرد: بدون آگاهی و شناخت قدم های کورکورانه برداشتن ما را به جایی نمی رساند. حضرت علی(ع) خطاب به کمیل می فرماید: «کاری از تو سر نمی زند مگر اینکه در آن نیازمند معرفت و شناخت باشی».

وی با اشاره به اینکه عمل آگاهانه منجر به ثمربخشی بهتر کارها می شود، خاطر نشان کرد: مساله انجام عمل آگاهانه در همه حوزه ها بویژه در مورد آب روزبروز در حال خودنمایی بیشتری است، ایمان به علم، ایمان حل مساله و ایمان به فناوری های نوین در این باره در اینجا دارد خودنمای می کند. یعنی بچه ها می بینند مساله هایی به دست خود ما ایجاد شده است، امروز هم حل آنها بدست خودمان است، باید در این زمینه آگاهی و دانش خود را تکمیل و وسعت دهیم، نا امید نشویم، راه های جدید و بدیع برای حل مسائل مختلف پیدا کنیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آب یک سرمایه ملی برای حال و آینده کشور است، اظهار داشت: در کشور هر چه مضایق آب بیشتری داشته باشیم، حجم نیاز ما به روش های جدید و آزمایشگاه های جدید بیشتر می شود، یعنی نه اینکه کم آبی ما را از پای در بیاورد بلکه کم آبی از ما ملتی آگاه تر، عامل تر، خلاق تر می سازد تا بدانیم تاثیر تصمیماتی که می گیریم در سرنوشت فرزندان ما و خود ما تاثیر مستقیم دارد، این مجموعه راهی است که باید به اتفاق هم طی کنیم.

امانی طهرانی ابراز داشت: یک اتفاق جذاب می تواند باعث خلق یک ارزش مشترک در جامعه شود، مانند همکاری دستگاهها در طرح ها و برنامه ها و یا اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش؛ این همکاری و مشارکت دستگاهها اگر به این معنا باشد که ما داریم کار آموزش و پرورش را انجام می دهیم بقیه بیایند کمک کنند، این اتفاق آسان نمی افتد، چون هر دستگاهی هزاران مسئولیت و کار دارد.

وی افزود: اما اگر مفهوم این کمک، شد خلق یک ارزش مشترک، این ارزش مشترک هم ارزشش برای ماست و هم برای آن دستگاه. همکاری دستگاه عظیم آموزش و پرورش و دستگاه آبفای منطقه ای کشور از این دست است که باعث خلق یک ارزش مشترک بین آنها شده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش تصریح کرد: هر دستگاهی دارد کار خودش را می کند اما این دستگاهها در یک کار با همدیگر همکاری و از ظرفیت همدیگر استفاده می کنند، این کار آنها باعث احیای ظرفیت های دیگر می شود.

امانی طهرانی با اشاره به اینکه سرگروه های آموزشی به عنوان راهبران آموزشی در استانها باید این کتاب را معرفی نمایند.اضافه کرد: تالیف کتاب انسان و محیط زیست که باعث خلق فضای مشترکی بین دو دستگاه آموزش و پرورش و آبفای منطقه ای کشور شد، مدیون کسانی است که مومنانه و صادقانه برای گردآوری و تالیف آن قدم برداشتند و این کار باعث نهادینه شدن مصرف بهینه آب در مدارس و کشور خواهد شد.

وی افزود: کتاب های کنونی از آن حالت سکون و خاموشی با کمک رمزینه ها یا QRکد خارج شده اند. و جان تازه ای در آنها دمیده شده است و می توان امیدوار بود سرانه مطالعه در کشور بالاتر رود (در سایت انسان زیست سازمان محیط زیست نیز برای پشتیبانی از کتاب مذکور ایجاد شده است).

امانی طهرانی با اشاره به اینکه آب مایه حیات و توسعه کشورهاست، گفت: مهم ترین نیاز امروز کشور، تغییر نگرش و شناخت نسبت به مصرف بهینه آب است، باید در نگرش، افکار و عمل افراد در استفاده از آب تحولی عظیمی بوجود بیاید.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: آموزش و پرورش در صورت همراهی و همکاری ملت، دولت و مجلس می تواند گره از بسیاری از مشکلات کشور را بگشاید، هیچ دستگاهی به اندازه آموزش و پرورش نمی تواند در نهادینه سازی و فرهنگ سازی به جامعه انسانی کمک کند.

به اشتراک بگذارید :