14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ ۲۱:۲۲:۰۷
کد مطلب:  1682293
استاندار قزوین:
کلاس حضوری نداریم/ تا واکسیناسیون کامل نشود آموزش ها مجازی است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی؛ چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان قزوین، عصر یکشنبه با حضور هدایت الله جمالی پور استاندار، منوچهر حبیبی معاون سیاسی امنیتی، حسنعلی اصغری مدیرکل آموزش و پرورش استان و روسای آموزش و پرورش و نماینده والدین دانش آموزان با بررسی دستور جلسه بررسی بازگشای مدارس، فعالیت شورای پشتیبانی سواد آموزی و اجرایی شدن ماده 16 قانون شوراهای آموزش و پرورش در سالن شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد.

هدایت الله جمالی پوردر این جلسه اظهارداشت: در دو سال گذشته تعطیل شدن مدارس و کلاس های حضوری موجب افت تحصیلی دانش آموزان و بروز مشکلات روحی و روانی و کاهش نشاط آنها شده است و بدون تردید ضمن استفاده از ابزار هوشمند در آموزش باید بپذیریم هیچ چیزی جای تحصیل حضوری را نمی گیرد.

وی اضافه کرد: اگر شرایط مهیا شود حتما باید مدارس باز شود اما این امر مستلزم واکسیناسیون کامل دانش آموزان، معلمان، والدین، رانندگان سرویس ها، سرایداران مدارس و تامین بهداشت کامل و دقیق در کلاسهاست.

استاندار قزوین تصریح کرد: در حال حاضر قرار شد مدارس عشایری و روستایی با دانش آموز کمتر از ۱۰ نفر در اولویت بازگشایی باشند البته در این مدارس هم رعایت فاصله گذاری و پروتکل ها باید با جدیت مورد توجه باشد.

وی اضافه کرد: فضای 45 متر کلاس برای 10 نفر اولین شرط کلاس حضوری است و در این میان باید به آموزش مجازی هم بعنوان مکمل اهمیت دهیم.

جمالی پور اضافه کرد: مدارس روستایی و عشایری به دلیل فضای جغرافیایی و محدودیت دانش آموز می توانند برای کلاس حضوری برنامه ریزی کنند و در هنرستانها و کارگاههای فنی و مهارتی هم اگر فضای کافی موجود باشد با تایید دانشگاه علوم پزشکی حداکثر برای 15 نفر می توانید موضوع را ارزیابی کنید.

رضایت والدین شراط اساسی است/ برای کلاس حضوری اجباری نداریم

استاندار قزوین یادآورشد: تا زمانی که شرایط به طور کامل مهیا نشده کلاس حضوری نخواهیم داشت و در هر مورد که نیاز به کلاس حضوری باشد حتما باید والدین اعلام رضایت کرده و اعتماد کنند در غیر این صورت فقط در فضای مجازی آموزش را ادامه می دهیم.

جمالی پور گفت: شرایط کرونا موجب شد به آموزش مجازی اهمیت ویژه داده شود و هم دانش آموزان و هم معلمان فضا و روش جدیدی را تجربه کردند که بایستی حتی اگر کرونا مهار شد ما از این روش در تحصیل مدارس و دانشگاهها حتما استفاده کنیم.

وی اظهارداشت: در شرایط کنونی در کنار کلاس های حضوری به آموزش در فضای مجازی هم نیاز داریم و دانش آموز از ابزار هوشمند می تواند برای ارتباط با معلمان استفاده کند.

استاندار قزوین تصریح کرد: با شدت گرفتن واکسیناسیون می توان تا دی ماه به شرایط مطلوبی رسید و در خصوص واکسن دانش آموزی که دز پایین دارد قرار است واردات آن به کشور از اوایل مهرماه آغاز شود و دانش آموزان هر مدرسه که واکسیناسیون خود را انجام داد بازگشایی می شود.

وی گفت: برای بازگشایی مدارس و تشکیل کلاس های حضوری فعلا دبیرستانها در پایه های 10، 11 و 12 و کنکوری ها و هنرستانها در اولویت قرار دارند و برای بقیه مقاطع فعلا برنامه ای برای بازگشایی نداریم اما معلمان در مدرسه حضور پیدا کنند تا با مدرسه ارتباط داشته باشند و اشکال محصلان به صورت حضوری رفع شود.

استاندار خطاب به مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: ارتباطات چهره به چهره بسیار مفید و تاثیرگذار است و توصیه می کنم یک برنامه ریزی کنید تا دانش آموزان حتی هفته ای یک بار به مدرسه بیایند و با معلمان خود ارتباط چهره به چهره داشته باشند.

وی اضافه کرد: مدیران مدارس باید مقدمات بازگشایی مدارس را از امروز مهیا کنند و هر مانعی دارید اعلام کنید تا برطرف کنیم تا در سه ماه آینده شاید بتوانیم مدارس را برای آموزش حضوری آماده بازگشایی کنیم.

جمالی پور یادآورشد: البته تا واکسیناسیون معلمان، والدین، رانندگان سرویس ها و دانش آنوزان تکمیل نشود بازگشایی منطقی نیست.

زنگ مدرسه در سوم مهرماه به صدا درخواهد آمد

استاندار بیان کرد: البته در سوم مهرماه زنگ مدارس در همه کشور و استان به صدا درخواهد آمد تا نظام آموئزشی در کشور فعالیت خود را آغاز کند و مدارس باز خواهند شد تا معلمان در آن حضور یابند اما آموزش حضوری نداریم تا شرایط مهیا شود.

اقناع سازی خانواده ها انجام شود

استاندار قزوین در ادامه گفت: هیچ اجباری برای تحصیل حضوری دانش آموزان نیست و ما پس از تکمیل واکسیناسیون باید خانواده ها را اقناع کنیم که بستر مناسبی برای آموزش حضوری مهیا کرده ایم و آنها اعتماد کنند و بپذیرند که فضای مدارس بهداشتی است البته کنترل فضای مدارس سخت است.

وی اضافه کرد: اگر رضایت خانواده جلب شود با رعایت دقیق پروتکلها می توانید کارگاه ها و هنرستانها را در صورت رعایت فاصله گذاری و پروتکل ها بازگشایی کنید اما حضور دانش آموزان اجباری نیست بلکه اقناعی است و والدین و دانش آموزان باید با رضایت و اطمینان خاطر وارد کلاس شوند و مطمئن باشند که آلوده به ویروس نمی شوند.

فعالیت سوادآموزی در قزوین رضایت بخش است

استاندار قزوین در خصوص سوادآموزی هم گفت: در حالی کهع 99.7 درصد جمعیت استان باشواد شده و ما فقط 3 دهم درصد بیسواد داریم نشان می دهد در سالهای گذشته اقدامات موثری صورت گرفته که جای تقدیر دارد اما با تمدن چند هزار ساله و فرهنگ غنی کشورمان نباید حتی یک بیسواد داشته باشیم و امیدواریم بزودی ریشه کن شدن بیسوادی را جشن بگیریم.

وی اظهارداشت: مشاهده بیسوادی ر سنین پایین زیبنده ما نیست و همه باید کمک کنیم تا تعداد باقیمانده نیز باسواد شوند.

جمالی پور بیان کرد: همه باید کمک کنیم تا بیسوادی در استان ریشه کن شود و دهیاران در روستاها می توانند کمک کنند و لازم است پایگاهی در روستاها شکل بگیرد و آمار دقیق افراد باسواد، تحصیل کرده و بیسواد را اعلام کند.

وی اضافه کرد: رکن اصلی توسعه و برنامه ریزی فقط آمار است و ما باید از همه موضوعات مهم امار دقیقی داشتیه باشیم تا در تصمیم گیری و برنامه ریزی ه کمک ما باشد.

استاندار قزوین تصریح کرد: در هر خانه یک باسواد داریم که می توانند معلم نهضت باشند و در سواد دار کردن اعضای بی سواد مشارکت کنند و از پاداش نقدی و معنوی برخوردار شود.

وی بیان کرد: همه مردم قدرشناس معلمان هستند و می دانیم که سال گذشته شما سختی زیادی متحمل شدید و امیدواریم با حضوری شدن کلاسها ارتباط معنوی معلمان با دانش آموزان هم برقرار شود زیرا برای معلمان هم ارتباط عاطفی با دانش آموزان مناسب تر است. 

استاندار قزوین از تلاش خانم  جعفربگلو مدیر سوادآموزی استان قزوین و کسب رتبه برتر تشکر کرد.

به اشتراک بگذارید :