14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ ۰۹:۰۶:۰۰
کد مطلب:  1692183
سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، تشریح کرد:
معرفی فصلنامه «آموزش زیست‌شناسی» از گروه نشریات رشد

سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی قصد دارد در سلسله گزارش‌هایی مجلات رشد را معرفی کند که در پنجمین گزارش خود به معرفی فصلنامه «آموزش زیست‌شناسی» می‌پردازد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، «دفتر انتشارات و فناوری آموزشی» با وظیفه اصلی مدیریت و تولید نشریات رشد، از دفترهای تابعه سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش محسوب می‌شود. این دفتر در سال 1341 با عنوان «مرکز تهیه‌ خواندنی‌ها برای نوسوادان» تأسیس شد و وظیفه‌ تولید و توزیع نشریات پیک را بر ‌عهده گرفت.

تاریخچه رشد آموزش زیست‌شناسی

نخستین شماره فصل‌نامه رشد آموزش زیست‌شناسی در پاییز 1364 در کشور منتشر شد. دوران چندده‌ساله انتشار مجله رشد آموزش زیست‌شناسی را می‌توان به سه دوره نامساوی تقسیم کرد: دوره اول، از شماره نخست (پاییز 1364) تا شماره سی و هفتم (پاییز 1375) (37 شماره در 11 سال)، دوره دوم، پس از یک سال تعطیلی، از شماره سی و هشتم (پاییز 1376) تا شماره پنجاه و ششم (پاییز 1383) (19 شماره در 7 سال) و دوره سوم، از شماره پنجاه و هفتم (1383) .

البته، در اوایل دهه 1380، انتشار مجله ناخواسته مدتی متوقف شد و پس از آن هم مدت کوتاهی تا شماره 57 که در زمستان 1383 منتشر شد، با تأخیر و به تعداد کمتر از چهار شماره در سال، منتشر شد. در حال حاضر از «نشریه رشد آموزش زیست‌شناسی» سه شماره در سال منتشر می‌شود.

اهداف مجله رشد آموزش زیست‌شناسی

فصل‌نامه رشد آموزش زیست‌شناسی به منظور تقویت مهارت‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان زیست‌شناسی کشور و ارتقای اصول و مبانی آموزش و پرورش؛ معرفی راهبردها، رویکردها و روش‌های آموزش زیست‌شناسی، کمک به ارتقای دانش معلمان زیست‌شناسی کشور نسبت به محتوای کتاب‌های درسی، ایجاد زمینه‌های مناسب برای هم‌اندیشی و تبادل نظر بین معلمان زیست‌شناسی، کارشناسان و برنامه‌ریزان درسی برای بهبود یا رفع تنگناهای آموزشی، آشنا کردن معلمان زیست‌شناسی با تازه‌ترین دستاوردهای علمی در زمینه زیست‌شناسی، افزایش آگاهی‌های معلمان درباره رویدادهای علمی ـ آموزشی زیست‌شناسی در جهان و آشنا کردن معلمان زیست‌شناسی با مهم‌ترین مسائل موجود در حوزه‌های علمی ـ آموزشی منتشر می‌شود.

چشم‌انداز آینده

هیأت تحریریه رشد آموزش زیست‌شناسی در نظر دارد با استفاده از پیشرفت‌ محیط‌های مجازی، علاوه بر توسعه‌ محتوای نشریه، به سوی نشریه‌ای تمام‌چندرسانه‌ای، حرکت کند.

همچنین از تابستان 1400 در سایت مجلات رشد صفحه‌ای برای «فصلنامه رشد آموزش زیست‌شناسی» درنظر گرفته شده است. علاقه‌مندان برای آشنایی بیشتر با رشد آموزش زیست‌شناسی و دریافت نسخه‌های قبلی این مجله می‌توانند به آدرس https://www.roshdmag.ir/fa/basicsciences/zist  مراجعه کنند.

به اشتراک بگذارید :