20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۴ ۱۷:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1704727
رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در مراسم آغاز سال تحصیلی:
«مهر» نقطه آغاز عزیمت «تمدن سازی» و «جامعه پروری» است

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در آیین نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی در مدرسه «نابینایان شهید محبی» شهر تهران گفت: «مهر» نقطه آغاز عزیمت «تمدن سازی» و «جامعه پروری» است.

به‌گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، سیدجواد حسینی؛ در آیین نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی در مدرسه «نابینایان شهید محبی» شهر تهران، اظهار کرد: در جامعه موضوعی مهم تر از تعلیم و تربیت، کارگزارانی مهم تر از «معلم» برای تحول، سرمایه هایی مهم تر از دانش آموزان  و سازمانی مهم تر از مدارس برای تحول نداریم.

حسینی با بیان این که ماه مهر و شروع سال تحصیلی نقطه عزیمت برای تمدن سازی و جامعه پروری است؛ اظهار کرد: به همین دلیل مهر، جشن ملی خرد و عید دانایی است؛ لذا خداوند خود را معلم و هدف رسالت پیامبران را بعثت یعنی برانگیختن جامعه برای هدایت و تعلیم و تربیت معرفی می کند.

وی با تأکید بر این که بدون تردید نهاد تحول و توسعه یک جامعه نهاد آموزش و پرورش است، گفت: بدون شک سازمان تحول در جامعه مدرسه، واحد تحول کلاس درس و کارگزار تحول معلمان هستند و به حق می توان ادعا نمود که حد یک جامعه را حد آموزش و پرورش و معلمان آن جامعه تعیین می کنند.

حسینی با بیان این که در سال جاری آغاز مهر و بازگشایی مدارس با دو تقارن مهم و یک مسئله محوری روبه رو است، گفت:  اولین مناسبت که با مهر امسال و بازگشایی مدارس تقارن یافته اربعین حسینی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان این که موضوع دومی که در تقارن با مهر قرار دارد، سالگرد جریان ماندگار هشت سال دفاع مقدس است، اظهار کرد: سرمنشا اصلی این دفاع تاریخی، برگرفته از مکتب امام حسین (ع) بود.

 ‏وی افزود: حضور قریب به یک میلیون رزمنده معلم و دانش آموز و تقدیم بیش از چهل هزار شهید و تعداد زیادی جانباز و آزاده، گواه و شاهد این ادعا است.

 حسینی با بیان این که موضوع سومی که در سال جدید باید مورد توجه قرار بگیرد، بازگشت تدریجی دانش آموزان به آموزش های حضوری در مدارس است، اظهار کرد: این موضوع باید با  همکاری کامل معلمان، مدیران و خصوصا  خانواده ها و جامعه محقق شود.

وی افزود: استراتژی آموزش و پرورش «بازگشایی تدریجی مدارس با رویکرد حفظ سلامت دانش آموزان» و ارائه آموزش های ترکیبی است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان چرایی بازگشایی مدارس در سال تحصیلی پیش رو گفت: کرونا شرایط مبهم و ناخواسته ای را ایجاد کرد و اولین مکانی که تحت تأثیر قرار گرفت، مدارس بودند که تعطیل شدند.

وی افزود: شرایط کرونایی نظام تعلیم و تربیت را به ناچار به سمت آموزش های مجازی و از راه دور سوق داد و اولین آسیب آموزش های مجازی افت کیفیت نظام یاددهی و یادگیری بود و این افت کیفیت هم در نظام جهانی و هم در کشورمان مشهود بود.

حسینی با تأکید بر این که تعطیلی مدارس موجب گسترش و تعمیق بی عدالتی شده است، گفت:  آموزش های مجازی و در خانه ماندن سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی دانش آموزان را تحت تأثیر قرار داده است.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان این که در آغاز مهر، ۵۸ پروژه در آموزش و پرورش استثنایی، افتتاح و یا کلنگ زنی خواهد شد، گفت: از این تعداد ۴۶ پروژه افتتاح و ۱۲ پروژه نیز با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان کلنگ زنی خواهند شد.

وی افزود: در طول دو سال گذشته ۱.۵ متر مربع به سرانه فضای آموزشی دانش آموزان استثنایی  کل کشور و ۲.۵ متر مربع به فضای آموزش و پرورش استثنایی مناطق محروم اضافه شده است.

حسینی با بیان این که در سال جاری ۵۰ میلیارد تومان از سوی مجلس جهت تأمین تجهیزات توانبخشی، ورزشی و آموزشی به آموزش و پرورش استثنایی اختصاص یافته است؛ گفت: در سال جاری در کنار اطلس یادگیری، اطلس توانبخشی نیز برای تمامی مدارس استثنایی تدوین  شده است.

حسینی تدوین بسته های تحولی را گامی برای اجرایی سازی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش استثنایی دانست و گفت: در سال جاری سه بسته تحولی «آموزش های خانواده محور»، «بازی و ورزش های نشاط آفرین» و «توسعه کیفی مراکز مشکلات ویژه یادگیری» در آموزش و پرورش استثنایی تدوین و اجرایی شده است.

 

به اشتراک بگذارید :