14 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۰۶/۱۷ ۰۷:۵۷:۵۳
کد مطلب:  1676995
پیام معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان به مناسبت روز جهانی سوادآموزی

رمضان یوسفی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کردستان به مناسبت روز 8 سپتامبر مصادف با 17 شهریور روز جهانی مبارزه با بی سوادی پیامی صادر کردند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، رمضان یوسفی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان به مناسبت روز 8 سپتامبر مصادف با 17 شهریور روز جهانی مبارزه با بی سوادی پیامی صادر کرد که متن پیام به شرح ذیل می باشد:

«

در میان موجودات عالَم تنها انسان است که می تواند راه کمال بپیماید و صفت حضرت حق را در خود متجلّی سازد. نه ملائک را چنین استعدادی است و نه هیچ موجود دیگری می تواند به چنین مقامی برسد. اگر فضای زندگی سالم باشد و عطر دل انگیز ارزش های الهی و انسانی در آن به مشام برسد ، گلستان فطرت با همه زیبایی هایش نمایش داده می شود، به شرط این که بتوان استعدادهای نهفته این گلستان را از قوّه به فعل درآورد و به سوی علم و دانش قدم برداشت .

راه رسیدن به این هدف داشتن سوادو کسب علم و دانش است.

 

سواد کلیدواژه ورود ما به دنیا و پیچیدگی های آن است و باعث شناخت بهتر و بیشتر ما از زندگی و جهان اطراف می‌شود.

طی سال‌های اخیر تغییرات زیادی در دیدگاه های ما در مورد سواد بوجود آمده و امروزه ما به اهمیت سواد بیش از قبل واقف هستیم. سواد و آموزش حق طبیعی هر انسانی است زیرا سواد است که دروازه ورود به جهان دانش و درک بهتر زندگی را به روی انسان باز می‌کند و همه انسان‌ها باید از این حق برخوردار شوند. تعریف سواد در گذشته، توانایی خواندن و نوشتن را شامل می شد اما امروزه سواد انواعی را در بر میگیرد مانند سواد رسانه ای، سواد ارتباطی، سواد مالی، سواد عاطفی، سواد دیجیتالی و برابر آخرین تعریف یونسکو: با سواد کسی است که بتواند آموخته هایش را در زندگی بکار گیرد.

امروزه رسانه ها، به عنوان یکی از تاثیرگذارترین ابزارها در زندگی افراد نقش مهمی ایفا می کنند. رسانه ها به تدریج در حال افزایش نفوذ خود بر سبک زندگی افراد، آگاهی از واقعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و شکل دادن به ارزش های شخصی هستند لذا سواد رسانه ای یکی از نیازهای امروز هر فرد و جامعه بشری است.

لاجرم با توجه به زندگی رسانه ای، کیفیت اطلاعات دریافتی بر انتخاب های ما و پیامدهای آن اثر می گذارد. بنابراین باید بدنبال راهبردهای ملی سواد آموزی رسانه ای باشیم و استفاده نقادانه، مسولانه و اخلاقی از پیام های رسانه ای را در میان شهروندان تشویق و ترویج نماییم.

سواد رسانه ای نیازمند آن است که از طریق فرهنگ سازی عمومی به یک نیاز برای شهروندان تبدیل گردد تا همه گیر و فراگیر شود.

جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به اهمیتی که برای  آموزش و توسعه فرهنگ قائل است، برنامه های گسترده ای برای مبارزه با بی سوادی به انجام رسانده است. تشکیل سازمان نهضت سوادآموزی و تلاش ها و فعالیت های این حوزه، همچنین موفقیت های ملی و بین المللی شاهد و گویای این ادعاست.

 امید می رود با همدلی و همت گسترده همگانی مردم ، مسئولان و دست اندرکاران، پدید آمدن ایرانِ بدون بی سواد را در افق 1404 تبلور سازد. ان شاءاللّه.

.»

بیاییم با داشتن سواد دنیای بهتری را برای خود و آیندگان رقم بزنیم.

8 سپتامبر (17 شهریور) روز جهانی مبارزه با بی سوادی گرامی باد.

 

به اشتراک بگذارید :