15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ۱۳:۰۸:۰۲
کد مطلب:  1689153
گفتگوی تلویزیونی مدیرکل آموزش و پرورش استان در برنامه افق روشن صداوسیمای مرکز ایلام:
کرونا وقفه‌ای در روند آموزش ایجاد نکرده است / آمادگی آموزش و پرورش ایلام برای ارایه سه شیوه آموزش دانش‌آموزان / تلاش برای آموزش نیمه حضوری دانش‌آموزان از آبان ماه / تاثیر آموزش مجازی بر فرآیند رشد اجتماعی و جسمی دانش‌آموزان / مدارس بدون زیرساخت بهداشتی، مجاز به آموزش حضوری نیستند

مدیرکل آموزش و پرورش استان با حضور در برنامه افق روشن که از صداوسیمای مرکز ایلام پخش شد به مدت 30 دقیقه به سوالات مربوط به چگونگی آغاز سال تحصیلی پاسخ داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام، امیر مهردادی در این میزگرد با اشاره به تعطیلی مدارس در اواخر سال ۹۸ گفت: از اواخر سال ۹۸ با شیوع کرونا آموزش‌های حضوری به غیرحضوری تغییر یافت و از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی مختلف برای دانش‌آموزان استفاده تا اینکه در سال تحصیلی گذشته پیام‌رسان شاد راه اندازی شد

امیر مهردادی با ذکر اینکه تمامی برنامه‌های آموزشی، ضمن خدمت و هر نوع آموزشی که قصد انتقال آن به معلم یا دانش‌آموز داشته باشد از طریق کانال شاد ارایه می‌شود، افزود: در این زمینه کمبودها و محدودیت‌هایی در زمینه عدم دسترسی به وسایل آموزشی مجازی دانش‌آموزان و شبکه اینترنت وجود داشت که با مشارکت و همراهی دستگاه‌های مختلف بخش زیادی از آنها رفع شد.

وی عدم دسترسی برخی دانش‌آموزان به وسایل آموزش مجازی را بخشی از این مشکلات اعلام کرد و یادآور شد: در این زمینه برخی افراد خیر و نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد اقدام به توزیع تبلت آموزشی بین شماری از دانش‌آموزان نیازمند کردند.

وی اظهار داشت: از طرفی با توجه به ضعف زیرساخت‌های ارتباطی و مخابراتی در مناطق دورافتاده روستایی و عشایری در این زمینه مخابرات و شرکت ارتباطات زیرساخت اقدام‌های تاثیرگذاری انجام دادند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام یکی از شیوه‌های این اداره کل برای ارایه آموزش تحصیلی دانش‌آموزان در مناطق دورافتاده یا افرادی که به وسایل آموزش مجازی دسترسی ندارند را تهیه درسنامه عنوان کرد و گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد وقفه در ارایه آموزش‌ها به این افراد معلمان در مناطقی که دانش‌آموزان به امکانات آموزشی دسترسی نداشتند بصورت حضوری با رعایت پروتکل‌ها و یا از طریق تهیه درسنامه آموزش‌ها را به دانش‌آموزان ارایه کردند.

آمادگی آموزش و پرورش ایلام برای ارایه سه شیوه آموزش دانش‌آموزان

مهردادی افزود: امسال با توجه به تجربه‌های گذشته و هماهنگی‌های انجام گرفته با سایر دستگاه‌ها سعی می‌شود، خانواده‌ها دغدغه کمتری برای آموزش‌های مجازی داشته باشند و برای سال تحصیلی جدید آمادگی کامل برای ارایه آموزش به دانش‌آموزان از طریق حضوری، مجازی و نیمه‌حضوری وجود دارد.

وی تاکید کرد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام گرفته آموزش دانش‌آموزان در مهرماه در مدارس پرجمعیت بصورت غیرحضوری و در مناطق زیر پنج دانش‌آموز نیز حضوری خواهد بود.

تلاش برای آموزش نیمه حضوری دانش‌آموزان از آبان ماه

مدیرکل آموزش و پرورش ایلام با اشاره به اینکه عمده معلمان این استان واکسن تزریق کرده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه دز دوم را نیز تزریق کنند، گفت: از طرفی برنامه‌ریزی برای تزریق واکسن والدین دانش‌آموزان نیز توسط وزارت بهداشت در دست اقدام است.

مهردادی اظهار داشت: تلاش می‌شود در صورت واکسیناسیون اطرافیان دانش‌آموزان، آموزش مدارس از آبان ماه بتدریج بصورت نیمه‌حضوری آغاز و در این زمینه برای سه شیوه متناسب با پروژه مهر آمادگی وجود دارد.

وی این شیوه‌ها را شامل آموزش حضوری، مجازی و نیمه‌حضوری عنوان کرد که در نحوه نیمه‌حضوری هم استفاده از فضای مجازی در بستر شاد و هم تقسیم‌بندی دانش‌آموزان به گروه‌های محدودتر انجام می‌شود.

وی یادآور شد: در این شیوه فضای مدارس باید دارای استاندارد لازم باشند و نظارت لازم از جمله تقسیم‌بندی درست دانش‌آموزان و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی انجام خواهد شد.

تاثیر آموزش مجازی بر فرآیند رشد اجتماعی و جسمی دانش‌آموزان

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام به عوارض ناشی از آموزش‌های مجازی دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: شیوه آموزش مجازی هم بر سلامت جسمی و هم رشد اجتماعی دانش‌آموزان تاثیر منفی گذاشته است.

مهردادی از جمله مهمترین عوارض جسمی دانش‌آموزان به علت آموزش مجازی را کم‌تحرکی، چاقی و تنبلی عنوان کرد و اظهار داشت: همچین شیوه غیرحضوری بر ابعاد مختلف فرآیند رشد اجتماعی، شناختی و معنوی دانش‌آموزان تاثیرگذار است به عنوان نمونه حضور دانش‌آموز در مدرسه و نظم و انضباطی که در مدرسه فرا می‌گیرد در تکمیل این فرآیند در زندگی فردی تاثیر مهمی دارد.

وی پایین آمدن اعتماد بنفس را از دیگر عوارض ناشی از آسیب‌های آموزش غیرحضوری مدارس عنوان کرد و افزود: چون دانش‌آموزان در این مدت از جمع هم‌کلاسی و دوستان مدرسه فاصله گرفته‌اند در تضعیف اعتماد بنفس آنها نقش داشته است.

به گفته مهردادی، از طرف دیگر مدرسه بهترین فضا برای دانش‌آموزان است که مهارت‌های اجتماعی مختلف بویژه برخورد با چالش‌ها را فرا گیرند.

وی همچنین با اشاره به پایه اول و دوم دبستان به عنوان پایه های حیاتی دانش‌آموزان تاکید کرد: تاثیر منفی عدم حضور دانش‌آموزان این دو پایه در مدارس بیشتر از سایر پایه‌هاست.

مدارس بدون زیرساخت بهداشتی، مجاز به آموزش حضوری نیستند

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام با اشاره به اینکه حضور دانش‌آموزان در مدرسه در رشد همه‌جانبه آنها تاثیرگذار است از والدین خواست: چنانچه زمینه حضور دانش‌آموزان در مدارس فراهم شد همکاری لازم داشته باشند.

مهردادی افزود: در صورت تصمیم بر بازگشایی مدارس، مدرسه‌ای که زیرساخت بهداشتی نداشته و پروتکل‌ها را رعایت نکند مجاز به آموزش حضوری نخواهد بود.

وی اظهار داشت: هم اینک بالای ۹۰ درصد معلمان استان واکسینه شده و تعداد محدودی که واکسینه نشده‌اند از آنها می‌خواهیم برای واکسن اقدام کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش ایلام بیان کرد: آمادگی کامل برای آغاز سال تحصیلی جدید وجود دارد و تاکنون در فرآیند ثبت‌نام، تامین فضا و تجهیزات مدارس، ثبت و سفارش و توزیع کتاب‌های درسی، ساماندهی نیروی انسانی و سنجش سلامت نوآموزان اقدام‌های لازم انجام داده است.

مهردادی با ذکر اینکه آموزش و پرورش متعلق به مردم است، ابراز امیدوارد کرد: با برنامه‌ریزی انجام گرفته و همکاری والدین سال تحصیلی آینده بهتر از گذشته آغاز شود و چنانچه خانواده‌ها با مشکلی برخورد کردند برای تسریع در رفع آنرا به این اداره کل اعلام کنند.

وی همچنین با اشاره به اختلال در ساعت خواب عمده دانش‌آموزان به علت  استفاده فراوان از فضای مجازی  از والدین خواست: تا قبل از مهرماه از فرصت باقیمانده استفاده کرده و با کمک به تنظیم ساعت خواب فرزندان دانش‌آموز، آن‌ها را برای سال تحصیلی جدید آماده کنند.

به اشتراک بگذارید :