21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۱۴:۰۳:۴۴
کد مطلب:  1721481
تولید بسته تربیت و یادگیری دوره پیش دبستان در دستور کار قرار گرفت

جلسه شورای برنامه‌ریزی و تدوین محتوای پیش از دبستان به میزبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی امروز سه‌شنبه 20 مهر 1400 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، در ابتدای این جلسه، دکتر حسن ملکی ریاست سازمان پژوهش، مسیر برنامه‌ریزی درسی و تولید محتوای پیش دبستان را مهم، حساس و تعیین‌کننده دانست و بیان کرد: برخی ثابتات و اصول کلی وجود دارد که این کمیته باید آنها را رعایت کند؛ از جمله اینکه رویکرد اصلی ما در تولید محتواهای پیش دبستان و مهد کودک، فطرت‌گرایی توحیدی است. البته این به معنای بستن دست‌ها و محدود کردن امور نیست ولی ما به هر حال باید به یک رویکرد پایبند باشیم. این رویکرد هم رویکرد تحولی برنامه‌های درسی است که تصویب شده و در برنامه درسی ملی آمده است و ما الآن تحولات برنامه درسی را بر این اساس پیش می‌بریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: اصل دیگر این است که تولید بسته‌های تربیت و یادگیری به وسیله این کمیته انجام نخواهد شد و اصرار هم نداریم که انجام شود، بلکه شاخص‌هایی در این کمیته تهیه شده که اگر لازم باشد اصلاح خواهند شد؛ بر اساس این شاخص‌ها اعلام کرده‌ایم که در سطح ملی هر گروه و تیم علاقه‌مندی مایل است مطابق با این شاخص‌ها، بسته تربیت و یادگیری تولید کند، اقدام کند و آن را به این کمیته بفرستد تا کارشناسان مربوط در این سازمان بررسی کنند و اگر تأیید کردند مهر تأیید بزنند. البته ما در سازگاری با این شاخص‌ها بسته عمل نمی‌کنیم اما باید از این خیال‌مان راحت شود که اگر این بسته‌ها در کشور جمهوری اسلامی ایران اجرا شد کودک معصوم را خوب تربیت کنند.

او افزود: تنها مرجع بررسی‌کننده و تعیین‌کننده محتواها این کمیته است؛ کمیته‌ای که مسئولش با ابلاغ وزیر محترم منصوب شده و تحت نظر ریاست محترم سازمان ملی تربیت کودک اداره می‌شود.

بسته تربیت و یادگیری دوره پیش دبستان تعریف شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار داشت: بسته تربیت و یادگیری در دوره پیش دبستان باید تعریف شود که به اعتقاد من هنوز در این زمینه احتیاج به کار داریم.بنده نیز هنوز در مورد تعریف بسته تربیت و یادگیری دوره پیش دبستان تردید دارم؛ چه بسا که بسته تربیت و یادگیری دوره پیش دبستان با دوره ابتدایی هم تفاوت‌هایی خواهد داشت.

دکترملکی عنوان کرد: اصل دیگر این است که نظارت بر اجرای برنامه‌های درسی تولید و تدوین شده یک ضرورت است و این کار مهم توسط معاونت‌های محترم آموزشی انجام می‌شود و این کمیته هم همکاری خواهد کرد. اجرا با معاونت‌های آموزشی است و ما هم در کنارشان خواهیم بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: یک بسته تربیت و یادگیری نمونه با این هدف که رویکرد فطرت‌گرایی توحیدی نمود پیدا کند، با راهبری این کمیته تهیه خواهد شد تا نشان دهیم بر محوریت این رویکرد می‌توان تولید محتوا کرد. این کار صرفاً از بابت کمک به عملیاتی کردن این رویکرد انجام می‌شود و الزامی هم در آن نیست اما ترجیح این است که یک نمونه تولید شود.

ملکی تأکید کرد: کارگروه برنامه‌ریزی درسی ذیل این کمیته هیچ‌گاه نباید تعطیل شود. در این شورا نمی‌شود کارهای زیادی کرد و این کار را باید کارگروه انجام دهد. این را باید به‌عنوان یک امر ثابت در نظر بگیریم چون کارگروه تعطیل شود کارها تعطیل خواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خاطر نشان کرد: مهد‌های کودک بسته تربیتی خاص خودشان را می‌طلبند که این بسته باید بر محوریت خانواده باشد. این را هیچ‌گاه نباید فراموش کنیم که در مهد کودک نقش اصلی را والدین ایفا می‌کنند. ما هنوز مشخص نکرده‌ایم که قرار است چه چیزی را در اختیار والدین قرار دهیم. آیا یک کتابچه است؟ یک دستورالعمل است؟ این موضوع حساس را باید مشخص کنیم.

او افزود: آخرین امرثابت که باید به آن متعهد باشیم این است که باید ارتباط محتوایی دوره پیش دبستان با دوره ابتدایی، بسیار محکم و قوی لحاظ شود. این از کارهایی است که مراقبت می‌خواهد چون گسستگی تربیتی یکی از عوامل مخل تربیت سالم است.

عرصه تولید بسته‌ها را محدود نمی‌کنیم

سپس علیرضا حاجیان‌زاده، رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک گفت: جنبه مثبت کار که قابل حمایت و جزو نقاط اثرگذار است، نفس صدور چنین بخشنامه‌ای است، به خصوص در شرایطی که سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در آغاز کارش است و در آغاز کار خیلی انتظارات را نمی‌شود توقع داشت. که پشت صدور چنین بخشنامه‌ای یک کار مطالعاتی انجام گرفته که جزو نیازهای مخاطبین ما در مهدهای کودک‌ و پیش دبستانی‌ها است، این نکته بسیار مثبت بوده و جای تقدیر و تشکر دارد.

او ادامه داد: نقطه نقد و آسیبی که به ما منعکس می‌شود این است که گرایش این بسته‌ها بیشتر گرایش پیش دبستانی است تا مهد کودک. البته پاسخی که ما داریم این است که ما زمان زیادی نداشته‌ایم و در حد زمان توانسته‌ایم کار را آماده کنیم. در حال حاضر مسئله‌ای که وجود دارد این است که مهد کودک‌ها از سازمان بهزیستی گرفته شده و به آموزش و پرورش داده شده است و این دغدغه درونی در ما و مخاطبان وجود دارد که با این تغییرات آیا وضعیت بهتر از قبل خواهد شد یا خیر؟ ما وقتی 22 بسته تولید شده را مرور می‌کنیم در می‌یابیم که اصل بسته‌ها مربوط به دوره کودکی دوم و دوره پیش دبستانی است و انتظار دوره مهد کودک را تأمین نمی‌کند.

رئیس سازمان تعلیم و تربیت کودک بیان کرد: مهدهای کودکی که با ما مرتبط هستند می‌گویند که ما یک محتوایی را درست یا غلط از قبل داشته‌ایم و الآن شما با این بسته‌هایی که معرفی کرده‌اید دست ما را بسته‌اید زیرا نهایتاً دو یا سه بسته از حدود 20 بسته‌ای که معرفی شده است به مهدهای کودک مربوط می‌شود و قابل استفاده است. این یکی از نقدهایی است که زیاد به ما منعکس می‌شود و تعبیر روان‌ترش این است که کار جدیدی در اینجا صورت نگرفته است.

او افزود: کار ما برنامه‌ریزی درسی و نظارت بر تحقق برنامه‌ریزی درسی است. ما کار را محدود نمی‌کنیم و عرصه را باز می‌گذاریم تا بسته‌های دیگر تولید و ارائه شود.

حاجیان‌زاده بیان کرد: انتظارم این است که با توجه به فشردگی زمان و انجام کار با سرعت ویژه‌، یک تحلیل و ارزیابی خوب از وضع موجود داشته باشیم و این پایه‌ای برای انتقال به وضع مطلوب شود و ما از الآن جهت‌گیری کنیم که برنامه سال آینده را با تفکیک دوره اول و دوره دوم کودکی، تنظیم کنیم. قاعدتاً انتظار این است که برای سال آینده بتوانیم بسته‌های کامل‌تر و جامع‌تر بیشتری معرفی کنیم. 

در ادامه این جلسه، بسته‌های تربیت و یادگیری دوره پیش از دبستان مورد بررسی قرار گرفت و تولیدکنندگان برخی از بسته‌ها در خصوص بسته تهیه شده توضیحاتی را مطرح کردند.

از الگوی چند محتوایی هدایت شده استفاده شود

در بخش پایانی جلسه، دکتر حسن ملکی بیان کرد: در مورد الگوی مدیریتی محتوایی دوره پیش دبستان سه حالت را می‌توان متصور شد. حالت اول، حالت تک محتوایی است به این معنا که ما در اینجا یک محتوا تولید می‌کنیم و آن را کل کشور باید اجرا کنند. این حالت را هیچ‌کس قبول ندارد و ما هم قبول نداریم. حالت دوم، حالت چند محتوایی رها شده است، یعنی بگوییم هر مرکزی که فکر و ایده‌ای دارد بیاید بسته تولید کند و ما مانع آن‌ها نخواهیم شد که این نوعی لیبرالیزه کردن دوره پیش دبستان است و قطعاً صلاح نیست زیرا دوره پیش دبستان یک دوره حساس، پاک و بی آلایش است و آن را نمی‌توان رها کرد.

او افزود: حالت سوم، چند محتوایی هدایت شده است که ما این حالت را می‌خواهیم. در مورد اینکه این هدایت چگونه باید انجام بگیرد، قانون معین کرده که یک کمیته تدوین محتوا زیر نظر سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک تشکیل شود و ساختار و مسئولش را هم مشخص کرده است. این کمیته، استانداردها و شاخص‌هایی را معین کرده و گفته بسته‌هایی که به این شاخص‌ها نزدیک‌تر هستند، منطقی‌ترند، منتها چون سال اول است و هنوز ارتباطات خوب برقرار نشده و زمان هم کم داشتیم حدود 20 عنوان بسته را توانستیم تأیید کنیم. تعداد این بسته‌ها باید افزایش پیدا کند.

رئیس سازمان پژوهش ادامه داد: من تردید جدی دارم که آیا این 20 عنوان بسته که از اینجا به استان‌ها رفته است از سوی استان‌ها در اختیار مراکز و مربیان قرار داده شده که آن‌ها بسته‌های مطلوب را انتخاب کنند؟ بنده پرسیده‌ام و خبر دارم که این اتفاق نیفتاده است و اگر هم اتفاق افتاده در بخش حداقلی مراکز در سطح ملی است. لذا بنده تقاضا دارم که از بعد اجرایی و نظارت بر اجرا یک عنایت ویژه به این موضوع صورت بگیرد.

عوامل بازدارنده تطبیق الگوی نوین با مراکز پیش دبستان برطرف شود

معاون وزیر آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: بنده چند مسئله را در تطبیق مراکز پیش دبستان با این الگوی نوین مخل می‌بینم که باید کمک کنیم این‌ها برطرف شود. یکی این است که امکان دارد این کار با منافع نهادینه شده عده‌ای در سطح ملی تلاقی کند، یعنی احساس کنند که اگر این بسته‌ها را بپذیرند و تأیید کنند منافع‌شان را از دست خواهند داد. از این رو به جای اجرایی کردن بسته‌های جدید در مراکز پیش دبستان، بهانه می‌گیرند و از این کار سر باز می‌زنند.

او افزود: نکته دیگر این است که مفاهمه و فهم متقابل بین این کمیته و مرکز با استان‌ها برقرار نشده است. سیمنار، گردهمایی و همایشی برگزار نشد و از طرفی کرونا هم آمد و وضعیت‌ بدتر شد. ما انتظار داریم که مراکز پیش دبستان بسته‌ها را اجرا کنند اما برای انجام این کار باید بین این کمیته و استان‌ها یک مفاهمه خوب برقرار شود.

دکتر حسن ملکی گفت: مسئله بعدی این است که مربیان آمادگی لازم را ندارد. اشاره شد که وضع اقتصادی‌ برخی مربیان بسیار بسیار نازل است که به اعتقاد بنده بین آن وضعیت با فطرت‌، زمین تا آسمان فاصله است. اصلاً فهم اینکه فطرت‌گرایی توحیدی چیست، روح و روان متعادلی می‌خواهد. نکته دیگر این است که امکان دارد ما در اینجا نظام اجرایی کارآمدی را به کار نگیریم. ما باید نظام اجرایی کارآمد داشته باشیم تا بتوانیم مسئله ضروری ادبیات برنامه درسی به نام "اشاعه" را اجرا کنیم. ما باید تلاش کنیم که برنامه تولید شده، ترویج شود و مفاهمه برقرار شود که این کار یک نظام اجرایی کارآمد را می‌طلبد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی در پایان جلسه عنوان کرد: مباحثی در این جلسه مطرح شد که لازم است در کارگروه‌ مرتبط با این شورا مطرح شود و اگر ضروری است می‌توان کارگروه‌های دیگری را نیز تشکیل داد تا نتیجه‌اش به این شورا بیاید و مورد بحث و گفت‌وگو قرار گیرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :