18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ ۱۰:۱۰:۲۴
کد مطلب:  1688683
مریم حکیمی معلم بازنشسته :
دوران بازنشستگی / دوران فرصت / دوران ثبت تجربه و دوران به میراث گذاشتن تجارب مفید است

مریم حکیمی معلم بازنشسته : دوران بازنشستگی / دوران فرصت / دوران ثبت تجربه و دوران به میراث گذاشتن تجارب مفید است.

به گزارش روابط عمومی مدیریت آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون خانم مریم حکیمی معلم باز نشسته طی گفتگو با خبر نگار روابط عمومی به سوالات وی اینگونه پاسخ دادند :

خودتون را معرفی و از سوابق کاریتون برا مون بگید :

به نام او که نامش بیانگر نام آفتاب  است    

مریم حکیمی بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان تیران و کرون در سال ۶۷ عبای پر افتخار معلم بودن را بر دوش  احساس کردم با گذراندن دوران تحصیلات در دانشسرا الزهرا س در سال ۷۱ به صورت رسمی با عشق شروع به کار نمودم. شروع معلمی در دورترین روستای ترک زبان آغاز شد ابتدا با آموزگاری بعد مدیر اموزگار بیتوته در شرایط سخت با تدریس دو پایه بودن کلاس های درس و... بیشترین زمان در آموزش و پرورش تدریس در کلاس اول بود که با تمام فراز و نشیب ها بسیار شیرین و لذت بخش بود  الان هم به تک تک فرزندان سرزمینم سلام و درود می‌فرستم  مخصوصا دانش آموزان عزیزم  که آنها هم شغل و عشق معلمی را انتخاب کرده اند..

 مقایسه آموزش پرورش قبل و آموزش و پرورش جدید از نظر شما :

درزمان تدریس ومعلمی بنده آموزش و پرورش را سه قسمت تقسیم کردم دهه  اول ۷۰ تا ۸۰ تکراری و آموزش به ندرت در روشهای نوین تدریس و  تحقیق و توسعه یافته در امر درس پژوهی و....معلم محور  و ....دهه دوم    سال های تحصیلی ۸۰ تا۹۰  ،سالهای تغییر و تحول در نظام آموزشی و تغییر کتب درسی از جمله علوم که بسیار روشهای نوین را به ارمغان آورد که باز یک سری مشکلات خاص در این دوره وجود داشت با توجه به مدرس دوره های روش های تدریس کتب جدید تألیف ا ز جمله هدیه های آسمان و....طبق تجربه به دست آمده بیان میکنم  مثل نپذیرفتن تغییرات توسط خانواده‌ها و بعضی تغییر نکردن روشهای همکاران و نداشتن امکانات برای بروز شدن تدریس هم بعد آموزش و هم پرورش و..؟هزاران دلیل که باز خللی در زحمات ارزشمند همکاران تا حدودی ایجاد نمی‌کرد دهه سوم سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ که بنده تا سال ۹۷ در خدمت آموزش و پرورش بودم تحول صد در صد ارزشیابی توصیفی که گام ان در دهه قبل شروع شده بود و باز محاسن و معایب بسیار زیاد با توجه به پایه جدید تحصیلی ششم ابتدایی که به خاطر موهبت آموزش و پرورش بعد از کسالت ایجاد شده برای من کلاس ششم هم عبای دوخته شده بر دوش من  بود  و با تجربه به دست آمده در  پنج سال  پایانی خدمت در پایه ششم بیسوادی و بیخیال بودن را در مجموعه سواد آموزان به خوبی حس کردم.

از خاطراتتون برا مون بگید :

خاطرات دوران خدمت بسیار زیاد است الآن هم در نگارش کتاب تجربه سبز به اثرگذار ترین آنها اشاره کرده ام اما خاطره اولین سالهای تدریس در روستایی مشغول تدریس بودم که اکثر مواقع مارمولک های در کلاس تردد داشتن و ابراز ترس از خانم معلم بی تجربه ....دانش آموز بسیار باهوش و دوست داشتنی من با جعبه هدیه پراز مارمولک برای همیشه ترس از وجودم پاک کرد البته ناگفته نماند که خانم معلم با دست در جعبه پر از مارمولک  کارش به دکتر و..... ولی هزاران درس آقا رضای کلاس به من داد که کسی که در راه عشق قدم می‌گذارد  قطعا دریا دل می شود و با تمام موانع می‌جنگند و با پشتکار و جدیت و امید به خداوند به اهداف متعالی خود می‌رسد و برای شکوفایی رشد دانش آموزان زمان و مکان نمی شناسند که رشد را در سال ۸۹ با بحث جابر حس کردم که برای فعالیت های طرح تا نیمه های شب مشغول تحقیق و پژوهش در رابطه با موضوع بودیم که زمان برایمان معنا نداشت مدیر مخاطب آن سالها  که عضو گروه بازنشستگان محترم است شاید برایش یادآور خاطره شود که ما وگروه مادران و شاگردان تا پاسی ‌از شب بدون در نظر داشتن زمان و مکان دنبال تحقیق و پژوهش برتر بودیم در قالب طرح های نوین جابر یا آموزش های نوین و برتر که به نظر من با مرور خاطرات به این نتیجه رسیده ام که معلم عاشقانه های خود را به دانش آموزان و اولیا هدیه میدهد و با ایجاد تنش های مثبت سازندگی بهترین ارمغان در دست اوست و اما بهترین خاطره روز اول شروع به کارم بود که احساس شادی در کنار فرشتگان زمینی می کردم و سخت ترین خاطره زمانی بود که وسایل خود را کارتن و بار سفر از مدرسه می بستم تنها نکته آی که برای لذت بخش بود اینکه حس می‌کرد و حق هیچ دانش آموز در لابلای وسایل مخفی نیست و در حد توانم تلاش کردم.

نظر شما پیرامون بازنشستگی :

در مورد دوران بازنشستگی که من اسم آن را تغییر دادم دوران فرصت.. دوران ثبت تجربه ..دوران به میراث گذاشتن سه دهه  تجارب مفید و.... متاسفانه در  دوران طلایی فرصت  در هر ارگان و رشته به روز مرگی تبدیل شده که اکثریت همکاران محترم مخصوصا برادران عزیز مشغول شغل جدید برای برآوردن نیازهای اولیه خویش هستند و سالهای تجربه به همراه هزاران امید و آرزو مدفون خاک و اسیر  زندان ‌ ساخته شده است که خود هیچ نقشی در استرس این دوره که باید با آرامش زندگی کنند ندارند و قطعا کسی هم  پاسخگو نیست که مشکلات آنان را از قلم نگارش باز می‌دارد و تجارب ارزشمند دست نخورده باقی خواهد ماند  ولی باز از همکاران عزیزم خواهشمندم با تمام مشکلات و بیماری‌ها که درگیر هستند با فرصت دوباره تجارب سبز خود را هدیه به همکاران جدید کنند.

صحبت شما با همکاران فرهنگی :

سلام و خسته نباشید خدمت همکاران عزیز کادر اداری و مدیران و معاونان مدارس و....  قلم در دست گرفتن و نوشتن در این مورد بسیار دشوار است تنها آرزوی قلبی خودم را در قالب راهنمایی عرض می‌کنم  عاجزانه از کادر اداری و مدیران و... درخواست دارم که به دنبال همکاران با تنش های جدید و فوق العاده و خلاقیت های جدید باشید از راکد ماندن همچون مرداب و کلیشه ای رفتار کردن دوری کنید تا تنش ایجاد نگردد و ناسازگاری وجود نداشته باشد پیشرفت حاصل نمی‌شود دریا گونه پر موج و پر تلاطم در راه علم و دانش در حرکت باشید قبل از آموزش دودوتا چهارتا ... انسانیت و مردانگی و با خدا بودن را آموزش دهید که درد جامعه است گام های استوار خود را با عشق در شروع سال تحصیلی جدید بردارید که با همیاری خانواده و ... قطعا به حیات طیبه خواهیم رسید اجازه دهید در قالب همان حیطه های شناختی و فرا شناختی و دانش و روانی حرکتی عشق و خدا و ایثار حرف اول را بزند و چه زیبا به اهداف نظام آموزشی و پژوهشی و پرورشی خواهیم رسید اجازه دهید با تحقیق و پژوهش دانش آموزان حقایق علم  را جستجو و آزاده زیستن را بیاموزند  از تجارب همکاران بازنشسته استفاده و بهره برداری کنید.

صحبت پایانی شما :

و اما سخن پایانی ....خدا را هزاران بار می ستایم که عبای معلمی بر دوشم گذاشت و از او خواستارم به عظمت خود قصور در کار را ببخشد و...باز .طلب بخشش و مغفرت برای عزیزان فرهنگی مرحوم ومرحومه از جمله خانم آقایی و خانم قاری و....از خداوند طلب صبر برای خانواده محترم این عزیزان آسمانی دارم از همکاران فرهنگی و بازنشستگان محترم حلالیت می‌خواهم که بدون غرض تنها برای سازندگی لب به سخن و دست به کاری زدم و.... امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید

خدایا تو رسالت از پیامبر روی دوشم چو نشانی  ...   معلم بودنم هم خلقت  زیبا  نگاه آسمانی می فشانی ..
کلاسم غرق نور و سبزی از جنس بهشت است ....     فرشته در کنارم باز بی تاب است واو را می نشانی

 

به اشتراک بگذارید :