9 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ ۰۸:۰۹:۵۶
کد مطلب:  1683997
مدیر کل آموزش و پرورش کردستان:
فعالیت مدارس استان بر اساس سناریوهای آموزشی مصوب ستاد ملی کرونا از مهر ماه ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه فعالیت مدارس و آموزش دانش آموزان بر اساس سناریوهای آموزشی مصوب ستاد ملی کرونا از مهر ماه آغاز خواهد شد، گفت: مقدمات لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید در سطح استان فراهم شده است . 

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، رشید قربانی ظهر روز گذشته در نشست ویدئو کنفرانس مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق تابعه استان که با دستور کار بررسی برنامه های آغاز سال تحصیلی جدید برگزار شد، هدف از برگزاری این نشست را هماهنگی، همدلی و همکاری مجموعه جهت پیگیری اقدامات مربوط به برنامه های بازگشایی مدارس عنوان کرد .

وی با اشاره به عزم دولت محترم و آموزش و پرورش برای شروع فرایند آموزش از مهر ماه ۱۴۰۰، گفت: به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید، همزمان با سوم مهر، باید در کلیه مدارس استان آیین بازگشایی مدارس و مراسم نمادین با حضور عوامل اجرایی و آموزشی و هر شهرستان و منطقه با رعایت پروتکل های بهداشتی و مطابق شیوه نامه ابلاغی برگزار شود .

قربانی تمهید مقدمات برای بازگشایی موفق مدارس را نیازمند استلزاماتی دانست و اظهار داشت: یکی از الزامات، ساماندهی نیروی انسانی است که با تخصیص نیرو، انجام به موقع نقل و انتقال و برقراری تعادل ، نیروی انسانی مورد نیاز استان تامین شده است .

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان، وضعیت استان از لحاظ برخورداری از نیروی انسانی را مطلوب دانست و گفت: در اسرع وقت باید نیروی انسانی موجود سازماندهی شود .

وی هم چنین به مشکلات سامانه یکپارچه وزارتی نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از اقدامات لازم، کلاس بندی مدارس و تخصیص نیروی انسانی است که تا قبل از آغاز سال تحصیلی جدید باید عملیاتی شود.

قربانی در ادامه سخنان خود به نحوه فعالیت مدارس از اول مهر ماه ۱۴۰۰ پرداخت و با بیان اینکه سناریوهایی توسط وزارت آموزش و پرورش تهیه و تدوین و بعد از تایید نهایی ستاد ملی کرونا تا اواخر هفته جاری به استان‌ها ابلاغ خواهد شد، اظهار داشت: بر اساس سناریوهای پیش بینی شده در مهر ماه به غیر مناطق کوچک، مدرسه حضوری نداریم و آموزش ها عمدتا مجازی خواهد بود.

وی افزود: از اول آبان ماه فعالیت مدارس بر اساس جمعیت دانش آموزی و گروه بندی و البته با توجه به مصوبه ستاد کرونا به صورت حضوری آغاز می شود و در این زمینه، اختیار تصمیم گیری به مدرسه و شهرستان واگذار و تشخیص بر عهده شورای مدرسه می باشد که منتظر هستیم سناریو ها ابلاغ شود و البته این امر منوط به واکسیناسیون کامل، کاهش وضعیت کرونایی موجود و فعالیت در شرایط زرد می باشد .

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود بر ساماندهی فضاهای آموزشی و تجهیزات نیز تاکید کرد و گفت: در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی، این موضوع نیز باید مدیریت شود .

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات لازم، تدوین اطلس آموزشی و نحوه دسترسی دانش آموزان به آموزش است که باید توسط ادارات و مدارس قبل از آغاز سال تحصیلی جدید تهیه و شورای معلمان هر مدرسه هفته آینده در مدارس تشکیل شود .

قربانی هم چنین بر توزیع به موقع کتاب های درسی دانش آموزان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید در بین دانش آموزان تاکید کرد و مجدد یادآور شد، دانش آموزانی که تا کنون به هر دلیل موفق به ثبت سفارش کتابهای درسی نشده اند، در فرصت باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید، اقدام نمایند در غیر این صورت ، برای آنها کتاب درسی تهیه نمی شود و دچار مشکل می شوند .

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان با اشاره به سئوالات مطرح شده در خصوص لباس فرم دانش آموزان و دغدغه والدین در این خصوص تصریح کرد : تعیین تکلیف وضعیت لباس فرم دانش آموزان در اختیار شورای مدرسه است و با توجه شرایط حاکم و سال تحصیلی جدید، توصیه می شود در صورتی که لباس فرم سال قبل کوچک نشده است دانش آموزان از همان لباس فرم استفاده کنند و الزامی برای تهیه لباس جدید نیست و در پایه های ورودی نیز فعلا اجباری نباشد و اگر آموزش حضوری شد، دانش آموزان می توانند بر اساس لباس فرم سایر دانش آموزان اقدام به تهیه لباس کنند.

وی از تعیین یک نفر از کارشناسان مرتبط به عنوان مسئول پیگیری شبکه شاد در استان و کمیته راهبری شاد خبر داد و گفت: در سطح شهرستان ها و مناطق نیز کمیته ای جهت مدیریت شبکه شاد و پاسخگویی به سئوالات و ابهامات دانش آموزان، اولیا و معلمان تشکیل و برنامه های ابلاغی مدیریت شود.

قربانی با تاکید بر صدور ابلاغ نیروی انسانی بر اساس سامانه یکپارچه وزارتی، گفت: با توجه به در پیش بودن بازگشایی مدارس، تا ۱۵ مهر ماه مرخصی و ماموریت ها لغو شده است.

تعیین تکلیف مدیریت مدارس، بررسی وضعیت ایمنی مدارس و توجه به سلامت روحی، روانی و جسمی دانش آموزان و مدیریت سرویس های حمل و نقل دانش آموزی به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل ، عدم اجبار در اخذ شهریه توسط مدارس و رعایت ضوابط مالی و توجه به مقررات از دیگر توصیه های مدیر کل آموزش و پرورش کردستان به مدیران و روسای شهرستانها و مناطق بود .

مدیر کل آموزش و پرورش کردستان در بخش پایانی سخنان خود بر شناسایی و جذب دانش آموزان تارک و بازمانده از تحصیل تاکید و از مدیران و روسای خواست ضمن تشکیل جلسه با مدیران مدارس ، نسبت به پیگیری موضوع اقدام و پوشش تحصیلی دانش آموزان را تکمیل نمایند .

وی با اشاره به تعیین ناظر کشوری به عنوان معین استان در اجرای پروژه مهر، ، گفت : از تاریخ ۲۰ شهریور تا ۱۰ مهر ماه کلیه اقدامات واحد های اداری و آموزشی در اجرای برنامه های پروژه مهر و بازگشایی توسط ناظر وزارتی ارزیابی می شود لذا کلیه بخش ها برای ارزیابی اقدامات آمادگی داشته باشند و فعالیت ها مستند سازی شود .

قربانی از تعیین ناظران معین استان برای هر شهرستان و منطقه خبر داد و گفت: هر شهرستان و منطقه نیز متناظر اقدام استان، برای هر چند مدرسه ،یک نفر را به عنوان معین انتخاب کنند تا بر اساس چک لیست های ابلاغی ، اقدامات را رصد و کنترل نمایند .

وی در خاتمه گفت: در آستانه بازگشایی مدارس شهرستانها و مناطق نسبت به تشکیل نشست شورای آموزش و پرورش با دستور کار بازگشایی اقدام نموده و از مشارکت دستگاه ها و همراهی نهاد ها و مسئولان برای آغاز سال تحصیلی جدید استفاده نمایند .

گفتنی است  در این نشست معاونین آموزش ابتدایی و متوسطه استان و روسای ادارات ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات و گروه طرح و برنامه نیز به بیان اولویت های کاری خود پرداختند .

به اشتراک بگذارید :