14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ ۱۲:۰۳:۲۴
کد مطلب:  1680257
معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزشی کشور :
بی‌سوادی در کیفیت زندگی و ایفای نقش‌ها و مسئولیت‌های افراد تأثیر دارد

احمد خاک زاد، معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور در جلسه ویدئو کنفرانس مسئولین سواد آموزی استان اصفهان گفت : قریب به 75 سال است که 8 سپتامبر در تقویم آموزشی و فرهنگی جهان به نام روز جهانی سوادآموزی نام‌گذاری شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی سواد آموزی جلسه ویدئو کنفرانس با حضور احمد خاک زاد، معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور ؛ نسرین باباپور ، معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ؛ روسای ادارات داخلی معاونت و همچنین مسئولین سواد آموزی ادارات نواحی ، شهرستان ها و مناطق آموزش و پرورش استان اصفهان برگزار گردید .

احمد خاک زاد، معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای ۱۷ شهریور گفت: روز جهانی سوادآموزی را خدمت همه فعالان، اثرگذاران و حامیان برنامه‌های سوادآموزی در کشور به‌ ویژه همکاران خوبم در استان اصفهان تبریک عرض می کنم.

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور به تاریخچه روز جهانی سواد آموزی اشاره کرد و گفت : قریب به ۷۵ سال است که ۸ سپتامبر در تقویم آموزشی و فرهنگی جهان به نام روز جهانی سوادآموزی نام‌گذاری شده است. این نام‌گذاری که در نشست وزرای آموزش‌و پرورش در ایران انجام شد، یک "روز نمادین" است. نمادی از ضرورت و توجه به سواد به‌عنوان یک مهارت اثربخش، نمادی است برای اهتمام هرچه بیشتر، فرصتی است برای هم‌افزایی مناسب‌تر، امکانی است برای توانمندسازی هرچه بیشتر جامعه به‌منظور ایجاد فرصت‌های جدید و ترسیم افق‌های بهتر برای انسان و روز جهانی سوادآموزی موقعیتی برای گفتمان سازی درباره یکی از مهم‌ترین چالش‌های زندگی اجتماعی انسان یعنی سوادآموزی است.

احمد خاکزاد افزود : سوادآموزی یک موضوع چندوجهی است که کسب آن مهارت؛ قابلیت و ظرفیت آگاه‌سازی، توانمندسازی و اصلاح رفتار را در فرد ایجاد می‌کند. در این نوع نگاه به موضوع سوادآموزی هر نوع فعالیت و تلاش در آن به‌ منزله ادای مسئولیت اجتماعی است و باید در تراز یک تعهد اجتماعی موردتوجه قرارگرفته و همه احساس مسئولیت کنند.

خاکزاد در ادامه تصریح کرد: کاربست اجزای مهارت سواد شامل خواندن، نوشتن، حساب کردن و روخوانی قرآن کریم می‌تواند گستره متنوعی از دانش را متناسب با نقش‌ها و مسئولیت‌ها ازجمله دانش مالی، دانش اقتصادی، دانش رسانه‌ای، دانش عاطفی و...برای فرد باسواد فراهم کند. با این نگاه، «سوادآموزی کارساز» نخستین گام در توسعه فردی و اجتماعی است و لازم است باور داشته باشیم که بی‌سوادی با اتلاف منابع و عدم بهره‌وری از منابع ارتباط دارد، بی‌سوادی با آسیب‌پذیری و آسیب‌رسانی فرد بی‌سواد مرتبط است، بی‌سوادی در کیفیت زندگی و ایفای نقش‌ها و مسئولیت‌های افراد تأثیر دارد.

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور به شعار روز جهانی سوادآموزی در سال ۲۰۲۱ اشاره کرده و ادامه داد: در سال ۲۰۲۱ شعار سازمان یونسکو برای روز جهانی سواد آموزی « سوادآموزی برای بهبود شرایط و کاهش شکاف دیجیتال » نام‌گذاری شده است. هدف از این نام‌گذاری، مواجهه بهتر با زیست‌بوم جدید ناشی از شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های متأثر از همه‌گیری این بیماری که تعاملات حضوری را محدود و ارتباطات نیمه‌حضوری و غیرحضوری مبتنی بر فن‌آوری دیجیتال و شبکه‌های مجازی گسترش‌یافته و به یک ضرورت تبدیل‌شده است می باشد. لازم است برای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر زمینه تقویت کارکرد سواد را در زندگی افراد بیش‌ازپیش فراهم و افق‌های جدید را برای گسترش عدالت آموزشی مسئولانه و متعهدانه ترسیم کنیم.

احمد خاکزاد ، معاون امور آموزشی سازمان نهضت سواد آموزی کشور  در خاتمه تصریح کرد : بحمدالله فعالیت‌های استان اصفهان با راهبری آقای اعتدادی ، مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان و همچنین اهتمام خلاقانه خانم بابا پور ، معاون سوادآموزی و تلاش جدی همکاران استانی و شهرستانی در این زمینه پیشرو است که با اغتنام فرصت صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم.

به اشتراک بگذارید :