18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۳ ۱۴:۱۳:۴۳
کد مطلب:  1701759
آئین نمادین استانی بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد

آئین نمادین استانی بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید با حضور استاندار خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده در آئین نمادین استانی بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا با بیان اینکه گرامیداشت هفته دفاع مقدس گرامیداشت و پاسداشت ستارگان درخشانی است که تا ابد بر تارک ایران اسلامی خواهند درخشید اظهار داشت: گرامیداشت هفته دفاع مقدس گرامیداشت شهدای عزیزی است که از بذل جان خویش در راه رسیدن به معبود دریغ نکردند، گرامیداشت آزادگان گرانقدری است که همه سختی‌ها و مرارت های دوران اسارت را به جان خریدند تا اسیر نفس نگردند و از هرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد شوند.

وی افزود: گرامیداشت هفته دفاع مقدس گرامیداشت ایثارگران، جانبازان و رزمندگانی است که قطعه قطعه بدن خود را در جای جای جبهه ها به یادگار گذاشتند، کسانی که از فرش به عرش و از خاک به افلاک رسیدند، یاد و خاطره همه آنها را گرامی می داریم.

خدابنده با بیان اینکه فصل پاییز، بهار تعلیم و تربیت و نوروز دانایی و دانش از راه می‌رسد تصریح کرد: مهر، ماه مهربانی است، با بازگشایی مدارس جنب و جوش در شهر ها و کشور به وجود می‌آید، بالغ بر ۱۵ میلیون دانش‌آموز و معلم جد و جهد در علم آموزی را شروع می نمایند، تجربیات بین المللی و پژوهش‌های ملی نشان می‌دهد که مسیر رسیدن به توسعه متوازن و پایدار آموزش و پرورش است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه هزینه کردن در آموزش و پرورش سرمایه گذاری پر سودی برای آینده است افزود: تربیت نیروی انسانی، تربیت نسلی که آینده‌ساز کشور خواهد بود از اهمیت بالایی برخوردار است و مسئولیت تربیت این آینده سازان برعهده آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه رسالت ما در حال حاضر اجرای سند تحول بنیادین و تحقق اهداف سند است تصریح کرد: رسانیدن دانش‌آموزان به مراتب از حیات طیبه، رسیدن آنها به مراتب از کمال معنویت، پرورش انسان های صادق و با صداقت، راستگو و درست کردار، مسئولیت‌پذیر و متعهد، مقید و متدین، مومن و خداترس، پرهیزگار و باتقوا، قطعاً برای تربیت چنین انسان هایی تعامل و مشارکت همه دستگاه‌ها و نهادها با آموزش و پرورش را می‌طلبد، مشارکت اولیا و خانواده‌ها، کار معلمان و دبیران را نتیجه خواهد بخشید.

خدابنده با بیان اینکه همفکری و هم افزایی دو نهاد مدرسه و خانواده باعث سهولت در دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت می گردد اظهار داشت: در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نام گرفته است، پیش‌بینی می‌شود بالغ بر یک میلیون و ۳۶۰ هزار دانش‌آموز در مدارس استان به تحصیل مشغول شوند، این تعداد دانش‌آموز در قریب ۱۰ هزار مدرسه و بالغ بر ۵۷ هزار کلاس درس و توسط قریب ۹۰ هزار همکار فرهنگی فرایند آموزش و پرورش را از امروز رسماً شروع خواهند نمود.

وی افزود: هرچند در یک و نیم سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری کلاس های حضوری را از دست دادیم ولی با زحمات زیاد و تلاش فراوان معلمین عزیز این افسران سپاه پیشرفت کشور از طریق فضای مجازی فرایند آموزش را پیگیری نمودند که جای تقدیر و تشکر از زحمات همه همکاران خوبم در استان پهناور خراسان رضوی دارد.

خدابنده همراهی و همکاری اولیای محترم دانش آموزان  را نیز قابل تقدیر دانست و گفت: با توجه به وضعیت شیوع ویروس کرونا تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت آموزش و پرورش بر این قرار گرفته است که کلاس‌های درس در مناطق روستایی و عشایری که دارای جمعیت کم‌تر از ۱۵ نفر در هر کلاس می باشند در شروع سال تحصیلی به صورت حضوری برگزار گردد و الباقی کلاس ها به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه شاد پیگیری شود و به تدریج که از رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و مناسب سازی فضاهای اطمینان حاصل شد سایر مدارس نیز کلاس‌های درس را به صورت حضوری برگزار نمایند.

وی با بیان اینکه واکسیناسیون معلمان با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی استان در حال انجام است افزود: واکسیناسیون دانش آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال نیز شروع شده است و به تدریج با اتمام واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان کلاس ها به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

خدابنده ضمن تقدیر و تشکر از مجمع خیرین مدرسه ساز و اداره کل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان که علیرغم شرایط کرونایی حاکم بر استان فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز  را متوقف ننموده اند خاطرنشان کرد: خوشبختانه در شروع سال تحصیلی بیش از 276 پروژه که مشتمل بر ۱۰۳۵ کلاس درس و فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی است به بهره‌برداری رسید.

مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه افزود: با توجه به موضوع مهارت آموزی، توسعه رشته‌های فنی و حرفه ای و کاردانش در دستور کار آموزش و پرورش استان قرار گرفته است و بیش از ۴۳ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش به تحصیل مشغول هستند که نسبت به میانگین کشوری ۵ درصد بیشتر است.

وی در پایان افزود: تحقق عدالت آموزشی، توجه به مناطق کم برخوردار، تلاش در جهت جذب حداکثری لازم التعلیمان، تلاش در جهت جذب نیروی انسانی، توانمند سازی نیروی انسانی، نوسازی و بهسازی مدارس و فضاها، تجهیز کارگاه ها و هنرستان ها از جمله برنامه های اداره کل آموزش و پرورش استان در سال تحصیلی جدید است.

به اشتراک بگذارید :