27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۷/۰۱ ۱۱:۱۴:۵۲
کد مطلب:  1698299
سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور گفت:
مدرسه بدون دانش آموزان روح ندارد

امروز شکوفه های نازنین به ما معلمان روح می دهد، چرا مدرسه بدون حضور دانش آموزان بی روح است و ما فرهنگیان همواره در طی مدتی که کرونا در جهان و در کشورمان سیطره پیدا کرده بود، از این که دانش آموزان در مدرسه حضور نداشتند؛ بسیار ناراحت بودیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور میترا تیموری در مراسم آغاز جشن کلاس  اولی ها در هرمزگان که به صورت نمادین در مدرسه دخترانه شاهد ناحیه یک بندرعباس برگزار شد، افزود: ما معلمان نیز همه تلاش خودمان را بکار بسته ایم که دانش آموزان ما از آموزش بی بهره نباشند، که به هر طریق ممکن و آنچه که در توان داریم بتوانیم دانش آموزان مان را همواره و به طور مستمر در جریان آموزش و یادگیری قرار دهیم.

وی بیان داشت:  قبول داریم که نارسایی ذاتی رسانه ها برای امر تعلیم و تربیت دانش آموزان نتوانست ما را به آن هدفی که داشتیم برساند اما با توجه به اینکه مهم ترین هدف ما حفظ  و تامین سلامت دانش آموزان، اولیا و معلمان است و ما به این تن داده ایم که از راه دور با دانش آموزان ارتباط داشته باشیم.

سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور اظهارداشت: خوشبختانه طوری شرایط فراهم شده است که با تولید واکسن های متعدد مقداری از این تنش کم شود و جهان دارد به سمتی می رود که بزودی با این ویروس مبارزه کرده و ختم به پیروزی شود و زمینه را برای حضور تمام مشاغل و بویژه حضور دانش آموزان در مدارس فراهم کند.

تیموری ادامه داد: ما خوشحالیم که تعلیم وتربیت هم می تواند از این پیشرفت بهره مند شود و بتوانیم معلمان، دانش آموزان، مدیران و اولیا را در مدرسه داشته باشیم و آن شور و حرارت را مجدد به کلاس های درس برگردانیم .

وی اضافه کرد: بواسطه تصمیم در امور بین الملل و وظیفه ای که داشتم که جهان را از این بات بررسی کنم که بررسی های متعدد نشان داد که حضور نداشتن دانش آموز در مدرسه لطمه های بسیار جبران ناپذیری هم به بحث آموزش یادگیری و هم به بحث پرورش و تربیت در واقع فرایندهای روانی می زند.

این مقام فرهنگی در وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: از بین دانش آموزانی که در سراسر جهان متاثر از این آندمی تعطیل بوده و در منزل بودند؛ 70 درصد شان دچار فقر مطلق یادگیری شدند که پیش بینی کردند10 سال طول می کشد که آن لطمه هایی که به دانش آموز وارد شده، بتواند جبران شود.

وی ابرازداشت: غیر از این، مشکلات روحی و روانی که به بچه ها و خانواده ها وارد شده است که این ها همه نیاز به بازپروری و ترمیم دارد و این جز با بازگشایی مدرسه ها حاصل نمی شود؛ بنابراین ما همه توان خودمان در وزارت آموزش و پرورش با همکاری سایر دستگاه ها بکار بسته ایم که شرایط را طوری مهیا کنیم که دانش آموزان بتوانند در مدرسه ها حضور داشته باشند.

تیموری گفت: ما نمی خواهیم که بازگشایی مدرسه ها ابتدا با حضور حداکثری و صد درصدی دانش آموزان باشد، باتوجه به اینکه دغدغه سلامتی دانش آموزان در درجه اول برای ما اهمیت قرار داده ما تمام تلاش مان می کنیم که محیط مدارس را ایمن نگه داریم که بهداشتی و سالم باشد و بعد باتوجه به آن پروتکل هایی که به ما ابلاغ شده است گام به گام به سمتی برویم که در مدرسه حضور داشته باشند .

سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور تصریح کرد: اولویت حضور در مدارس هم با دانش آموزانی است که در پایه های ابتدایی هستند؛ چون این ها مهم ترین بخش تعلیم و تربیت در این پایه رقم می خورد و همین طور دانش آموزان با نیاز ویژه، دانش آموزان دختر و این اصل جهانی است دانش آموزانی که نیاز بیشتری به حضور در مدرسه دارند، اولویت حضور با آن ها باشد.

تیموری گفت: خواهش داریم از اولیا دانش آموزان که به ما کمک کنند که هم در حفظ سلامت دانش آموزان بکوشیم و هم شرایط را فراهم کنیم که دانش آموزان به محیط مدرسه برگردند و به معلمان و به کادر آموزشی و مدیران مدرسه کمک کنند.

وی یادآورشد: از معلمان هم خواهش داریم اصل اول که حفظ سلامت دانش آموزان است را به طور حتم در نظرداشته باشند و در واقع این را مدنظر داشته باشند که ما در درجه اول می خواهیم فرد به لحاظ جسمی سالم باشد و بعد به پرورش روح و روان دانش آموزان بپردازیم.

این مسوول فرهنگی در پایان از عوامل آموزش و پرورش هرمزگان بویژه مدیرکل آموزش و پرورش استان که در استان با همکارانشان تلاش شبانه روزی داشتند و هم در کشور با حضورشان در جلسه شورای معاونان و در حضور وزیر آموزش و پرورش مدام کمبودها، نقصان ها و چالش هایی که استان برای بازگشایی و اداره مدرسه بودند را می فرمودند و ما در ستاد مترصد از فرصت هایی بودیم که این مسائل را برطرف کنیم.

تیموری ادامه داد: امیدواریم روز شنبه بتوانیم جشن آغاز سال تحصیلی برای سایر پایه ها داشته باشیم و مدارس را مهیا کنیم و در طی سال به سمتی برویم که سایر مدارس وقتی که پروتکل ها به ما اجازه می دهد، بازگشایی داشته باشیم.

وی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره معلمان و دانش آموزانی که در اثر کرونا فوت شدند، گفت: آرزو داریم که همه اولیا و معلمان و کادر اداری سلامت و تندرست باشند و سال آرامی در پیش داشته باشیم  و شور و هیجان به مدرسه برگردد.

سرپرست مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور گفت: حامل پیام ابلاغ وزیر آموزش و پرورش و تبریک معاونان برای مدیران، معلمان و دانش آموزان هرمزگان هستم که ضمن عذرخواهی قول مساعد دادند که تمام تلاش مان را در ستاد و وزارتخانه بکار می بریم که بتوانیم تا جایی امکان دارد نواقص را برطرف کنیم و بار دیگر شاهد شور و شوق و انرژی و گرمای دانش آموزان و معلمان باشیم.

به اشتراک بگذارید :