21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ ۱۰:۴۹:۰۹
کد مطلب:  1718357
در بخشنامه ای ابلاغ شد:
نکات قابل توجه در انعقاد قراردادها و تفاهم نامه ها

معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع در بخشنامه ای نحوه برون سپاری و نکات قابل توجه در انعقاد قراردادها و تفاهم نامه ها را ابلاغ کرد

بنا برگزارش روابط عمومی معاونت حقوقی و امور مجلس به منظور شفاف سازی و شناسایی کامل هزینه ها و بدهی ها براساس استاندارد ها و نظام حسابداری بخشی عمومی مقتضی است در صورت لزوم  انعقاد قرارداد برون سپاری ( خرید کالاو خدمات ) ضمن رعایت صلاح و صرفه دولت موارد ذیل محلوظ نظر واقع گردد:

1-برون سپاری (خرید خدمات ) صرفاً در مواردی امکان پذیر است که امکان استفاده از تجربه ، تخصص ، دانش و ظرفیت کارشناسان و کارکنان شاغل بر حسب شرح وظایف سازمانی ایشان  میسور نباشد.

2-به منظور جلوگیری از موازی کاری ، حفظ سیاست جامع و یکپارچه سازی و حفظ و امنیت  داده ها  هرگونه پیشنهاد ایجاد و راه اندازی سامانه جدید صرفاً با تأیید دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطا ت و مرکز حراست و همچنین امکان تأمین بارمالی آن از سوی دفتر برنامه ، بودجه و مدیریت منابع امکان پذیر می باشد.

3- خرید هرنوع کالای دارای تولید مشابه داخلی  با عنایت به مفاد تصویب نامه وزیران درخصوص ممنوعیت خرید کالاهای خارجی (اعم از کالای ساخته شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و غیره تحت هر عنوان) دارای تولید مشابه داخلی ، ممنوع می باشد.

 

4-در اجرای مفاد دستور العمل شماره 56853 مورخ 09/04/1398 موضوع « اصلاح رویه ها برای کاهش دعاوی و شکایات مطروحه در دیوان عدالت اداری » و به منظور حفظ حقوق و منافع دستگاه و تضمین قانون گرایی ، متون کلیه تفاهم نامه ها و قراردادها می بایست به رؤیت و پاراف دفتر حقوقی ، املاک و حمایت قضایی برسد.

5- از آنجائیکه بودجه عمومی دولت ، بودجه‌ای است که در آن برای اجرای برنامه
سالانه منابع مالی لازم پیش‌بینی و اعتبارات جاری و عمرانی‌دستگاههای اجرایی تعیین
می‌شود . همچنین وفق بند (هـ) ماده (28) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) ، انجام هرگونه تعهد و پرداخت در اجرای قوانین و مقررات مختلف از جمله ماده (70) قانون محاسبات عمومی کشور بدون رعایت سقف اعتبارات مصوب و الزامات قانون درخصوص محدودیت‌های تخصیص و نیز شرح عملیات موافقتنامه‌های متبادله، ممنوع است. لذا هرگونه پیش بینی و اعلام نیاز  انعقاد قرارداد جدید صرفاً در زمان تهیه و تدوین لایحه بودجه سال آتی امکان پذیر می باشد.

 

6- هرگونه ارائه درخواست به منظور تمدید و یا انعقاد قرارداد و تفاهم نامه جدید صرفاً از طریق تکمیل فرم بررسی قراردادها / تفاهم نامه ها (پیوست ) و همچنین ارائه کلیه مستندات( از جمله :شرح خدمات  RFP و غیره ) به اداره کل رفاه و پشتیبانی وزارت متبوع امکان پذیر می باشد.

در خاتمه یادآوری می نماید انعقاد هرگونه تفاهم نامه و یا قرارداد خارج از چارچوب یاد شده به منزله ایجاد تعهد مازاد بر اعتبار محسوب و هرگونه عواقب و مسئولیت ناشی از آن بر عهده طرف تفاهم نامه/ قرارداد خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :