10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۲:۰۶:۵۸
کد مطلب:  1683075
کاظمی در گفت‌وگوی اختصاصی با پانا تشریح کرد
آغاز سال تحصیلی از اول مهر در فضای مجازی؛ چگونگی آموزش‌ حضوری اعلام شد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس از اول مهرماه با 3 مسیر آموزشی توضیحاتی داد و تاکید کرد که سلامت دانش‌آموزان در بازگشایی آرام و تدریجی مدنظر خواهد بود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی، علیرضا کاظمی درباره جرئیات بازگشایی مدارس و تصمیم نهایی آموزش و پرورش برای این موضوع به پانا گفت: الگوی بازگشایی مدارس براساس یک سیاست کلی بر مبنای بازگشایی آرام، کم دغدغه، مطمین از سلامت دانش‌آموزان و باکیفیت با رویکرد تدریجی، ترکیبی و اقتضایی طراحی شده است.

وی افزود: در همین راستا 2 رویکرد تعریف کردیم؛ رویکرد تمرکززدایی یکی از این رویکردهاست با توجه به تفاوت اقلیم‌ها و شرایط جمعیت دانش‌آموزی و کرونا در هر منطقه، نمی‌توانیم یک الگو را در تمام کشور داشته باشیم طبیعتا باید این الگو را در اختیار مدرسه و منطقه قرار دهیم تا براساس شرایط الگو را اجرایی کند.

اقناع سازی افکار عمومی و آگاهی دانش‌آموزان و خانواده‌ها از ضرورت حضور در مدرسه

کاظمی با بیان اینکه رویکرد دوم ما در بازگشایی مدارس اقناع سازی افکار عمومی و آگاهی دانش‌آموزان و خانواده‌ها از ضرورت حضور در مدرسه به دلیل مطالعات در سطح دنیا و مشاهدات میدانی است عنوان کرد: ضرورت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نیز از دیگر موارد مهم است که ما را به سمت بازگشایی مدارس می‌برد که این بازگشایی باید آرام، تدریجی و با تامین سلامت دانش‌آموزان همراه باشد.

آغاز سال تحصیلی از اول مهرماه

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد سال تحصیلی را از اول مهرماه آغاز و آن را در 3 مسیر دنبال می‌کنیم؛ مسیر اول مدرسه تلویزیونی ایران است که آخرین هماهنگی‌های لازم نیز در این باره انجام گرفته است، مسیر دوم استفاده از شبکه شاد است که اول مهر را با شاد و مدرسه تلویزیونی به صورت غیرحضوری آغاز می‌کنیم.

وی ادامه داد: دلیل اینکه از اول مهرماه به صورت غیرحضوری مدارس را باز می‌کنیم این است که واکسیناسیون معلمان هنوز تمام نشده و نیاز داریم تا سلامت این افراد را نیز تامین کنیم سلامت معلمان برای ما مهم و دارای اولویت است.

استفاده از شبکه شاد رایگان است

کاظمی بیان کرد: برای اینکه کار را با شبکه شاد دنبال کنیم تمام زیرساخت‌های لازم را ایجاد کردیم و امسال نیز مانند سال گذشته تمام موافقت‌های لازم گرفته شد که استفاده از شبکه شاد برای دانش‌آموزان، معلمان و کاربران رایگان باشد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد:  محیط شبکه شاد یک محیط ایمن و مطمین برای دانش‌آموزان است و ما تلاش کردیم این شبکه را به روزآوری کنیم با این کار کیفیت آموزش مجازی را ارتقا می‌دهیم

وی خبر داد درسنامه‌ها نیز در دستورکار است که اگر جایی دانش‌آموز از پوشش محروم باشد معلمان مکلف هستند در قالب درسنامه‌ها و بسته‌های آموزشی خدمات آموزشی را به دانش‌آموزان ارائه دهند.

اعلام زمان آموزش‌های حضوری در مدارس

کاظمی در پاسخ به این سوال که چه زمانی آموزش حضوری اتفاق می‌افتد اظهار کرد: ما برای آغاز آموزش حضوری زمان تعیین نمی‌کنیم استانداردها و اصول را رعایت می‌کنیم و از 2 هفته بعد از پایان واکسیناسیون معلمان زمینه بازگشایی مدارس را در 3 گام فراهم کردیم؛ گام اول مدارس کم جمعیت، گام دوم مدارس با متوسط جمعیت به صورت ترکیبی و گام سوم مدارس پرجمعیت که به صورت حداقل حضور است.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: اولویت‌هایی نیز در کنار این موضوع درنظر گرفته خواهد شد؛ به طور مثال در پایه‌های ابتدایی می‌توان به گونه ای برنامه ریزی کرد که حضور این دانش‌آموزان در مدرسه با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بیشتر باشد که این موضوع برعهده مدیر مدرسه خواهد بود. مدیر و شورای مدرسه می‌تواند آمادگی خود را برای آغاز آموزش‌های حضوری با هماهنگی مدیر منطقه اعلام کند.

آیا بازگشایی حضوری از اول آبان است؟

وی درباره اینکه گفته شده آغاز زمان حضوری از اول آبان ماه است عنوان کرد: «اول آبان ماه یک پیش بینی است که ممکن است با توجه به شرایط دیرتر از این تاریخ مدارس حضوری شود لذا تاریخ دقیقی برای بازگشایی اعلام نمی‌کنیم. آرام رفتن به سمت بازگشایی یعنی اینکه از نظر زمانی پیش بینی‌های خود را داشته باشیم

کاظمی گفت: زمان بازگشایی در اختیار مدیر مدرسه، شورای مدرسه و منطقه قرار دادیم که هروقت الزامات و زیرساخت‌ها فراهم شد به سمت حضوری برود.

تلاش برای رونمایی از نسخه جدید شاد تا قبل از مهر

سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره رونمایی از قابلیت‌های جدید شبکه شاد و رونمایی از آن نیز خبر داد برنامه ریزی کردیم تا قبل از مهرماه این رونمایی صورت بگیرد.

 

به اشتراک بگذارید :