21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ ۱۱:۵۹:۲۵
کد مطلب:  1718455
پلاک طلایی جایزه تصویرگری براتیسلاوا به «سیمرغ» رسید

کتاب «سیمرغ» به نویسندگی مرجان فولادوند و تصویرگری محمد برنگی به عنوان اثر برتر، موفق به دریافت جایزه بیست و هشتمین دوره تصویرگری (BIB)براتیسلاوا در سال 2021 شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، کتاب «سیمرغ» از طرف انتشارات مدرسه به چاپ رسیده است و به عنوان نامزد دریافت این جایزه در کشور اسلواکی معرفی شده است. این کتاب بر اساس منطق الطیر عطار نیشابوری متناسب نیازهای ویژه نوجوانان نوشته و چاپ شده و به خاطر ماهیتی که دارد در کمتر از یک سال توانسته به چاپ دوم برسد. محمد برنگی با تلفیقی از عناصر چاپ‌های سنگی و نقاشی ایرانی تصویر‌های بدیعی را خلق کرده است. کتاب دارای تصاویری است که دنیای پر شور پرنده افسانه‌ای (سیمرغ) را به نوجوانان می‌شناساند. سیمرغ پیش از این نیز به فهرست کلاغ سفید کتابخانه‌ بین‌المللی مونیخ، نمایشگاه تصویرگری2019 شارجه، فهرست کلاغ سفید 2020 را ه پیدا کرده بود و همچنین منتخب دو سالانه کنکور نامی 2021 است.

بنابراین‌ گزارش؛ دوسالانه‌ تصویرگری براتیسلاوا یکی از قدیمی‌ترین رویدادهای بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک در کنار جایزه‌ی هانس کریستین اندرسن، از مهم‌ترین جوایز تصویرگری کتاب‌های کودک و نوجوان است.

این رویداد هنری از سال 1967 میلادی با پشتیبانی یونسکو به عنوان یکی از مهم‌ترین مسابقات تصویرگری جهان زیر نظر دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (BIB) هر دو سال یک بار در شهر براتیسلاوا کشور اسلواکی برگزار می‌شود.

هدف مؤسسه‌ BIBIANA و بنیان‌گذاران این دوسالانه فراهم کردن شرایطی برای ارزیابی و گسترش تصویرگری است، بر همین اساس بهترین آثار منتشرشده در دو سال گذشته به نمایش درمی‌آیند و کارشناسان و داوران بین‌المللی از سراسر دنیا از میان این آثار به یک اثر جایزه بزرگ، به  5 اثر سیب طلایی و به 4 اثر پلاک طلایی اهدا می‌کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :