27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۲۰ ۰۸:۱۵:۰۰
کد مطلب:  1721045
در سمنان برگزار شد؛
آیین یادبود شهید دانش آموز با حضور مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش گفت: شهید حسنان کتابی است که باید مطالعه شود زیرا وصیت‌نامه‌اش منبع معرفت‌شناسی و حامل نکات تربیتی مهم و الگویی برای نوجوانان است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر سمنان؛ محمدرضا رزاقی در آیین یادبود شهید دانش آموز، سعید حسنان در سمنان با بیان اینکه وصیت‌نامه شهید حسنان حاوی نکات ارزنده اعتقادی، سیاسی، اجتماعی و فلسفی است ابراز داشت: زنده نگهداشتن شهدا در مطالعه وصیت‌نامه آنان و عمل به مندرجات آن است.

وی افزود: تقارن بازگشت پیکر شهید حسنان به وطن با بازگشایی مدارس، اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس، حامل پیام‌ها و درس‌های زیادی است و خداوند این اتفاقات را به گونه‌ای کنار هم چیده است که مانند ذرات نور پیکر این شهید والامقام را تشییع و بدرقه کنند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: دانش‌آموزان زیادی در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند اما اینکه شهیدی توسط پدر و مادرش مشایعت شود قصه‌ای از عالم معنا است و پدر و مادر او مزد صبوری‌شان را با رسیدن به مقام بالای رضا دریافت کردند.

وی افزود: شهید حسنان در همسایگی نفس مطمئنه است و ندای خداوند را می‌شنود که می‌گوید به سوی پروردگارت بازآی که تو خشنود از او و او راضی از توست.

محمدرضا رزاقی گفت: در دوران دفاع مقدس، ترس رزمندگان از حضور در آن فضا طبیعی بود و بسیاری این ترس را در خود داشتند اما گوهر وجود برخی از آنان مانند شهید حسنان به قدری صیقل خورده بود که که در حالت اطمینان خاطر و آرامش در جبهه حضور داشتند و این همان معنای نفس مطمئنه است.

شهید سعید حسنان؛ سرمایه جامعه دانش‌آموزی استان سمنان است

محمد دستورانی هم با بیان اینکه شهید سعید حسنان سرمایه جامعه دانش‌آموزی استان است و باید درسی برای جامعه تعلیم و تربیت باشد، گفت: تبیین درست واقعه کربلا، دفاع مقدس و شهدا ‌می‌تواند فرهنگ ایثار و شهادت را به غنی‌ترین شکل انتقال دهد.

وی با اشاره به اینکه در فرهنگ دینی ما، شهید و شهادت مفهوم دیانت و معرفت است افزود: شهید حسنان با احساس مسئولیت، ۱۱ ماه در ۲ مسئولیت مهم و کلیدی بیسیم‌چی و دوشکاچی حضور داشت و درنهایت کنار رود دجله شهید شد و بعد از ۳۷سال انتظارِ لبریز از معرفت و معنویت به وطن خود بازگشت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: انتظار خانواده و اطرافیان این شهید آنان را به مقام صبر رساند و چون مقام صبر پایین‌تر از مقام رضا است، این انتظار آنقدر طولانی شد که والدین او پس از رسیدن به مقام رضا از دنیا بروند

دستورانی بیان کرد: نکته مهم این است که این شهید در ماه صفر و اوج معنویت و شور و شعور حسینی جامعه به وطن برمی‌گردد و این خود حامل پیام مهمی است.

وی افزود: حکم ازلی این است که شهدا مانند گل پرپر شوند اما یاد و عطرشان مانند گلاب در جای‌جای جامعه به مشام افراد بصیر و دارای تفکر برسد و با عطر خود فضا را آراسته کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: شهید حسنان خالص و پاک بود و به واسطه پاکی و بی‌آلایشی او، خانواده‌اش این همه عزت و سربلندی دارند.

گفتنی است: شهید حسنان دانش‌آموز نوجوان سرخه‌ای بود که ۲۵ اسفند ۶۳ در عملیات بدر در جزیره مجنون به شهادت رسید و پیکر مطهرش پس از ۳۷ سال در روز ۱۳ مهر ۱۴۰۰به آغوش خانواده بازگشت.

کمیته جست‌وجوی مفقودین به تازگی پیکر این شهید را در منطقه شرق دجله شناسایی کرده است.

محمدرضا رزاقی، محمد دستورانی و همراهان پیش از ظهر دیروز با حضور در گلزار شهدای سرخه و منزل خانواده شهید حسنان، به ساحت این دانش آموز شهید و خانواده وی ادای احترام کردند.

 

به اشتراک بگذارید :