10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ ۱۱:۵۵:۰۷
کد مطلب:  1696467
آموزش مجازی یا حضوری؟ مسأله این است

از سال 98 و با شیوع همه گیری ویروس منحوس کرونا، معضل مهمی که خانواده و دانش آموز با آن درگیر شده اند، آموزش مجازی است. و همواره این سوال برای آنها مطرح است که آیا این شیوه آموزشی همانند آموزش حضوری مثمر ثمر واقع شده است یا خیر؟

محمد مهدی عموپور مشاور تحصیلی و تربیتی در گفتگویی با اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان گیلان اظهار داشت: هدف اصلی و مهم آموزش و پرورش ایجاد تغییرات مثبت در مهارت ها، دانش و نگرش های دانش آموزان است  و آموزش مجازی و الکترونیکی در جهان امری شناخته شده محسوب می شود و صرفاً محدود به دو سال اخیر نیست. وی با اشاره به پیشرفت های شگرف ارتباطی در سده اخیر اظهار داشت: پیشرفت های چشمگیری که در عرصه های دیجیتالی در قرن 21 شاهد آن بوده ایم مسیر آموزش را تا حدی به سمت مجازی شدن پیش برده بود، اما پاندمی کرونا فرصتی جدید را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار داد تا از آموزش های سنتی کمی فاصله گرفته و با عصر اطلاعات همراهی بیشتری داشته باشند.

اما سوال مهمی که در ذهن ها متبادر می شود این است که آموزش مجازی تا چه اندازه اثر بخش است؟ مشاور تحصیلی و تربیتی آموزش و پرورش در این باره می گوید: آموزش مجازی و تحت وب در دسته آموزش های سازگار قرار می گیرد. در این شیوه آموزشی که نوعی یادگیرنده محور است معلم صرفا در نقش تسهیل گر عمل می کند و یادگیرنده یا دانش آموز باید برفرایند یادگیری خود نظارت داشته و آن را بسازد. عموپور در ادامه با برشمردن برخی چالش های آموزش مجازی اظهار داشت: در این شیوه آموزشی علاوه بر اینکه فرد باید سواد استفاده از رایانه را داشته باشد لازم است یادگیری خود را هم تنظیم کند. این مورد چالش بزرگی را میان خانواده ها ایجاد کرده و در جلسات مشاوره ای عامل اختلاف اولیا و دانش آموزان عدم توجه دانش آموز به خودتنظیمی خود و کنترل زمان و میزان مطالعه است.

  وی افزود: از دیگر مشکلات آموزش مجازی به کم شدن تعاملات و روابط معلم-دانش آموز برمی گردد. این موضوع در مقطع ابتدایی به خودی خود تاثیرات منفی را بر فرایند اجتماعی شدن دانش آموزان برجای گذاشته است. این مشاور تربیتی در مورد نقش معلم در اجتماعی شدن دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی گفت: دانش آموزان در این مقطع به تقویت کننده های بیرونی علاقه مندی بیشتری نشان می دهند، حتی یک لبخند معلم عامل انگیزشی مهمی برای تلاش بیشتر فرد می تواند محسوب شود، این مهم در آموزش مجازی به اندازه کافی  برآورده نمی شود و خانواده ها با مشکل کاهش انگیزه تحصیلی دانش آموزان در دوره جدید رو به رو شده اند.

عمو پور با تأکید بر اهمیت آموزش حضوری دانش آموزان به رغم انتقاداتی که به آن وارد شده است خاطرنشان کرد: آموزش حضوری  مشکلات آموزش مجازی را ندارد و باتوجه به حضور معلمان توانمند در بدنه آموزش و پرورش در سالهای گذشته موثر بوده است. حضور در مدرسه مسئولیت پذیری و خود نظم دهی دانش آموزان را افزایش می دهد، هر چند مدارس برخی قوانین بعضاً منعطف ناپذیری دارد ولی دانش آموز را برای زندگی اجتماعی و نظم در زندگی آماده می سازد.  

وی اظهار امیدواری کرد: باتوجه به واکسیناسیون گسترده معلمان، دانش آموزان و عوامل اجرایی مدرسه به نظر می رسد سلامت دانش آموزان برای حضور فعال در فضای مدرسه در ماه های آینده تضمین شده خواهد بود، بنابراین خانواده ها نگرانی های کمتری برای فرستادن دانش آموزان به مدرسه داشته باشند.

 

 

به اشتراک بگذارید :