14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۱۷:۳۶:۱۳
کد مطلب:  1678151
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان:
تحول پرشتاب زندگی و فناوری‌های نوین باعث شده که سواد از یک مقوله فردی به یک ضرورت جمعی و همگانی تبدیل شود

نسرین باباپور گفت: کسانی که اندیشه داشتند و اندیشه کردن را آموختند، همیشه پیروز میدان بودند و برای این که در همه فرهنگ‌ها و به‌ویژه فرهنگ اسلام، علم به‌عنوان کار خیر دانسته شده و آن را نیکو می‌شمارند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان و در سیزدهمین روز شهریورماه 1400، نسرین باباپور معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار روابط‌عمومی ضمن تبریک 8 سپتامبر روز جهانی سوادآموزی اظهار داشت: سوادآموزی به‌عنوان فرصت دوم آموزش و یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه و عدالت آموزشی به شمار می‌رود که در توانمندسازی و اصلاح رفتار مخاطبان نقش بسزایی دارد، مفهوم آموزش و سواد در گذر زمان ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده و تحول پرشتاب زندگی و فناوری‌های نوین باعث شده که از یک مقوله فردی به یک ضرورت جمعی و همگانی تبدیل شود.

وی افزود: کسانی که اندیشه داشتند و اندیشه کردن را آموختند، همیشه پیروز میدان بودند و برای این که در همه فرهنگ‌ها و به‌ویژه فرهنگ اسلام، علم به‌عنوان کار خیر دانسته شده و آن را نیکو می‌شمارند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان با اشاره به برنامه‌های این معاونت در سال 1400 تصریح کرد: این برنامه‌ها بر اساس منویات مقام معظم رهبری در خصوص توسعه و تعمیق سواد و همچنین سیاست‌های ابلاغی سازمان، برنامه‌ریزی و اجرا شد که برنامه‌ریزی در راستای ارتقای شاخص‌هایی که امتیاز آنها از میانگین کشوری کمتر بود با تحقق حجم ابلاغی و سالانه بود. امسال ۸ هزار و ۸۵۰ نفر سوادآموز را در سه دوره سوادآموزی تحکیم و انتقال تحت پوشش قرار خواهیم داد و جلسات مدیریت و راهبری در حوزه سوادآموزی نیز پیش‌بینی‌شده تا با حضور مدیران، توافقنامه‌هایی امضا شود و مدیران در زمینه شناسایی و جذب، برنامه‌های مهمی را اجرا کنند.

باباپور تصریح کرد: شناسایی و جذب اولیای کم‌سواد و بی‌سواد و تدوین اطلس نرخ سواد اولیا با همکاری مدیران مدارس اجرا خواهد شد چرا که در آیین‌نامه جدید مدارس، یکی از وظایف مهم مدیر شناسایی اولیای بی‌سواد است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. همچنین پالایش اسمی افراد کم‌سواد و بی‌سواد، برنامه دیگر این معاونت است که این مسئله هم در شورای آموزش‌وپرورش مطرح و مصوب شد.

وی ادامه داد: تحت پوشش قراردادن مددجویان زندانی برای فعالیت‌هایی در زمینه توسعه کمی و کیفی سوادآموزی آنها پیش‌بینی‌شده، تقویت کارکرد مراکز محلی به‌عنوان مراکز آموزشی فرهنگی و استقرار کانون‌های آموزش مجازی در این مراکز نیز برنامه تحولی مهم دیگر معاونت سوادآموزی است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان اصفهان تاکید کرد: تدوین دفتر نمایه آماری برای اولین‌بار در استان و همچنین الگوی توانایی آموزش دهندگان از فعالیت‌های دیگر برنامه‌ریزی و اجرا شده در سال 1400 بوده است.
 

به اشتراک بگذارید :