16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ ۱۹:۲۴:۰۸
کد مطلب:  1687895
بسته خبری هفته؛
آموزش ‌و پرورش استان اصفهان در هفته‌ای که گذشت

عنوان رتبه برتر اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان در مجموع شاخص‌های عمومی گروه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی در جشنواره شهید رجایی، گردهمایی مدیران و رؤسای آموزش و پرورش استان اصفهان، آغاز سال تحصیلی به صورت مجازی و... اخباری است که در بسته خبر این هفته می‌خوانید.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان، اهم اخبار هفته جاری اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان را در ادامه بخوانید:

* در بیست و چهارمین جشنواره شهید رجایی استان اصفهان اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان به‌عنوان رتبه برتر در مجموع شاخص‌های عمومی گروه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی معرفی شد و استاندار اصفهان با اهدای تندیس به مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان از اقدامات انجام شده در آموزش‌وپرورش استان تقدیر کرد.
* حسینعلی امینی مدیرآموزش و پرورش فلاورجان: پروژه مهر نماد مدیریت و همدلی در آموزش و پرورش است و آیین بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی سالانه در گستره ملی محسوب می شود. ستاد پروژه مهر درآموزش و پرورش شهرستان تشکیل و اعضای ستاد مشخص شده اند که از همین رو کمیته های ساماندهی نیروی انسانی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ ، تأیید صلاحیت ، نظارت و ارزیابی و کمیته انتصابات با برگزاری جلساتی پیگیر موضوعات مربوطه هستند.
* محمد علی نظام زاده مدیر آموزش و پرورش شهرستان هرند: مهم ترین عنصر در آموزش و پرورش، نیروی انسانی است، وضعیّت نیروی انسانی از چند ماه پیش مورد بررسی قرار گرفت و سعی می کنیم مثل سال های گذشته با استفاده از نیروهای حق التدریس شاغل و بازنشسته و برون سپاری فعالیّت ها و با همکاری ادارات طرح و برنامه و امور اداری اداره کلّ آموزش و پرورش استان اصفهان نیروی های مورد نیاز را تامین کنیم و این اطمینان را می دهم که هیچ کلاسی از اوّل مهر بدون معلّم نخواهد بود.
* از شنبه 20 شهریورماه سامانه توزیع کتاب در استان اصفهان فعال شده و مدیران مدارس با حواله صادره به مناطق و نواحی آموزش و پرورش این استان مراجعه کرده و کتاب‌های درسی دانش آموزان را برای سال تحصیلی جدید تحویل بگیرند. دانش آموزان هم برای ثبت سفارش کتاب‌های درسی خود را از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی به نشانی www.irtextbook.ir اقدام کنند. سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دانش آموزانی که مدرسه محل تحصیل خود را تغییر داده‌اند تا ۳۱ شهریور فرصت دارند برای اصلاح نشانی مدرسه محل تحصیل خود اقدام کنند.
* جعفر تحویل‌پور رییس اداره قرآن، عترت و نماز اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان: طرح ملی "إِنّی أُحِبُ الصَّلاه" با هدف برپایی اولین نماز جماعت مدارس در سال تحصیلی جدید در سنوات گذشته با حضور دانش‌آموزان برگزار می‌شد اما با توجه به تغییرات ایجاد شده در شیوه تعلیم و تربیت، امسال نیز این طرح به صورت مجازی در اولین روز سال تحصیلی ۱۴۰۱ - ۱۴۰۰ همزمان با سراسر کشور در استان اصفهان برگزار خواهد شد که این برنامه از طریق کانال رسانه قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش استان در شبکه شاد به نشانی https://shad.ir/rasanequran  برای تمامی دانش‌آموزان به صورت زنده پخش خواهد شد.
* مرضیه ذاکری رییس اداره امور شاهد و ایثارگران اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان: گام اول در بعد آموزشی، اجرای مطلوب ارزشیابی آغازین و برگزاری کلاس پیش نیاز است که این دو امر مهم می تواند برای ورود دانش آموزان به چرخه آموزشی و بهره برداری آنها از فضای مدرسه مقدمه و فرصتی مطلوب باشد.
* گردهمایی مدیران و رؤسای آموزش و پرورش استان اصفهان با حضور محمد اعتدادی مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان، اعضای شورای معاونین اداره کل و مدیران و رؤسای آموزش و پرورش نواحی و مناطق استان با محوریت موضوع پروژه مهر برگزار شد.
* محمدرضا نظریان مدیرآموزش و پرورش ناحیه 3 اصفهان: بیش از  80هزار دانش آموز در بیش از 380 واحد آموزشی مشغول تحصیل هستند که 60 درصد از این واحدهای آموزشی را مدارس غیردولتی تشکیل داده اند.
* محمد شفیع زاده مدیر آموزش و پرورش مبارکه: پیش بینی لازم جهت تهیه تبلت ، لوازم التحریر  و کمک به دانش آموزان نیازمند با  همت خیرین  ، توزیع 130 جفت کفش به دانش آموزان و ... انجام گرفته است و آموزش و پرورش با همت و تلاش همکاران تلاشگر فرهنگی به ویژه همکاران  مجموعه مدیریت  آمادگی کامل برای شروع سال تحصیلی جدید را طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا دارد.  
* نسرین باباپور معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: در حوزه سوادآموزی باید به سه افق آگاه‌سازی مخاطبان، توانمندسازی و سپس اصلاح، توجه ویژه داشته باشیم که امیدواریم به طور کامل محقق شوند. تا زمانی که در دوره ابتدایی بحث مبارزه با بی‌سوادی را جدی نگیریم و تارِکان تحصیل افزایش پیدا کنند، با شمار زیادی از بی‌سوادی روبه‌رو هستیم. آمار در حوزه سوادآموزی نشان می‌دهد که خیلی به شناسایی و جذب سوادآموزان توجه نشده است و از سوی دیگر تحقق حجم ابلاغی سالانه ما با مشکل مواجه است.
* محمد اعتدادی مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان: با شروع ماه مهر و آغاز سال تحصیلی آموزش دانش‌آموزان به صورت مجازی انجام خواهد شد و پس از آن منتظر تصمیم گیری ستاد ملی مبارزه با کرونا خواهیم بود. شبکه شاد متحول شده و برای سال تحصیلی جدید قابلیت های دیگری به آن اضافه می‌شود و دانش‌آموزان و معلمین تعامل بیشتری در آن خواهند داشت. برای شروع سال تحصیلی مطلوب اقدامات و فعالیت‌هایی در قالب پروژه مهر تعریف کردیم و همکاران من در سرتاسر استان برای سنجش میزان آمادگی مدارس برای بازگشایی یک مرحله مانور در روزهای آینده انجام خواهند داد تا با شناخت احتمالی کاستی ها و بسیج همه امکانات برای بازگشایی مدارس آماده شوند.
* محمدرضا ناظم زاده معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: هیچ نوع آموزشی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد، باتوجه ‌به تقدم سلامت بر آموزش، اگر ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت آموزش‌وپرورش به این نتیجه برسند که بازگشایی تدریجی اتفاق افتد، نیاز به اقناع خانواده‌ها داریم. گاهی نگرانی‌های خانواده دانش‌آموزان بی‌مورد است که باید این اطمینان را به جامعه بدهیم تا خانواده‌ها با آموزش‌وپرورش همراهی کنند و اجازه بدهند در صورت تصویب، دانش‌آموزان دو تا سه روز در هفته در مدرسه حاضر شوند.
* آذر کیوان امیرپور معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: در هفته گذشته دوز دوم واکسن سینوفارم و برکت تزریق شد. هم اکنون ۸۰ درصد از فرهنگیان استان واکسینه شده‌اند و مشکلی برای واکسیناسیون فرهنگیان نداریم. تعدادی بازمانده به‌خاطر بیماری و دلایل دیگر داریم که می‌توانند در مراکز تجمیعی واکسن تزریق کنند.
* لیلا سادات ابطحی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: بر اساس آمار اسمی اعلام شده از سوی وزارت آموزش‌وپرورش به استان اصفهان، ۵ هزار و ۲۳ دانش‌آموز بازمانده و تارک تحصیل در استان در سال تحصیلی گذشته داشتیم که از این تعداد ۳ هزار و ۴۰۲ نفر شناسایی و جذب شدند. شناسایی دانش‌آموزان بازمانده و تارک تحصیل در تمام نقاط استان انجام شد، بااین‌وجود بیشتر دانش‌آموزان بازمانده و تارک تحصیل در مناطق محروم و حاشیه شهر اصفهان و دانش‌آموزان اتباع خارجی بودند که تلاش کردیم با بسیجیان جهادگر مورد حمایت آموزشی قرار گیرند.
* عباس سلطانیان مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش در نشست خبری مسئولان اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: تمامی سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان آموزش‌های عمومی و متوسطه آموزش‌وپرورش کشور در شورای‌عالی آموزش‌وپرورش تصویب و به وزارت برای اقدام ابلاغ می‌شود. یکی از ارکان مهم عدالت آموزشی بحث مدارس عشایری و روستایی بود که دانش‌آموزان ما بعضاً امکانات لازم برای دریافت آموزش مجازی را نداشتند، یکی از راهبردهایی که در سال گذشته اجرا شد و امسال نیز مدنظر است فراهم‌کردن شرایط حضور این دانش‌آموزان در مدرسه است.
* محمد اعتدادی مدیرکل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: امروز به جایی رسیده‌ایم که بسیاری از مشکلات شبکه شاد برطرف شده و استفاده از شاد برای دانش‌آموزان، والدین و فرهنگیان به‌صورت رایگان است. با وجود همه کاستی‌ها و به‌ویژه کمبود نیروی انسانی، از پتانسیل‌های آموزش‌وپرورش استفاده کرده‌ایم و هیچ کلاس بدون معلمی نخواهیم داشت.
* سید محمد میرپور معاون پژوهش برنامه‌ریزی و توسعه منابع اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: تمام معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی که دارای شرایط قانونی مصوب مجلس شورای اسلامی هستند تعیین تکلیف شده‌اند.  اقدامات لازم برای استخدام این معلمان انجام شده است و کمبود نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش استان اصفهان با استفاده از پتانسیل نیروهای غیرموظف شاغل و بازنشسته، ورودی دانشگاه فرهنگیان، سهمیه استخدامی، سهمیه سرباز معلمی، تدریس عوامل اجرایی مدارس و استفاده از طرح خرید خدمات جبران می‌شود.
* لیلا سادات ابطحی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: باید عوارض عدم حضور دانش‌آموزان در مدرسه را جبران کنیم و به همین دلیل بازگشایی مدارس به‌صورت تدریجی، ایمن، آرام و اقتضایی خواهد بود که کمیته سلامت هر مدرسه تشکیل و پس از ارزیابی شرایط از نظر تعداد دانش‌آموزان، فضای آموزش و دیگر موارد دراین‌خصوص تصمیم‌گیری می‌کنند.  
* محمدرضا ناظم زاده دبیر ستاد پروژه مهر استان اصفهان: استفاده از شبکه شاد برای مخاطبین از جمله معلمین، دانش‌آموزان و حتی خانواده‌ها رایگان است، از ابتدای مهرماه آموزش‌ها به‌صورت مجازی خواهد بود اما به‌صورت تدریجی و آرام زمینه حضور دانش‌آموزان در مدارس با درنظرگرفتن تمامی شرایط فراهم می‌شود. ضمن اینکه در مدارس روستایی و عشایری که تعداد دانش‌آموزان کمی دارند کلاس‌ها به‌صورت حضوری و به‌صورت زیر ۱۰ نفر با رعایت فاصله‌گذاری برگزار می‌شود. هیچ آموزشی جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد و ما در برنامه‌های حضوری تقدم سلامت دانش‌آموزان بر آموزش را در نظر می‌گیریم که با تلاش همکارانم در برگزاری آزمون‌های امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم این موضوع را ثابت کردیم.
*  با توجه به فرارسیدن ایام بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی جدید و در راستای تامین نیازهای ارتباطی اداره کل آموزش و پرورش و جامعه فرهنگیان استان تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان و مخابرات منطقه اصفهان امضا شد. این تفاهم نامه در جهت رفاه فرهنگیان و دانش آموزان و به منظور تامین اینترنت با تخفیف ویژه برای فرهنگیان به مدت یک سال و برای دانش آموزان به مدت ۹ ماه است و در اختیار قرار دادن تخفیف های اینترنتی برای طرح فیبر نوری ادارات آموزش و پرورش نیز شامل آن می شود. ضمن اینکه پیگیری در خصوص واگذاری FTTH به مدارس شهر اصفهان از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
* محسن الماسی رئیس آموزش‌وپرورش استثنایی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: واکسیناسیون در حوزه معلولین محدودیت‌های خاص خود را دارد، چون اکثر دانش‌آموزان استثنایی بیماری‌های زمینه‌ای دارند و تزریق برخی واکسن‌ها ممکن است برای آنها مشکل ایجاد کند. اولویت اول سلامت دانش‌آموزان است و بعد از اطمینان و صیانت از سلامت دانش‌آموزان چه عادی و چه استثنایی به‌سوی بازگشایی ایمن و تدریجی مدارس حرکت خواهیم کرد.
*  پیمان شاهپوری رئیس اداره فنی حرفه‌ای و کار و دانش اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان: ماهیت آموزش‌های فنی و مهارت کارگاه است، بااین‌وجود در بسیاری از رشته‌ها می‌توان درصدی از آموزش را در فضای مجازی برگزار کرد درعین‌حال که دانش‌آموز باید در فضای کارگاهی نیز قرار بگیرد. برای بازگشایی مدارس آنچه تحت عنوان دستورالعمل صفر شش ابلاغ شده دو پارامتر است که اولین پارامتر تراکم کلاس‌ها است که دروس کارگاهی همیشه با گروه‌های ۱۵ نفره بسته می‌شود و دومین پارامتر سرانه فضای بزرگ و یا کاهش تراکم دانش‌آموزان است که عملاً فضای کارگاه‌ها بزرگ است و می‌تواند مطابق دستورالعمل باشد.

به اشتراک بگذارید :