22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ ۱۴:۴۸:۲۷
کد مطلب:  1691163
مدیرکل آموزش و پرورش فارس در نشست خبری با اصحاب رسانه خبرداد:
زنگ آغاز سال تحصیلی جدید 3مهرماه در مدارس فارس نواخته می شود

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه زنگ اغاز سال تحصیلی جدید روز شنبه 3 مهرماه همزمان با سراسر کشور در مدارس فارس نواخته می شود گفت: سال تحصیلی 1401-1400 در کلانشهرهایی نظیر شیراز، غیرحضوری آغاز می‌شود و تعیین روش فعالیت آموزشی در مدارس سایر نقاط شهری و روستایی و عشایری را بر عهده شورای مدرسه است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر فرهاد اسماعیلی در نشست  خبری با رسانه های استان در شیراز با بیان اینکه با شیوع کرونا همگان متوجه شدند که مدارس تنها کارکرد آموزشی ندارد بلکه بخشی از مهمترین کارکردهای فضاهای آموزشی، تربیتی است، گفت: از آنجا که مدرسه مامنی برای رفع نیازهای عاطفی دانش آموزان به شمار می‌رود، طی ۲ سال گذشته و با تعطیل شدن آموزش‌های حضوری مسائل روحی و روانی بیش از کرونا بر دانش‌آموزان و خانواده‌ها فشار آورد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با اعلام  اینکه، امسال هم آموزش در دوره های مختلف تحصیلی، با روش‌های مختلف حضوری، نیمه حضوری و غیرحضوری دنبال خواهد شد، گفت:  احتمالا با اتمام واکسیناسیون معلمان و دانش آموزان، فضای بازگشایی مدارس در این استان اواخر مهر و اوایل آبان، به صورت تدریجی فراهم خواهد شد، اما در عین حال تصمیمات قطعی منوط به اجازه ستاد ملی کروناست.

اسماعیلی خصوص اجرایی شدن تدریس زبان‌های آلمانی و فرانسه در کنار زبان انگلیسی، گفت: آموزش زبان خارجه ترجیحی موضوعی است که در سند تحول بنیادین دیده شده اما فعلا ابلاغی در این باره نداشته‌ایم و از طرفی اجرایی شدن این فرآیند، پیچیدگی‌های خاصی داشته و نیازمند فراهم شدن بسترها است.

وی همچنین با یادآوری اینکه فعالیت رسمی مدارس در فارس همزمان با سراسر کشور سوم مهرماه، آغاز می‌شود، به نحوه فعالیت آموزشی در این استان اشاره و اضافه کرد: تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص برعهده شورای مدرسه است و البته تصمیمات باید منطبق با مصوبات ستاد مدیریت کرونا باشد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه روند آموزش در کلانشهرهایی نظیر شیراز، فعلا غیرحضوری است و امکان دارد در آینده، با در نظر گرفتن شرایط و امکان رعایت دقیق پروتکل‌ها، تغییر کند، گفت: برای برگزاری آموزش حضوری طبق استانداردهای بهداشتی، فاصله یک و نیم متری دانش‌آموزان تعیین شده است و شورای مدرسه نیز باید مطابق با همین دستورالعمل‌ها تصمیم گیری کند.

 

به گفته اسماعیلی، بیش از ٩٠ درصد فرهنگیان استان تاکنون واکسینه شده‌اند و افراد باقیمانده نیز امکان دریافت واکسن را دارند و بحث واکسیناسیون دانش‌آموزان هم مطابق با تصمیمات ملی دنبال می‌شود.

وی با بیان کرد: در سال تحصیلی جدید اگر مدرسه‌ای شرایط مناسبی نداشته باشد شورای مدرسه با اولویت قرار دادن سلامت دانش اموزان، اقدام به برگزاری مجازی کلاس‌های درس خواهد کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین اعلام کرد که مدرسه منحله در هیچ یک از نقاط آموزشی استان شده نداریم اما جایجایی به دلیل استاندارد نبودن انجام شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص رفع نواقص شبکه شاد در سال تحصیلی جدید، اظهار کرد: سال گذشته و با آغاز آموزش‌های مجازی متوجه شدیم که هشتصد و سه نقطه استان اینترنت ندارند و پانصد نقطه هم فاقد پوشش دهی تلویزیون هستند، طی رایزنی با وزارت ارتباطات، صدا و سیما واستانداری فارس پوشش‌ها افزایش و این هشتصد و سه نقطه به ٢٠٠ نقطه تقلیل یافت و اتفاقات خوبی در این باره رقم خورد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد:شبکه شاد موجود تازه متولد و تنها اپلیکیشن آموزش محور است و تنها افراد با هویت دانش آموز، معلم و مدیر امکان حضور در این شبکه دارند.

او با بیان اینکه شبکه شاد یک ابتکار و افتخار داخلی است که با نظر دانش آموزان، معلمان و اولیاء به بلوغ رسید، گفت: آخرین نسخه آن ٣١ شهریورماه رونمایی می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد که اینترنت و آپلودهای شبکه شاد رایگان بوده و برای سال تحصیلی جدید نیز ویرایش‌ها انجام شده و تداوم خواهد یافت.

اسماعیلی معتقد است که این شبکه، یکی از بهترین راه‌های ارتباطی و مویرگی با دنش آموزان است که باید همیشه حفظ شود.

وی با بیان اینکه برای قضاوت میزان ثبت نام دانش آموزان استان در سال تحصیلی جدید هنوز زود است، گفت: برابر آخرین آمارها، 99 و شصت و چهار درصد از کلاس اولی‌های فارس برای سال تحصیلی جدید ثبت نام کرده‌اند و از آنجا که سامانه ثبت نام همچنان باز است باید قضاوت چرایی عدم حضور مابقی را به روزهای آتی موکول کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس به اجرای طرح «آباء»؛ آشتی با آموزش ویژه بازماندگان از تحصیل هم اشاره و بیان کرد: این طرح برای رصد و پیگیری دانش آموزانی که از تحصیل باز مانده‌اند، اجرایی شده است.

به اشتراک بگذارید :