25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۴:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1702235
حضور دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در آئین آغاز سال تحصیلی 1401- 1400 مدارس منطقه 10 تهران؛
مدرسه جای «ارائه» آموخته ها، مهارتها و هنر دانش آموزان است

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید به گفتمان ملت و مطالبه ملی تبدیل شود، گفت: وقتی آموزش و پرورش شد دغدغه اصلی ملت، دولت و مجلس، آن وقت است که باید به آینده این کشور امیدوار بود.

محمود امانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با حضور در مدرسه حضرت معصومه(س) و مدرسه مجتمع آموزشی دکتر نصیری منطقه 10 تهران آغاز سال تحصیلی جدید را به معلمان، دانش آموزان و اولیاء آنان تبریک گفت.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید گفت: امیدواریم با واکسیناسیون جامعه و رعایت پروتکل های بهداشتی هر چه سریعتر شاهد بازگشایی کامل مدارس در سراسر کشور باشیم.

وی با اشاره به اینکه شور و نشاط از مدرسه به جامعه تزریق می شود، افزود: وقتی مدارس باز است انسان احساس شور و شعف نموده و احساس می کند که با بازگشایی مدارس جامعه به آرامش و امنیت رسیده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: در حوزه آموزش و پرورش در دوره کرونا رشد فوق العاده ای در استفاده از رسانه های آموزشی پیدا کردیم. روند این رشد پس از بازگشت به مدرسه نباید متوقف شده و به گذشته باز گردد، چون جهان در حیطه آموزش و پرورش دچار تغییر و تحول زیادی شده است، ما هم باید همپای این تحول و دگرگونی حرکت کنیم و از امکانات و فناوری های نوین و پیشرفته برای تسهیل امر آموزش و پرورش استفاده کنیم.

امانی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش با راه اندازی شبکه شاد، مهم ترین خدمت را به دانش آموزان کرد، اظهار داشت: در این بین فداکاری و ازخودگذشتگی همکاران فرهنگی ستودنی است که نگذاشتند چراغ تعلیم و تربیت خاموش شود.

وی بیان داشت: در زمان کرونا نوع ارتباطات و تعامل دانش آموزان با جامعه و گروه همسالان خود دچار تغییر و تحول شده است و اکنون باید با استفاده از آموزش های ترکیبی(حضوری و غیرحضوری) و آموزش کلاس معکوس، روند آموزش و پرورش را به پیش ببریم.

امانی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش کارخانه انسان سازی برای آینده کشور است، تاکید کرد: کسانی که امروز پشت این نیمکت ها نشسته اند آینده سازان این مرز و بوم هستند، برای توسعه و پیشرفت کشور جامعه باید با آموزش و پرورش تعامل و همکاری مستمر داشته باشد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: مدرسه و اولیاء دانش آموزان باید با همکاری و مشارکت همدیگر مسیر رشد و تعالی دانش آموزان را فراهم کنند. این همکاری و مشارکت بین مدرسه و اولیاء دانش آموزان آینده نظام تعلیم و تربیت را بیمه نموده و در این صورت است که مدرسه و آموزش و پرورش دانش آموزان، می شود دغدغه خانواده ها و جامعه .

امانی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید به گفتمان ملت و مطالبه ملی تبدیل شود، تصریح کرد: وقتی آموزش و پرورش شد دغدغه اصلی خانواده ها و جامعه، آن وقت است که باید به آینده این کشور امیدوار بود.

وی ابراز داشت: با استفاده از کلاس معکوس و رسانه هایی که تولید می کنیم می توانیم حجم عمده ای از مطالب را در اختیار دانش آموزان قرار دهیم و با استفاده از آموزش مجازی بار آموزش و پرورش را تا حدودی سبک کنیم تا معلمان و مدرسه فرصت پیدا کنند از دیگر روش های ارتباطی در تعامل و گفت و گوی با دانش آموزان استفاده نمایند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: مدرسه جای «ارائه» است، یعنی مدرسه ای که برای دانش آموزان خود فرصت ارائه و هنرنمایی ایجاد می کند تا دانش آموز بتواند آموخته ها، مهارت و هنر خود را به دیگران ارائه نمایند.

امانی توضیح داد: این کار باعث ایجاد فضایی جدید در مدرسه می شود، «ارائه» محلی است که تلفیق آموزش، هنر و مهارت دانش آموزان در خلق موقعیت های جدید را فراهم می کند.

وی بیان داشت: ارائه باعث خودباوری، مسئولیت پذیری و مشارکت دانش آموزان در روند اجرای برنامه های مدرسه شده و بهبود شرایط مدرسه را بدنبال دارد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه گفت و گو و ارائه باعث ایجاد همدلی و همراهی در مجموعه می شود، اظهار داشت: باید تلاش کنیم قسمتی از زمان مدرسه به ارائه، گفت و گو و تعامل با دانش آموزان اختصاص داده شود، چون در گفت و گو شور، نشاط، هیجان و تعامل به نحو احسن بین طرفین منتقل شده و بسیاری از کارها، مسائل و مشکلات حل و فصل می گردد.

امانی افزود: «مدرسه حامی ارائه» یعنی بچه ها با خروجی خود رشد و نمو می کنند، در فضای مجازی هم در همین راستاخیلی از کارهای نو و بدیعی توسط معلمان عزیز انجام شده است، مانند آزمون های عملکردی و...

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان از زحمات و تلاش های همکاران محترم فرهنگی در این دوران سخت و دردناک بیماری کرونا تقدیر و تشکر کرد.

در ابتدای جلسه ارغوانی مدیر آموزش و پرورش منطقه با خیر مقدم به مدعوین محترم و تبریک سال تحصیلی جدید به معلمین فرهیخته و دانش آموزان، گفت: یادگیری به صورت آموزش مجازی و غیرحضوری اگر در بهترین شرایط اجرا شود 60 درصد مؤثر است.

وی افزود: در مهر 1400 به صورت آرام و تدریجی مبتنی بر حفظ سلامت دانش آموزان آموزش ترکیبی را از آبان خواهیم داشت تا یادگیری مؤثر صورت پذیرد و از همکاری و کوشش معلمین فرهیخته منطقه در شرایط ویرورس کووید 19 تقدیر و تشکر کرد؛ سال تحصیلی 1401 – 1400 را با توجه به الگوی فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس در شرایط بیماری کووید 19 آغاز خواهیم کرد .  

همچنین در پایان این مراسم سالن اجتماعات مدرسه حضرت معصومه(س) توسط دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افتتاح شد.

به اشتراک بگذارید :