13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۱۳:۴۷:۰۲
کد مطلب:  1677915
با حضورمعاونین آموزش متوسطه و سواد آموزی آذربایجانشرقی در گفتگوی زنده خبری؛
سیاستها و برنامه های آموزشی و سواد آموزی آموزش و پرورش در سال تحصیلی جدید تشریح شد

شامگاه روز سه شنبه 16 شهریور 1400 با حضور معاونین آموزش متوسطه و سوادآموزی آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در گفتگوی زنده خبری سیمای مرکز آذربایجانشرقی شبکه سهند برنامه های آغاز سال جدید تحصیلی و حوزه سواد آموزی تشریح شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی عاشورا کرمی در این گفتگو خاطرنشان کرد: هر اندازه که آموزش و تدریس حضوری برگزار شود کیفیت تحصیل دانش آموزان بالا رفته و با چالش‌های کمتری مواجه می شوند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی افزود: بر اساس مطالعات انجام گرفته در کشور های مختلف مشخص شد؛ هیچ مکانی جای مدرسه را نخواهد گرفت، هیچ ابزار و رسانه‌ای جای معلم را نخواهد گرفت و هیچ آموزش جای آموزش حضوری نخواهد نشست.

اکرمی اضافه کرد: تلاش آموزش و پرورش بر این است با رعایت پروتکل های بهداشتی و فراهم کردن زمینه‌های مناسب آموزش حضوری را برگزار کند.

وی در مورد شهریه های مدارس هم گفت: در مدارس تیزهوشان ۵۰درصد شهریه مصوب در شهرستان مطالبه شده و در مدارس نمونه دولتی هم در زمان ثبت‌نام هیچگونه اخذ شهریه نبوده بلکه بعد از ثبت‌نام مبالغی که مصوب آموزش و پرورش است به شکل داوطلبانه و برای خدمات اضافی که به دانش‌آموزان ارائه می شود اخذ می گردد.

 

این مقام مسئول در دستگاه تعلیم و تربیت استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه بر اساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ثبت نام دانش آموزان در پیش دبستانی رسمی است افزود: هیچگونه الزامی در ثبت نام پیش دبستانی نبوده و در صورت عدم ثبت نام هیچ مشکلی برای ثبت نام در پایه اول نخواهد بود.

معاون سوادآموزی استان آذربایجان شرقی همچنین در این گفتگو با اشاره به بیماری کرونا افزود در بحث بیماری همه بخش ها و ارگان ها درگیر بوده اند که بخش سوادآموزی نیز از این مورد مستثنا نبود.

اسفندیار صادقی خاطرنشان کرد: به خاطر پنج نفر بودن کلاسهای نهضت سواد آموزی سعی کردیم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی آموزش‌ها را حضوری برگزار کنیم.

صادقی ادامه داد: در جایی که امکان آموزش حضوری نبود همکاران سواد آموزی با تولید محتوا و پخش برنامه ها از تلویزیون آموزش ها را پیگیری کردند.

وی به دوره های سوادآموزی اشاره کرد و گفت: در حوزه سواد آموزی سه دوره برای بیسوادان برگزار می‌شود از جمله؛  دوره مخصوص بیسوادان مطلق که ۴۰۰الی ۵۰۰ساعت آموزش خواندن، نوشتن، روخوانی قرآن کریم و انجام چهار عمل اصلی ریاضی را یاد می گیرند که معادل پایه سوم ابتدایی آموزش رسمی است.

دوره انتقال که ۶۰۰ساعت آموزش حضوری و ۲۰۰ساعت آموزش غیر حضوری داده می شود که معادل پایه ششم ابتدایی است.

دوره تحکیم که ۲۰۰ساعت آموزش های مختلف دیده و در پایان دوره آزمون های مشخصی برگزار می شود.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه سنین ۱۰تا ۴۹سال در حوزه سوادآموزی قرار دارند گفت: میزان بیسوادی در استان ما در حال حاضر 96.4 درصد و میزان باسوادی در سطح کشور 96.6 درصد است.

صادقی در پایان سخنانش گفت: بعد از انقلاب اسلامی و طبق آمار سال ۱۳۵۵میزان باسوادی در سطح استان ۳۶درصد و همچنین میزان باسوادی در سطح کشور 48.5 درصد بود./عباسی بیشک

spp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

https://shad.ir/azarbaijansharghistudents            کانال آموزش و پرورش استان در شبکه شاد

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :