14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ۱۰:۵۵:۰۰
کد مطلب:  1698463
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان:
دوره کودکی حساس ترین دوره زندگی آدمی است

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان: گفت: دوره کودکی که بخش اعظم آن در پایه های اول و دوم ابتدایی سپری می شود حساس ترین دوره زندگی آدمی است.

  به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان،  محمد پورداود در آیین نمادین جشن شکوفه ها در مدرسه ابتدایی وحدتی پویا ناحیه 2 همدان با بیان این که  دوران کودکی که بخش اعظم آن در پایه های اول و دوم ابتدایی سپری می شود حساس ترین دوره زندگی آدمی است، اظهار کرد: اهمیت و جایگاه این دوران در کلام پیامبر (ص) تا آن جاست که دوره سیادتش خطاب فرمودند و روان شناسان و صاحب نظران تعلیم و تربیت غالبا از این دوران به عنوان برجسته ترین مرحله در تکوین شخصیت انسان نام می برند.

   پورداود با اشاره به این که اهمیت دوران اولیه کودکی از دو جنبه سهولت اثر پذیری کودکان از محیط های آموزشی و تربیتی و دوام و عمق یادگیری در این دوران است، افزود: یادگیری اولیه به ویژه در دوران دبستان زمینه مناسبی برای کسب تجارب بعدی کودکان در دوره های بعدی تحصیلی و زندگی آینده فراهم می آورد.

   وی با تأکید بر این که ما باید فرزندان خود را برای دوره ای تربیت کنیم که آن دوره متعلق به ما نیست؛ زیرا آموزش و پرورش پیوسته در حال تغییر و تحول است، خاطرنشان کرد: دو نهاد خانه و مدرسه به کمک متخصصان تعلیم و تربیت باید از تحولات سریع تعلیم و تربیت و روش های نوین و پیشرفته آگاهی یافته و راه کار بست آن را فراگیرند.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با بیان این که بازی در کانون فعالیت های مناسب رشد قرار دارد که شامل رفتار خود انگیخته، آزاد، انتخابی و لذت بخش است و جزء فعالیت های طبیعی برای کودکان محسوب می شود، افزود: بازی فرصت خلاقیت، اختراع و آگاهی از دنیای اطراف، شادی و نیز درک خود و سایرین را برای کودکان فراهم می آورد.

   پورداود گفت: کودکان هنگامی که فرصت بازی واقعی پیدا می کنند یاد می گیرند تا از فرصت‌ها استفاده کرده و عنصر انتخاب را مورد ملاحظه قرار دهند.

   وی تصریح کرد: بازی برای کمک به بچه ها به منظور گسترش روابط دوستانه و کسب اعتماد و متقابل و عزت نفس و افزایش حس توانمندی آنان از طریق امکان تسلط بر اشیا بسیار حائز اهمیت است.

   مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به این که آموزش اصیل و واقعی یکی از انواع یادگیری های نوین است که مبتنی بر یک رویکرد آموزشی است و اجازه می دهد دانش آموزان به کشف بپردازند، مباحثه داشته باشند و به طور معناداری ارتباط مفاهیم با زمینه واقعی را درک کنند، خاطرنشان کرد: نیاز های واقعی به مشکلات پیچیده دنیای واقعی و اندیشیدن به راه حل های آنها با به کار گیری روش های مبتنی بر ایفای نقش فعالیت مسأله محور مطالعات موردی و اجتماع یادگیری تمرکز دارد.

   پورداود گفت: مسأله دیگر در یادگیری واقعی خود تنظیمی است که به نقش فرد و کودک در فرایند یادگیری می پردازد.

 

به اشتراک بگذارید :