17 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ۱۵:۰۲:۱۷
کد مطلب:  1699079
مدیرکل آموزش و پرورش استان در اجلاس مدیران مدارس آذربایجان شرقی:
مدیران تا بازگشایی مدارس در آمادگی کامل باشند/ مشارکت جویی و مشارکت پذیری نقطه ثقل در آموزش و پرورش است

اجلاس مجازی سراسری مدیران مدارس استان آذربایجان شرقی با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان ویژه مدیران مدارس، مدیران و روسای مناطق و نواحی در بستر شبکه شاد ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، جعفر پاشایی در این اجلاس گفت: در شرایط سخت کنونی تلاش در عرصه تعلیم و تربیت کشور همانند قبول مسئولیت در میدان جنگ است و مدرسه بعنوان اصلی ترین رکن دستگاه به مثابه خانواده می باشد  که مدیر مدرسه نقش پدر و معلمان، اولیا و دانش اموزان اعضای خانواده را تشکیل می دهند و هر مشکلی ایجاد شود با تکیه بر فرهنگ ایرانی اسلامی ما بین اعضای خانواده مشترک بوده و باید همه مسئولیت حل را بر عهده بگیرند و مسئولیت اخلاقی باید باشد و به مسئولیت سازمانی اکتفا نکنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان در ادامه افزود: امسال علارغم همه مشکلات ناشی از کرونا، کمبود بودجه و همه مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری باید تلاش کنیم محیط مدرسه را تقویت کنیم و در این میان مدیر مدرسه بعنوان تکیه گاه این نهاد مسئولیت سخت تر و پیچیده تری به عهده دارد که هماهنگی، همکاری و نظم می تواند طی نمودن این مسیر را روان کند.

وی گفت: رویکرد و سیاست اصلی برای سالتحصیلی 1401-1400 برایر ابلاغیه سرپرست وزارت آموزش و پرورش آغاز سالتحصیلی در اول مهر ماه است و در سوم مهر ماه همه دانش آموزان مقاطع سالتحصیلی را آغاز می کنند با توجه به اینکه آبان ماه به شکل جدی بازگشایی انجام خواهد گرفت و اصل بازگشایی در تمام ابعاد آبان ماه خواهد بود و لازم به تاکید است که در بخشی از نقاط استان از سوم مهر ماه کلاس های زیر 30 نفر روستایی و عشایری حضوری خواهند بود.

پاشایی افزود: برنامه تدریجی، آرام، منظم، هماهنگ و اقتضایی با تفویض اختیار به مدیران نواحی  و مناطق و مدارس مدنظر بوده و همه عوامل اجرایی برای آموختن محتوای کتب درسی در مدارس حضور دارند .

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان ادامه داد: از امروز یکم مهر ماه تمامی دانش اموزان با بکارگیری تمامی ظرفیت های درون و برون سازمانی حضور در مدرسه را به شکل مجازی خواهند داشت و  روش ما برای آموزش طبق دستورالعمل وزارت استفاده از ظرفیت حوزه مجازی شاد ، مدرسه تلویزیونی ، حضوری ( با تایید ستاد کرونا استان مدارس روستایی چند پایه عشایری با نظرروسای آموزش و پرورش باز خواهد بود) می باشد.

وی تاکید کرد: برنامه های اقناعی بوده و کاملا انعطافی اجرا می شود و به تناسب ظرفیت منطقه و مدرسه تصمیمات لازم در شرایط ایجاد شده گرفته خواهد شد و آموزش همه بعدی و ارگانیکی  با لحاظ همه دستورالعمل ها است.

اولیاء، بعنوان شرکای بزرگ در مدرسه هستند

پاشایی با بیان اینکه مشارکت جویی و مشارکت پذیری نقطه ثقل است، افزود: همه عوامل آموزش و پرورش به تنهایی قادر به سازماندهی و ساماندهی 14 میلیون دانش آموز و نیروی انسانی نیست و ظرفیت بزرگ شرکای آموزش پرورش یعنی اولیا باید بکارگیری شود و می توان گفت شالوده این کار در خانواده ها ایجاد می شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان ادامه داد: مدیران باید از رسانه ها و سازمان ها و ... کمک بگیرند  و اصل بسیار مهم پرداختن به زوایای گوناگون آموزش و پرورش است و کسی می توان این گره های پیدا و پنهان را حل کند که از تمام متغیر های درون و بیرون مدرسه استفاده کند و  مورد توجه مدیر مدرسه باشد و نگاه تک بعدی نباشد.

وی به مدرسه بعنوان اصلی ترین جایگاه تعلیم و تربیت اشاره کرد و افزود: مدرسه  جایگاه علم و دانش و معرفت و حکمت است و اگر می خواهیم این جوشش فراوانی داشته باشد و با انگیزه پیش برود باید مدرسه زنده و پویا و کارآمد و منظم و مشتری محور را مدنظر قرار دهیم.

پاشایی بیان کرد: 18 ماه دوری دانش آموزان در مدرسه رغبت برای حضور را  بیشتر کرده است و تزیین مدارس طوری باشد که شادی آور و نشاط بخش بوده و ایده آل بودن مدنظر می باشد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان ادامه داد: مدرسه پویا نیاز به مدیر و معلم با انگیزه و مبتکر دارد و در این صورت است که مدرسه می تواند فردای جامعه ما را بسازد و مورد اعتماد ترین جایگاه است.

وی در بخش دیگر سخنان خود گفت: معلم همه چیز آموزش و پرورش است و اگر نباشد از تعلیم و تربیت خبری نیست و عنصر کلیدی معلمان هستند  و هرجا معلمان را  باور کردیم موج آفرین بودند و هم گرایی و هم افزایی می توانند از دانش آموزان ضعیف دانش آموزان همه بعدی تربیت کند.

پاشایی ادامه داد: در دوران کرونا معلم بود که کمک کرد دانش آموزان بی سواد نماند و باید تشویق کنیم عظمت و شأن معلمان را چرا که مسئولیت، رسالت و توسعه کشور منوط به حرکت های امروزی معلمان است.

وی در ادامه با اشاره به کمبودها، تصریح کرد: ایمان و اراده باعث می شود کوه ها جا به جا شود و باید با تکیه به این دو مهم و آماده باش کامل 48 ساعته تا 3 مهر هیچ کمبودی از نظر ابلاغ معلمان، کلاس بدون معلم، دانش آموزان بدون کتاب و بازمانده از تحصیل را شاهد نباشیم.

کار با عظمت دستگاه تعلیم و تربیت بدون برنامه پیش نمی رود

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان گفت: بدون برنامه و برنامه ریزی کشتی آموزش و پرورش به مقصد نمی رسد و کار با عظمت بی برنامه نمی شود و چشم انداز قطعا در مدرسه با برنامه وا هماهنگی مدیران صورت می گیرد .

وی حاکمیت اخلاق و روابط انسانی در محیط کار را مورد تاکید قرار داده و گفت: موضوع در آموزش و پرورش انسان است و باید با مهربانی و محبت و اخلاق به جایی رسید و گره گشای مشکلات روابط انسانی است و باید توجه داشت که محیط کار خشک و زمخت و بی روح پمپاژ انگیزه نمی کند.

پاشایی به مدیران مدارس استان همکاری با نهادهای محله را توصیه کرده و ادامه داد: برابر سند تحول بنیادین کانون محله مدرسه است و می توانیم خودمان را به جامعه گره بزنیم و تاثیر گیریم و تاثیر بپذیریم.

وی نقش انجمن اولیا را مهم دانست و گفت: باور جدی اولیا و معلمان مدنظر باشد چرا که  شالوده تربیت فرزندان در خانواده ها است و اگر بخواهیم مدرسه را زیباتر و بهتر و هماهنگ تر بسازیم باید این اصل را باور داشته باشیم.

پاشایی در بخش تاکیدی سخنان خود گفت: تربیت کردن مثل راه است طی باید کرد ، مثل باغبانی است عشق باید ورزید ، مثل قالی است باید بافت، دشوار است تحمل باید کرد ،تعهد است باید عمل کرد ، راز است کشف باید کرد، هدیه است قبول باید کرد،تفریح است پس باید  بازی  کرد و دراز مدت است و باید صبر کرد و در نهایت برای کسی که آهسته و پیوسته می رود هیج راهی دور نیست چرا که بهترین راه برای پیش بینی  آینده خلق آن است است و آنچه سرنوشت را تعیین می کند تصمیم ما است نه  شرایط.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت:  امسال سالتحصیلی به علت روی و کار آمدن دولت جهادی ، تعطیلی 18 ماهه مدارس، نگرانی خانواده ها از بابت سلامتی و آسیب دیدگی آموزشی حساس می باشد و لذا با ید هم دل، هم قسم، هماهنگ باشیم و بازگشایی آرام، تدریجی و منظم را پیاده کنیم با عنایت به اینکه در جهت گیری اصلی اختیار بازگشایی مدارس به مدیران و شورای مدرسه داده شده است البته با فراهم ساختن ایمنی و بهداشت.

دسترسی به زیرساخت های آموزش مجازی توسط شخص مدیران و راهبران و مدارس

وی ادامه داد: زنگ بازگشایی به صورت ملی برای ۸۰۰هزار  دانش اموز استان در ۸هزار مدرسه نواحی و مناطق 39 گانه استان بصدا در می آید و لازم است به لحاظ دسترسی به زیرساخت های آموزش مجازی شخص مدیران و راهبران و مدارس به جدیت نسبت به این امر نظارت داشته باشند.

پاشایی گفت: در تمامی اقدامات ( ثبت نام، توزیع کتب، بازگشایی، آمادگی و تجهیز مدارس و...)  مدیران مدارس  پروتکل ابلاغی 6-0 را رعایت کنند و نسبت به آگاهی و اقناع دانش آموزان اقدام کنند.

وی گفت: شبکه های شاد و رشد و تلویزیون در کنار فعالیت های حضوری مورد توجه است و توجه شود که ثبت‌نام پایه های ورودی و میان پایه در سامانه سیدا و پادا انجام شود و تکمیل کلاس بندی و تخصیص دروس به موقع جدی مدنظر باشد.

وی صدور ابلاغ همکاران، اطلس دسترسی به برنامه درسی، موضوع رسیدگی به بازماندگان از تحصیل، تمهید اقدامات ایمنی و تهویه ،بحث اتمام واکسیناسیون همکاران و شروع واکسیناسیون  دانش آموزان ، نبود کلاس بدون معلم ، صدور کارنامه شهریورماه را مورد تاکید قرار داد.

 مدیرکل اموزش و پرورش استان در پایان نظارت جدی بر بازگشایی مهدکودک و پیش دبستانی را تاکید کرده و گفت: حضور ۴۸ساعت تا بازگشایی مدارس را در محل کار از مدیران مدارس و روسا و مدیران نواحی و مناطق مورد انتظار است./ روشنی

spp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :